Trwa ładowanie...

Gigantyczna inwestycja w Gdańsku. Jedyna taka w Polsce

Prawie 22 mln zł pochłonie rozbudowa Kaponiery Południowej na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. Jej elementem będzie planetarium. Miasto i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie podpisały umowę w sprawie dofinansowania, które wyniesie aż 15 mln zł.

Gigantyczna inwestycja w Gdańsku. Jedyna taka w PolsceŹródło: Materiały prasowe
d225cb9
d225cb9

Budowa ruszy w połowie 2018 roku i potrwa 2 lata. Mieszkańców i turystów najbardziej elektryzuje informacja o planetrium, o którego budowie mówi się już od kilku lat. W ramach inwestycji ma powstać m.in. sala sferyczna. Zrekonstruowany będzie też odcinek muru Carnota, który okalał niegdyś umiejscowiony na Górze Gradowej fort..

Już dwa miesiące temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel dotację w wysokości ponad 15 mln zł na ten cel. Teraz fakt potwierdziła oficjalna umowa. Miasto musi dołożyć "tylko" 6,8 mln zł, bo cała inwestycja pochłonie dokładnie 21,778 mln zł.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Gdańskie planetarium ma być pierwszym w Polsce tego typu obiektem zlokalizowanym w całości pod ziemią. Trzykondygnacyjny obiekt zostanie wybudowany we wnętrzu istniejącego wału ziemnego, znajdującego się pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką. W jego wnętrzu będą m.in. strefa wystawiennicza, wielofunkcyjne sale edukacyjne oraz sala projekcyjna w kształcie sfery z 74 miejscami siedzącymi.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

- Powstające planetarium będzie jedynym tego typu miejscem w Gdańsku i na pewno wielką atrakcją. Konsekwentnie dążymy do rozbudowy systemu fortów Centrum Hewelianum oraz unowocześniania znajdujących się tam obiektów. Jednocześnie dążymy do tego, żeby połączyć istniejące historyczne budynki, miejsca wystawowe i sale edukacyjne w spójny kompleks – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, ds. polityki gospodarczej.

10 faktów o liniach lotniczych:

d225cb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225cb9