Trwa ładowanie...

Gdańskie lotnisko wprowadza zmiany. Komunikat wywołał burzę w social mediach

Gdańskie lotnisko postanowiło wprowadzić ciekawe rozwiązanie. A wszystko po to, żeby nie stresować podróżnych i pozwolić im na niezakłócony relaks przed lotem. Zapowiedź zmiany spowodowała jednak burzę w mediach społecznościowych. Czy port lotniczy wycofa się z pomysłu?

Pasażerowie odlatujący z gdańskiego lotniska w nowym roku zdani będą na informacje na tablicach świetlnychPasażerowie odlatujący z gdańskiego lotniska w nowym roku zdani będą na informacje na tablicach świetlnychŹródło: WP
d1n7olp
d1n7olp

Od stycznia przyszłego roku Port Lotniczy Gdańsk ma stać się tzw. silent airport, czyli cichym lotniskiem. Uzasadniając to komfortem pasażerów, lotnisko na początku przyszłego roku planuje wyłączyć zdecydowaną większość komunikatów dźwiękowych w terminalu. Wszystkie informacje o lotach podróżni znajdą na tablicach i ekranach.

Dla relaksu pasażerów

"Teraz podróżowanie stanie się bardziej relaksujące i spokojne" - czytamy na facebookowym profilu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. "Nie będzie już emitowanych z głośników ostatecznych wezwań oraz wezwań dla spóźnionych pasażerów. Wszystkie informacje, podobnie jak teraz, o otwarciu odprawy biletowo-bagażowej czy numerach check-in i gate’ów, będą się wyświetlały tylko na ekranach".

Tam pasażerowie przeczytają też o rozpoczęciu boardingu, czyli przyjęciu pasażerów na pokład samolotu oraz o ostatnim wezwaniu (last call).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

„W Polskę na weekend”. Nie tylko Neptun. Poznaj mniej oczywiste miejsca w Gdańsku

"W terminalu będą emitowane głosowo tylko komunikaty w sytuacjach awaryjnych oraz dotyczące bezpieczeństwa" - informują przedstawiciele lotniska.

d1n7olp

Planowana zmiana ma ograniczyć hałas i ułatwić skupienie się na odpoczynku czy pracy przed lotem.

"Pamiętajcie, aby śledzić monitory w terminalu i zwracać uwagę na godzinę zakończenia boardingu" - czytamy w zapowiedzi zmian. "O dokładnej dacie wprowadzenia silent airport poinformujemy wkrótce!".

Burza w komentarzach

A co na to pasażerowie?

Przeczytaliśmy uważnie opinie zamieszczone pod postem portu lotniczego. Najwięcej emocji wzbudziła kwestia tego, jak poradzą sobie osoby z niepełnosprawnością wzrokową.

d1n7olp

Jedna z internautek tak komentuje problem: "Co dla osób niewidomych lub słabo widzących? W jakim kierunku idzie to bezmyślne zarządzenie? Port lotniczy to dworzec jak by nie było i pasażerowie mają prawo być informowani o pracy tego miejsca. Ktoś doprawdy na głowę upadł z tym pomysłem".

Innego zdania jest inna biorąca udział w dyskusji osoba: "Świetny pomysł! Gratulacje! Wszystkim z wątpliwościami przypominam, że osoby niepełnosprawne mają specjalną asystę na lotnisku. Za darmo".

Likwidacja większości komunikatów głosowych ma pomóc WP
Likwidacja większości komunikatów głosowych ma pomóc pasażerom zrelaksować się przed podr󿹏ródło: WP

Kolejna internautka pisze tak: "Z jednej strony fajnie, bo to ciągłe ględzenie potrafi doprowadzić do szału (to tylko moja opinia, gdy leciałam sama). Z drugiej strony powitajmy tych, co się zagapią/zaśpią na lot. Z trzeciej strony, gdy moja niewidoma mama się o tym dowie, to już raczej nigdy nie poleci (pomimo asystenta i członków rodziny). Swoją drogą zgadzam się z poprzednikami, żeby było więcej asystentów, bo mam wrażenie, że myślą, że będą mieli tylko pod opieką osoby na wózkach inwalidzkich, które raczej widzą, a jak przychodzi niewidomy, to i tak większość nie wie, jak się przy nich zachować... Przyda się ekstra kurs na przewodnika osób niewidomych i słabo widzących".

d1n7olp

Pojawiają się także ostrzejsze komentarze: "Wygraną w konkursie na bzdurę roku macie w kieszeni! Rozumiałbym strefę ciszy w samolocie, tak jak w Intercity. Trzeba będzie zrezygnować z picia kawy lub drobnych zakupów, bo ważniejsze będzie nerwowe wpatrywanie się w ekran w oczekiwaniu na wasze anonse".

Nie brak jednak również komentarzy pozytywnych: "Bardzo fajny pomysł. Jednym z gorszych problemów, zwłaszcza w trakcie długich podróży, jest przebodźcowanie. Wiele portów na świecie korzysta z tego rozwiązania". "W końcu. Czadowy ruch", "Przydałoby się takie rozwiązanie na Dworcu Głównym. Głowa pęka od tych komunikatów".

Jest czas na dyskusję i informację

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli portu lotniczego.

d1n7olp

- Świadomie komunikujemy tę zmianę z dużym wyprzedzeniem, aby był czas na dyskusję, wyciągnięcie wniosków i na wyjaśnienia - mówi nam Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk. - Jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, istnieje coś takiego jak asysta lotniskowa i z całą pewnością będziemy pomagać tym, którzy pomocy będą potrzebować. Z uwagą śledzimy jednak dyskusję toczącą się pod naszym komunikatem i daje nam to możliwość reagowania oraz przede wszystkim wyjaśniania.

Czy w tej sytuacji lotnisko rozważa wycofanie się z pomysłu likwidacji komunikatów głosowych?

d1n7olp

- Nie zakładamy takiej możliwości. To jest rozwiązanie stosowane w wielu portach lotniczych na świecie i sprawdza się na największych lotniskach, gdzie nawet nie byłoby możliwości, aby głosowo przekazywać komunikaty dotyczące ogromnej liczby połączeń - wyjaśnia Agnieszka Michajłow. - Ale jak wiadomo, wprowadzenie każdej zmiany wymaga spokojnego wyjaśnienia i przyzwyczajenia pasażerów do nowego rozwiązania i na tym chcemy się teraz skoncentrować.

Na świecie to działa

Idea silent airport już od kilku lat wprowadzana jest do kolejnych portów lotniczych. W Polsce cichym lotniskiem jest Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W Europie to lotnisko Schiphol w Amsterdamie i port lotniczy Eindhoven w Holandii, El Prat w Barcelonie, London City i Bristol w Wielkiej Brytanii, Marco Polo w Wenecji oraz Helsinki w Finlandii. Poza Europą ciche lotniska są m.in. w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki, w Delhi w Indiach czy Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Cancun w Meksyku i Changi w Singapurze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n7olp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n7olp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj