Trwa ładowanie...
d1hkj8g

Gdzie trzeba nosić maseczki. Nowe zasady od 30 maja

Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego, od soboty 30 maja, nie trzeba zakrywać nosa i ust podczas spaceru po parku, jazdy na rowerze czy odpoczynku na plaży. Maseczki nadal jednak są konieczne między innymi w sklepach, czy kościołach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Od soboty 30 maja nowe zasady. Gdzie należy nakładać maseczki?
Od soboty 30 maja nowe zasady. Gdzie należy nakładać maseczki? (Getty Images)
d1hkj8g

Od soboty nie trzeba zakrywać nosa i ust w przestrzeni publicznej, jeżeli jesteśmy w stanie zachować 2 metry odległości od innych. Jeżeli na świeżym powietrzu jest jednak tłoczno, nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczki. Od tej reguły jest jednak wyjątek. Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 lat), osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.

Maseczki obowiązkowe w kościele i sklepie

Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach, kościołach i środkach komunikacji publicznej (autobusy, tramwaje, metro). Poza tym, nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos m.in. w kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, czy urzędach.

d1hkj8g

Maseczki w pracy i restauracji – czy są obowiązkowe?

Maseczek nie trzeba nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
Klienci nie muszą mieć maseczki na twarzy, jeżeli siedzą przy stoliku w restauracji. Zanim jednak zajmą miejsce, muszą zakryć usta i nos. W lokalach gastronomicznych nadal obowiązuje reżim sanitarny, klienci oraz personel mają obowiązek dezynfekować ręce, a odległości między stolikami pozostają takie same jak te ustalone przed otwarciem barów i restauracji.

Zniesienie limitów w branży handlowej i gastronomicznej

Nowe zasady odnoszą się również do ilości osób przebywających w sklepie, restauracji, na targu, w punktach usługowych, czy na poczcie. Dotychczas na jedną osobę musiała przypadać odpowiednia powierzchnia i liczba okienek. Ta zasada przesłała obowiązywać. Nie należy jednak rezygnować z zachowania ostrożności, nadal obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek.

d1hkj8g

Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hkj8g

Podziel się opinią

Share

d1hkj8g

d1hkj8g