Znalazły w piwnicy majątek. Ich radość nie trwała jednak długo
158 milionów włoskich lirów znalazły w piwnicy domu swojego zmarłego dziadka dwie siostry z Genui. Nieoczekiwany spadek okazał się jednak nieosiągalny, bo jak się okazało, wymiana na współczesną walutę nie jest możliwa.
Agencja Adnkronos poinformowała, że dwie kobiety znalazły majątek zmarłego ponad 20 lat temu dziadka w piwnicy, którą sprzątały przed sprzedażą domu w Genui. Paczki z banknotami o nominale 100 tys. i 50 tys. lirów leżały w skrzyni obok pudeł z zapasami od dawna przeterminowanego makaronu. W każdej paczce było po 10 mln lirów.
Wymina na euro nie jest możliwa
- Zwróciłyśmy się do banku centralnego Banca d'Italia, by dokonać wymiany pieniędzy, ale odpowiedziano nam, że ponieważ minęło już więcej niż 10 lat od wprowadzenia euro do obiegu, nie jest to możliwe - wyjaśniły siostry.
Według przelicznika lirów na euro z 2002 r., gdy wspólna waluta weszła w życie, piwniczne oszczędności miałyby wartość ponad 81 tys. euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie zagrożenie w Warszawie. "Bardzo małe szanse na wypłynięcie"
Siostry proszą o pomoc
O pomoc kobiety poprosiły stowarzyszenie zajmujące się ochroną posiadaczy oszczędności. Dowiedziały się tam, że najpierw ostatnim terminem wymiany banknotów w lirach był 28 lutego 2012 roku. Potem w 2016 r. ponownie to umożliwiono zgodnie z zaleceniem włoskiego Ministerstwa Finansów.
Wymianę dawnych banknotów prowadzono do końca maja 2021 r. Wykonano 263 takie operacje na kwotę 2,6 mln euro.
Siostry chcą napisać do prezydenta Włoch Sergio Mattarelliego i prezesa banku centralnego Fabio Panetty w nadziei na ich interwencję.
- Wielu dziadków i rodziców oszczędzało pieniądze przez całe życie, a w ten sposób ich wysiłki idą na marne - podkreśliły wnuczki zmarłego mężczyzny.
Genua to historyczne miasto w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria. Jest zarazem największym portem morskim we Włoszech. W zabudowie miasta zachowało się bardzo wiele starych domów pełnych nieoczywistych pomieszczeń i zakamarków. Ich piwnice i strychy kryją zapewne jeszcze wiele skarbów.
Źródło: PAP