Trwa ładowanie...

Gdański Szlak Wodociągowy. Trzy niezwykłe miejsca

Nietoperz. Symbol Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Doskonały symbol. Zagadkowy, tajemniczy, nieuchwytny. Jak urok atrakcji szlaku, kryjących się pod miastem. Na ich odkrycie musimy poczekać do wiosny, kiedy otworzą się na zwiedzających, już dziś warto jednak odkryć niektóre ich sekrety.

Gdański Szlak WodociągowyGdański Szlak WodociągowyŹródło: GIWK
dn79lq6
dn79lq6

Gdański Szlak Wodociągowy to jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych w mieście, która w całości została udostępniona zwiedzającym w 2018 roku. GSW tworzą trzy zbiorniki wody: Stary Sobieski, Kazimierz i Stara Orunia.

Stara Orunia

Zbiornik Wody Stara Orunia jest najstarszym obiektem na szlaku. Powstał w II połowie XIX wieku, by zaopatrywać w wodę mieszkańców Gdańska. Dziś nie pełni już swojej funkcji, za to stanowi zimową kryjówkę dla największej na Pomorzu kolonii nietoperzy. W Starej Oruni schronienie znalazły nocki duże, nocki Natterera, nocki rude oraz gacki brunatne.

Gdy nocne ssaki wiosną opuszczają swą kryjówkę, obiekt otwiera drzwi dla zwiedzających, prezentując cuda podziemnej architektury wodociągowej. Zalane czystą wodą wnętrz zbiornika, wygląda jak zaginiona katedra. Wiszący nad lustrem wody chodnik dla zwiedzających, ciągnie się pod imponującymi łukami z cegieł. W jednej z naw odkryta została kapsuła czasu. Pozostawiony przez budowniczych w butelce list dla przyszłych pokoleń, pochodzi z 1869 roku, można obejrzeć na wystawie w innym zbiorniku należącym do GSW - Starym Sobieskim.

dn79lq6

Stary Sobieski

Znajdujący się na Górze Szubienicznej w gdańskim Wrzeszczu zbiornik, to kolejny przedwojenny obiekt na szlaku. Choć powstał ponad 100 lat temu, Stary Sobieski, do dziś pozostaje największym i zbudowanym z największym rozmachem podwodnym zbiornikiem wodnym w mieście. Zachwyca nie tylko wielkością, ale przede wszystkim architekturą. Przechodząc przez neoklasyczną frontową ścianę komory (jedyny element zbiornika znajdujący się na zewnątrz ukrytego pod ziemią zbiornika, trafiamy do zbudowanego z pierścieni labiryntu o imponujących swym rozmiarem korytarzach.

Dzięki nietypowa konstrukcji, Stary Sobieski ma niezwykłą akustykę. Stając w odpowiednich miejscach (w grotach szeptów), można prowadzić cichą rozmowę z osobami, stającymi 200 metrów dalej.

Dziś Stary Sobieski nie zaopatruje już w wodę mieszkańców Gdańska. Jego wnętrze zostało wykorzystane do zaprezentowania wystawy prezentującej historię wodociągów i dzieje miasta z perspektywy zaopatrywania jego mieszkańców w wodę.

dn79lq6

Podczas wizyty w Starym Sobieskim, warto wejść na umieszczonym nad zbiornikiem tarasie widokowym, z którego rozciąga się piękny widok na miasto.

Kazimierz

Zbiornik Wodny Kazimierz, jako jedyny, nie ma w nazwie przymiotnika stary. Tłumaczy to wiek obiektu, który został oddany do użytku zaledwie 5 lat temu. W odróżnieniu od pozostałych zbiorników GSW, współczesna wieża ciśnień, usytuowana na Wyspie Sobieszewskiej, pełni swoją pierwotną funkcję.

dn79lq6

Jednocześnie stanowi przestrzeń wystawową. Dla zwiedzających przygotowano tu dwie wystawy multimedialne. Pierwsza z nich przybliża działanie sieci wodociągowej, druga to wystawa przyrodnicza, poświęcona walorom Wyspy Sobieszewskiej.

Z tarasu widokowego zbiornika, znajdującego się ponad koronami otaczających go drzew, rozciąga się wspaniały widok nie tylko na wyspę, ale całą Zatokę Gdańską i sąsiedzkie Żuławy. Warto wdrapać się na górę po południu, by podziwiać stąd malowniczy zachód słońca.

GSW - zwiedzanie

ZW Kazimierz i Sobieski, otwarte są dla zwiedzających od maja do września. Stara Orunia zaprasza turystów od czerwca do sierpnia. Wstęp do zbiorników kosztuje 9 zł. Zwiedzanie Kazimierza jest bezpłatne.

WIDEO: Majowie wiedzieli, jak uzdatniać wodę. Pierwsze takie odkrycie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn79lq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn79lq6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj