Gdańsk. Detonacja miny morskiej. Zakaz wejścia na plaże
14 i 15 września na Zatoce Gdańskiej odbędzie się operacja holowania, a następnie detonacji dwóch min morskich pochodzących z II wojny światowej, które zalegają na dnie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku. Ze względu na moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minach, wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy.
Mieszkańcy Trójmiasta otrzymali w niedzielę wieczorem ostrzeżenie o tym, by w dniach 14-15 września (w godz. 8 - 15) nie zbliżać się do plaż na odcinku Gdańsk Brzeźno - Mikoszewo. Powód? Saperzy Marynarki Wojennej podejmą z dna minę morską z czasów II wojny światowej.
Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Wydziału Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni. To niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości na 4,1m.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Detonacja min w Zatoce Gdańskiej
Operację przeprowadzi Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Operacja przewidziana jest na dwa dni - 14 i 15 września.
Strefa bezpieczeństwa przy akcji detonacji min w Gdańsku
Ze względu na moc ładunku wybuchowego znajdującego się w minach, wyznaczono strefę bezpieczeństwa, w której okresowo obowiązywać będą ograniczenia i zakazy:
- 10 km 730 m dla kapiących się – zakaz kąpieli (obszar wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej na odcinku: od Gdańsk Brzeźno – Park Brzeźnieński im. J.J. Haffnera do miejscowości Mikoszewo gmina Stegna- Rezerwat "Mewia Łacha" włącznie;
- 1400 m dla urządzeń precyzyjnych, aparatury pomiarowe;
- 2100 m dla nurków w wodzie – zakaz prowadzenia wszelkich prac podwodnych;
- 1000 m dla statków – zakaz przepływu, kotwiczenia i uprawiania rybołówstwa;
- 500 m dla ludzi i zwierząt gospodarczych: strefa rażenia odłamkami – zakaz przebywania ludzi i zwierząt gospodarskich poza pomieszczeniami zamkniętymi (na lądzie i wodzie, wzdłuż biegu kanału Wisły Śmiałej).
Powyższa strefa bezpieczeństwa znajduje się wokół:
- Pozycji zalegania obiektu nr 1 (obrotnica na rozgałęzieniu Wisły Martwej i Wisły Śmiałej)
- Pozycji zalegania obiektu nr 2 (południowy kraniec grobli na Wiśle Śmiałej)
- Pozycji neutralizacji obiektów niebezpiecznych
- Trasy holowania obiektów niebezpiecznych w kanale Wisły Śmiałej, od pozycji zalegania w kierunku ujścia do Zatoki Gdańskiej, do wyznaczonej pozycji neutralizacji.
Detonacja miny w Gdyni
Przypominamy, że ostatnia taka detonacja miała miejsce 15 czerwca br. Ważąca 987 kg mina, która zalegała przy południowym wejściu do gdyńskiego portu została zdetonowana na wodach Zatoki Gdańskiej. Z uwagi na siłę rażenia ładunku, w centrum Gdyni nie było można spacerować nad morzem, a w części domów nawet podchodzić do okien.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni