Zermatt - jedno z najmodniejszych miejsc w Alpach
Zermatt pod Matterhornem, najczęściej fotografowanym szczytem na świecie, przyciąga jak magnes. Wiedzą o tym stali bywalcy tego miejsca, którzy osiągnęli sławę wielkością dościgającą słynną górę. Do niewielkiego szwajcarskiego miasta regularnie przyjeżdża brytyjska rodzina królewska, szczególnie książę William i Sarah, księżna Yorku. Na urlop wpada tu Madonna, Nicole Kidman, Billy Idol, Bryan Adams, Robbie Williams, czy Frida z grupy Abba. Phil Collins wiele lat temu przeprowadził się do Szwajcarii. Mieszka w niewielkiej górskiej wsi, około pół godziny jazdy samochodem od Genewy. Regularnie spaceruje po deptaku w Zermatt, który mimo że wybierany przez sławnych i bogatych, nie ma w sobie nic z zadęcia, jakie miewają inne kurorty.
Zermatt *pod *Matterhornem, najczęściej fotografowanym szczytem na świecie, przyciąga jak magnes. Wiedzą o tym stali bywalcy tego miejsca, którzy osiągnęli sławę wielkością dościgającą słynną górę. Do niewielkiego szwajcarskiego miasta regularnie przyjeżdża brytyjska rodzina królewska, szczególnie książę William i Sarah, księżna Yorku. Na urlop wpada tu Madonna, Nicole Kidman, Billy Idol, Bryan Adams, Robbie Williams czy Frida z grupy Abba. Phil Collins wiele lat temu przeprowadził się do Szwajcarii. Mieszka w niewielkiej górskiej wsi, około pół godziny jazdy samochodem od Genewy. Regularnie spaceruje po deptaku w Zermatt, który mimo że wybierany przez sławnych i bogatych, nie ma w sobie nic z zadęcia, jakie miewają inne kurorty. Do ciekawostek zaliczyć można fakt, iż lodowa piramida znalazła się na okładce płyty "Construction Time Again" oraz singla "Love, In Itself" Depeche Mode. Za taką reklamę góry i promocję miasta, zespół otrzymał w prezencie... dwutygodniowe wakacje właśnie w
Zermatt. Jednak choć sław tu wyjątkowo wiele, bez wątpienia największą miejscową gwiazdą jest zadziwiający i niezwykły Matterhorn, najbardziej charakterystyczna góra na świecie.
Tekst: Marta Legieć
Szwajcaria - najwyżej położony teren narciarski w Europie
Do szwajcarskiego, leżącego na wysokości 1600 m.n.p.m. kurortu, dotrzeć można wyłącznie pociągiem. Wszyscy, niezależnie od grubości portfela i liczby platynowych kart kredytowych, muszą zostawić samochód na jednym ze specjalnych parkingów w oddalonym o 6 km Taesch. Auta na obrzeżach zostawiają nawet sami mieszkańcy, którzy w granicach miejscowości poruszają się zwykle na piechotę lub na rowerach. Zermatt już w 1947 r. postawił na ekologiczny transport. Mieszkańcy nie mieli ochoty przyglądać się samochodom mknących po kameralnych uliczkach. Postanowili zrezygnować z nich całkowicie. Na początku ludzi i towary transportowały dorożki, potem pojawiły się elektryczne busy. Tak jest do dziś. Dzięki pozbyciu się aut, kurort zachował charakter autentycznej szwajcarskiej wioski góralskiej sprzed lat. Drewniane hotele, choć ekskluzywne, wyglądają jak typowe alpejskie chaty, co w oczywisty sposób dodaje uroku temu miejscu.
Szwajcaria - najwyżej położony teren narciarski w Europie
Mieszkańcy kantonu Wallis *szczycą się nagromadzeniem na ich terenie czterotysięczników. Jest ich tu ponad 40. Najsłynniejszym jest oczywiście *Matterhorn. Samotny alpejski gigant mierzy 4478 metrów. I chyba nikt nie ma wątpliwości, iż turystyczny rozwój Zermatt ściśle związany jest z tą najsłynniejszą lodową piramidą świata. Nawet nie przejmują się zbytnio, że Matterhorem Szwajcarzy muszą dzielić się z Włochami (majestatyczny olbrzym stoi na granicy), bo oglądany ze szwajcarskiej strony prezentuje się najefektowniej. Przez wiele lat miał opinię góry nie do zdobycia, nawet w środowisku doświadczonych przewodników. Pierwsi śmiałkowie na szczyt Matterhornu weszli dopiero w 1865 roku, przez co stał się jednym z ostatnich zdobytych wielkich szczytów w Alpach. Dziś latem w bezchmurne dni na podbój Matterhornu wyrusza średnio ok. 100 osób. Nie wszyscy docierają na szczyt trudnej i wymagającej góry. Ilu wspinaczy nie miało szczęścia, zobaczyć można na położonym za kościołem w Zermatt cmentarzu
ofiar okolicznych gór. Większość pochowanych tam alpinistów (również Polaków) uśmiercił górujący nad miastem Matterhorn.
Szwajcaria - najwyżej położony teren narciarski w Europie
Każdego dnia, miesiąca, roku, przez wieś przetacza się fala turystów. Czasami jest ich pięć, sześć razy więcej niż mieszkających tu na stałe osób, których jest niewiele ponad 5 tys. Turystów otaczają ekskluzywne sklepy, w których kupić można coś od Chanel czy Dolce & Gabbana albo najmodniejsze stroje na narty w cenach, które przyprawiają o zawrót głowy. Asortyment podobny jest do tego w Paryżu czy w Mediolanie. Wszędzie czuć powiew luksusu. Łatwo też zauważyć wyjątkowo duży wybór sklepów z najróżniejszymi zegarkami, serami i słodyczami. Wiadomo, jesteśmy w Szwajcarii. Pełno tu też stoisk z typowo górskimi pamiątkami, z których uśmiechają się pluszowe psy bernardyny i świstaki.
Szwajcaria - najwyżej położony teren narciarski w Europie
Położenie Zermatt *sprawia, że jest on *jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych w Europie. Miłośnicy czynnego relaksowania się mają tu co robić przez cały rok. Bardziej leniwych na podziwianie zapierającej dech w piersiach górskiej panoramy może zawieźć choćby kolejka zębata na Gornergrat. Ta najwyżej w Europie poprowadzona na wolnym powietrzu kolejka zębata wyrusza w podróż kilka razy dziennie. Na wysokości 3131 m n.p.m. czeka platforma widokowa serwująca bajeczną panoramę na 29 czterotysięczników, w tym na majestatyczne olbrzymy Matterhorn i Dufourspitze oraz z widokiem na drugi co do wielkości lodowiec w Alpach.
Szwajcaria - najwyżej położony teren narciarski w Europie
Oczywiście Zermatt przyciąga nie tylko alpinistów, ale też narciarzy, którzy mogą wyszaleć się po szwajcarskiej i włoskiej stronie gór. Do dyspozycji mają 63 kolejki górskie i wyciągi oraz ponad 300 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Sposobów, by dostać się na stoki jest tu co najmniej kilka - gondole, krzesełka, wielkie wagony na sto osób. Sam teren narciarski jest najwyżej położonym w Europie - dochodzi do wysokości 3989 m n.p.m. "Matterhorn glacier paradise" *narciarskim rajem kusi nie tylko w sezonie zimowym. Po białym puchu jeździć tu można przez okrągły rok. I choć *Zermatt nie jest tani, warunki narciarskie oraz niepowtarzalne widoki warte są tego, by choć raz w życiu zaszaleć i poszusować, mając przed oczami Matterhorn.
Szwajcaria - najwyżej położony teren narciarski w Europie
Komu mało atrakcji, w Zermatt wsiąść może do rozsławionego na cały świat Ekspresu Lodowcowego, który sunie pośrodku najbardziej malowniczej i dziewiczej scenerii w Alpach Szwajcarskich. Przez panoramiczne okna można oglądać ośnieżone szczyty górskie i krystaliczne jeziora, największe alpejskie lodowce. Niespełna 300-kilometrową trasę pociąg pokonuje w niecałe 8 godzin, docierając na koniec do St. Moritz, kolejnego słynnego kurortu, mekki bogaczy z całego świata. Oczywiście po Szwajcarii podróżować można też dużo taniej. Najtańszym, najwygodniejszym i najlepszym sposobem jest wykupienie biletu Swiss Pass. Z takim biletem można korzystać z sieci transportowej składającej się z ponad 20 000 km na szynach, po drogach i wodzie.
Tekst: Marta Legieć