Trwa ładowanie...

Giganty nadpływają. Wyjątkowy spektakl u wybrzeży Gdańska i Gdyni

Wielu mieszkańców Trójmiasta czeka na to cały rok. Gdy pojawiają się w porcie, za każdym razem witane są przez dziesiątki, a czasami setki "gapiów", którzy pragną podziwiać ten niezwykły spektakl. Zaczyna się sezon na wycieczkowce. Znamy daty, kiedy najbardziej widowiskowe statki zawiną do gdańskiego i gdyńskiego portu.

AIDAviva zainauguruje w tym roku sezon wizyt wycieczkowców w gdyńskim porcieAIDAviva zainauguruje w tym roku sezon wizyt wycieczkowców w gdyńskim porcieŹródło: Adobe Stock
d1hhv09
d1hhv09

Sezon na wycieczkowce trwa w gdyńskim porcie od maja do października. W tym okresie największe statki, przewożące turystów z całego świata, zawijają do wybrzeży Zatoki Gdańskiej w Porcie Gdynia.

Przy polskim nabrzeżu zatrzymują się na kilka, czasami kilkanaście godzin. To dokładnie tyle czasu, aby ich pasażerowie, będący w wielotygodniowych podróżach po świecie, zdążyli zejść na ląd i autokarami lub innymi środkami transportu przedostać się do kilku największych atrakcji turystycznych Trójmiasta.

Czar wielkich statków

Co takiego jest w wycieczkowacach, że za każdym razem przyciągają na Nabrzeże Francuskie w Gdyni dziesiątki osób? Najbardziej fascynuje ich wielkość. Są to olbrzymie jednostki o długości kilkuset metrów. Ich wysokść to kilka, a czasami kilkanaście kondygnacji. Tworzą gigantyczny, pływający hotel, wypełniony - poza luksusowymi kajutami - także restauracjami, kasynami, salami balowymi, siłowniami, basenami i innymi atrakcjami, których zadaniem jest umilanie życia pasażerom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kierunek nie tylko na wakacje. "Kwiecień to po prostu marzenie"

Gdy ich sylwetka pojawia się w oddali, pomiędzy główkami portu, zaczyna się niezwykły spektakl, pokazujący z jednej strony, jak trudna jest sztuka poruszania takim kolosem na ograniczonym akwenie, a jednocześnie, jak zwrotne i precyzyjne w ruchach są takie jednostki.

d1hhv09

Jaka jest skala tych pływających gigantów może pokazać przyrównanie ich do stojącego tuż obok Nabrzeża Francuskiego Muzeum Emigracji. Choć nie jest to mały budynek, wiekszość dużych statków przewyższa go, i to znacznie.

Main Shift 1 jest jednym z największych statków wycieczkowych, jakie wpłyną w tym sezonie do Portu Gdynia Adobe Stock
Mein Schiff 1 jest jednym z największych statków wycieczkowych, jakie wpłyną w tym sezonie do Portu GdyniaŹródło: Adobe Stock

Kalendarz wizyt wycieczkowców w Gdyni

Port Gdynia właśnie opublikował tegoroczne kalendarium wizyt największych wycieczkowców. Pierwszy z nich wpłynie do Gdyni już 2 maja. Będzie to AIDAdiva - 252-metrowy statek pływający pod włoską banderą, który w swój pierwszy rejs wypłynął w 2007 r. Ma on 11 kondygnacji i przyjmuje na pokład 2050 pasażerów. Ich bezpieczeństwem i komfortem zajmuje się 588 członków załogi.

d1hhv09

Pierwszy z tegorocznych gości nie jest jednak rekordzistą. Znawcy tematu czekać bedą zapewne na Celebrity Silhouette - kolosa o długości 319 m i 13 pokładach. Jest znacznie większy od jednostki AIDAdiva, bowiem w podróż zabiera aż 2900 pasażerów, którymi zajmuje się 1285 członków załogi. Ten statek pływający pod banderą Malty zawinie do Gdyni 8 lipca oraz 20 sierpnia.

Z bliska wielkie wycieczkowce wyglądają jak pływające apartamentowce Adobe Stock
Z bliska wielkie wycieczkowce wyglądają jak pływające apartamentowceŹródło: Adobe Stock, fot: Studio Porto Sabbia

Z wycieczkowców o długości powyżej 300 m gościć będziemy także Mein Schiff 1 (316 m) - statek, który zabiera na pokład 2900 pasażerów oraz tysiąc członków załogi. Jednostka, pływająca także pod banderą Malty, uchodzi za ekologiczną, ponieważ posiada specjalny napęd, dzięki któremu udało się zmniejszyć emisję szkodliwych substancji aż o 30 procent w porównaniu do innych statków o podobnej wielkości.

d1hhv09

Mein Schiff 1 odwiedzi Gdynię 5, 14 i 26 czerwca, 6 i 26 lipca, a także 6 i 30 sierpnia. Szczegółowe informacje na temat nazw i dat wpływania poszczególnych statków do gdyńskiego portu można znaleźć na stronie internetowej port.gdynia.pl.

W Gdańsku już się zaczęło

W Gdańsku sezon wycieczkowców rozpoczął się już 22 kwietnia. Zainaugurowała go jednostka Le Bellot pływająca pod francuską banderą. Liczy 131 m długości i 18 m szerokości. Na pokład może przyjąć 184 pasażerów. Statek zacumował przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Begama". Pasażerowie wsiedli na pokład w Kopenhadze. Rejs zakończą w Sztokholmie.

d1hhv09

Le Bellot jest stosunkowo młodym statkiem, do eksploatacji trafił w 2020 r. Wyposażony jest w 92 kabiny i apartamenty z przestronnymi balkonami.

W tym roku cruisery będą gościć w gdańskim porcie aż 62 razy. Najdłuższym statkiem, jaki wejdzie do portu będzie Crystal Symphony, pływający pod bahamską banderą. Ma 238 m długości. Zacumuje na Nabrzeżu Oliwskim 5 sierpnia. Największym statkiem pod względem liczby pasażerów będzie Balmoral – może przyjąć na swój pokład 1390 gości. Przypłynie do Gdańsk dwukrotnie - 18 lipca i 11 września.

Koniec sezonu planowany jest tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W zimowej aurze 15 grudnia Port Gdańsk będzie gościć Le Commandant Charcot, jednostkę pływającą pod francuską banderą. Jest to wycieczkowiec tzw. ekspedycyjny, czyli przygotowany do odwiedzania rejonów arktycznych. Liczy 150 m długości.

d1hhv09

Podobnie jak w przypadku Gdyni, szczegółowe informacje na temat nazw i dat wpływania poszczególnych statków do gdańskiego portu można znaleźć na stronie internetowej portgdansk.pl.

Źródło: Port Gdynia, Port Gdańsk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj