Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
deska sup
Artykuł Sponsorowany
11-08-2023 10:57

Gdynia SUPer Miasto: Jak wiosłować na stojąco?

Pływanie na desce SUP to sport i rekreacja dostępna dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Pamiętaj jednak, że kluczem do skutecznego wiosłowania na stojąco na desce SUP jest płynność, koordynacja ruchów i utrzymanie równowagi. Poznaj praktyczne wskazówki.

Artykuł sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"Artykuł sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
  Źródło: materiały partnera
d1lpy93
d1lpy93

Przypomnijmy, że SUP (Stand Up Paddle) to technika pływania na desce surfingowej polegająca na wiosłowaniu w pozycji stojącej. Wydaje się to łatwe, ale tak naprawdę opanowanie odpowiedniej techniki może stanowić nie lada wyzwanie. Trzeba mieć silne mięśnie stabilizujące niemal całe ciało, dobrą koordynację ruchową i wyczucie równowagi, by wiosłować miarowo i nie dać się przewrócić falom. Dlatego na początku poleca się trening na stosunkowo płytkim i spokojnym akwenie.

Gdynia SUPer Miasto – SUP BAZA: Wiosłowanie na stojąco [Podręcznik do nauki pływania - ODCINEK 7]

Jak prawidłowo wejść? W którym miejscu stanąć? Jaką postawę przyjąć? Jak bezpiecznie wpaść do wody i wrócić na deskę SUP? Pytania wydają się bardzo proste, ale osoby początkujące mogą niestety napotkać niemałe wyzwania w związku z podstawowymi zasadami bezpiecznego radzenia sobie z deską i wiosłem na wodzie. Dlatego warto poznać odpowiedzi na wymienione pytania i zastosować się do nich, aby nie zrobić sobie i sprzętowi krzywdy.

Jak wejść na SUP-a?

  • Po pierwsze smycz i finy zapnij przed wejściem i położeniem deski na wodzie.
  • Po drugie, aby nie uszkodzić deski czy fina, należy upewnić się, że poziom wody w akwenie jest mniej więcej na wysokości kolan – dopiero wtedy można wchodzić bezpiecznie na deskę.
  • Wiosło kładziemy na desce prostopadle do niej, za uchwytem do przenoszenia deski (patrząc w kierunku dziobu). Ważne, aby po wejściu kolana były po obu stronach rączki do przenoszenia. Miejsce, gdzie jest rączka, jest najszersze, a więc najwyporniejsze – tam będzie najwygodniej i najbezpieczniej wejść.
  • Na początku, zaraz po zajęciu miejsca na desce, należy wykonać kilka ruchów wiosłem, aby deska płynęła i dopiero wtedy można rozpocząć wstawanie. Z przyklęku przejdź powoli do przysiadu, trzymając obie ręce na wiośle przed uchwytem deski, najpierw postaw stopę jednej nogi, a potem szybko oprzyj się na drugiej, po czym wstań, cały czas patrząc przed siebie.
d1lpy93

W którym miejscu stać i jak zachować prawidłową postawę na desce SUP?

Rączka deski to idealny środek, w tym miejscu, deska jest najszersza i najbardziej stabilna. Prawidłowa postawa ciała na desce SUP to: stopy na środku, po obu stronach rączki, rozsunięte na szerokość ramion, kolana lekko ugięte, plecy proste, ale tułów lekko pochylony do przodu. Ważne, aby stopy płasko przywierały do powierzchni, nie należy stać na piętach ani palcach. Należy pamiętać, aby się nie garbić, trzymać głowę prosto i mieć wzrok skierowany przed siebie.

Gdynia SUPer Miasto – SUP BAZA: Wiosłowanie na stojąco [Podręcznik do nauki pływania - ODCINEK 7]

Prawidłowe miejsce na desce i postawa ciała to podstawa komfortu wiosłowania. Nie zapomnij o prawidłowym trzymaniu wiosła, o odpowiedniej do twojego wzrostu jego długości, jak i piórze wygiętym do przodu.

Wprowadzając deskę w ruch, pomagasz sobie w utrzymaniu równowagi, a wiosło jest prawie jak trzecia noga w wodzie.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Gdynia SUPer Miasto

Cykl "Gdynia SUPer Miasto" stanowi jedyny taki w Polsce, interaktywny podręcznik do nauki pływania na desce SUP. Praktyczny przewodnik po tej stosunkowo nowej dyscyplinie sportu jest nie tylko kompendium wiedzy, ale i ukazuje wyjątkowe walory Gdyni Orłowa – malowniczy klif, piaszczystą plażę, czystą wodę, łagodne zejścia – co stanowi idealne warunki do aktywnego SUP-owania. To właśnie w Orłowie znajduje się SUP Baza, którą prowadzi Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży". W Bazie (przy wejściu na plażę nr 18) można wypożyczyć niezbędny sprzęt, a także nauczyć się wiosłować na stojąco pod okiem profesjonalnego instruktora.

d1lpy93

Cała seria z cyklu Gdynia SUPer Miasto składa się z 9 odcinków, a każdy z nich będzie przybliżał inną tematykę dotyczącą nauki pływania na SUP-ach. Nowe odcinki będą publikowane co każdy piątek na stronie Gdynia.pl oraz oficjalnym kanale Gdyni na YouTube: https://www.youtube.com/@umgdynia

Akcja "Gdynia SUPer Miasto" realizowana jest we współpracy z SUP Bazą – Stowarzyszeniem "Orłowo przy plaży".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Artykuł sponsorowany przez Stowarzyszenie "Orłowo przy plaży"
d1lpy93
d1lpy93