Trwa ładowanie...

Gdzie trzeba nosić maseczki. Nowe zasady od 30 maja

Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego, od soboty 30 maja, nie trzeba zakrywać nosa i ust podczas spaceru po parku, jazdy na rowerze czy odpoczynku na plaży. Maseczki nadal jednak są konieczne między innymi w sklepach, czy kościołach.

Gdzie trzeba nosić maseczki. Nowe zasady od 30 majaŹródło: Getty Images
d4gzf8c
d4gzf8c

Od soboty nie trzeba zakrywać nosa i ust w przestrzeni publicznej, jeżeli jesteśmy w stanie zachować 2 metry odległości od innych. Jeżeli na świeżym powietrzu jest jednak tłoczno, nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczki. Od tej reguły jest jednak wyjątek. Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 lat), osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.

Maseczki obowiązkowe w kościele i sklepie

Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach, kościołach i środkach komunikacji publicznej (autobusy, tramwaje, metro). Poza tym, nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos m.in. w kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, czy urzędach.

Maseczki w pracy i restauracji – czy są obowiązkowe?

Maseczek nie trzeba nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
Klienci nie muszą mieć maseczki na twarzy, jeżeli siedzą przy stoliku w restauracji. Zanim jednak zajmą miejsce, muszą zakryć usta i nos. W lokalach gastronomicznych nadal obowiązuje reżim sanitarny, klienci oraz personel mają obowiązek dezynfekować ręce, a odległości między stolikami pozostają takie same jak te ustalone przed otwarciem barów i restauracji.

d4gzf8c

Zniesienie limitów w branży handlowej i gastronomicznej

Nowe zasady odnoszą się również do ilości osób przebywających w sklepie, restauracji, na targu, w punktach usługowych, czy na poczcie. Dotychczas na jedną osobę musiała przypadać odpowiednia powierzchnia i liczba okienek. Ta zasada przesłała obowiązywać. Nie należy jednak rezygnować z zachowania ostrożności, nadal obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek.

Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gzf8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gzf8c