Gdynia. Turyści atakują foki na plaży
Turyści spacerujący po gdyńskich plażach mają szansę spotkać wylegujące się tam małe foki. Niestety okazuje się, że wielu z nich nie wie jak się zachować i w brutalny sposób płoszą zwierzęta. - Ludzie rzucają w nie kawałkiem drewna, płoszą, podchodzą i nękają - donoszą pracownicy Stacji Morskiej w Helu.
Małe foki, który można ostatnio spotkać na plaży w Gdyni są w dobrej kondycji i nie wymagają leczenia. Większość turystów podchodzi do nich i z odległości robi zdjęcia. Niestety, okazuje się, że wiele osób próbuje wyrządzić krzywdę tym fokom.
Dramat fok na plaży w Gdyni
"Zdarza się rzucanie kawałkiem drewna w zwierzęta, płoszenie, podchodzenie i nękanie zwierząt, które czuły się dotąd bezpiecznie na gdyńskim wybrzeżu. Pomimo apeli wolontariuszek Błękitnego Patrolu WWF, które były na miejscu, w weekend nie brakowało chętnych do przeszkadzania fokom" - czytamy na profilu Facebooku Stacji Morskiej w Helu. "APELUJEMY do Was. Jeśli widzicie, że ktoś podchodzi do fok, płoszy je lub chce zranić - pilnie zareagujcie. Pomóżcie maluchom w spokoju odpocząć. I upominajcie ludzi - płoszenie fok szarych jest płoszeniem gatunku chronionego - grożą za to prawne konsekwencje!"
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Małe foki urodziły się na przełomie lutego i marca i są po prostu ciekawe świata. Ich zainteresowane podróżowaniem po plaży to normalne zachowanie. Są pod opieką pracowników Stacji Morskiej w Helu oraz wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. - Plaża jest naturalnym środowiskiem dla fok. Wylegując się na piasku, odpoczywają, a ludzie nie dają im do tego prawa - powiedziała w rozmowie z polsatnews.pl dyrektor Stacji Morskiej dr Iwona Pawliczka.
Foki szare rodzą się na wiosnę głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie życia są pod opieką mamy, ale niektóre z nich z różnych powodów zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są gotowe na samodzielne życie. Wtedy te pierwsze tygodnie życia są dla nich niezwykle trudne.
Stacja Morska w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji fok, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta, które często znajdywane są na plaży przez wolontariuszy.
Co robić, gdy spotkasz fokę?
Foki bywają coraz częstszymi gośćmi na polskim wybrzeżu. Podczas spotkania z nimi, warto pamiętać foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. Na stronie Stacji Morskiej czytamy, że wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne.
Pod żadnym pozorem nie należy dotykać fok. Jeżeli jesteśmy zmartwieni wyglądem lub zachowaniem foki, można to zgłosić pod całodobowym numerem telefonu 601889940 lub 795536009.
Źródło: Stacja Morska/polsatnews.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl