Gmina Szaflary - nowe polskie uzdrowisko?

Gmina Szaflary w pow. nowotarskim chce stać się nowym polskim uzdrowiskiem. Miejscowe władze chcą wykorzystać fakt, że na tym terenie znajdują się bogate złoża leczniczych wód geotermalnych. Gmina zamierza w pierwszym kwartale 2017 r. opracować specjalny operat uzdrowiskowy.

Gmina Szaflary - nowe polskie uzdrowisko?
Źródło zdjęć: © termyszaflary.com

28.12.2016 | aktual.: 28.12.2016 19:36

Szaflary położone są w woj. małopolskim i liczą ponad 10 tys. mieszkańców. Pod koniec grudnia br. burmistrz oficjalnie ogłosił, że zamierza przekształcić gminę w kurort.
- Z przeprowadzonych wstępnie badań wód geotermalnych wiemy, że nadają się one do tego, aby stworzyć uzdrowisko. Jeżeli uda się je stworzyć terenie gminy Szaflary będziemy mieli z tego wiele korzyści” – mówi wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. Wójt zapewnił także, że na tych terenach nigdy nigdy nie będzie istnieć produkcja wielkoprzemysłowa, która kolidowałaby z uzdrowiskiem.

- Chcemy rozwijać się turystycznie i uzdrowiskowo. Wody termalne dają nam wielką szansę rozwoju. Chcielibyśmy, aby ludzie przyjeżdżali tu pracować, a nie żeby nasi mieszkańcy wyjeżdżali za chlebem za granicę – komentuje Szkaradziński. Wójt chciałby, aby przyszłe sanatoria wodolecznicze zbudowali przedsiębiorcy. Zapewnił, że ze wstępnych rozmów z przedsiębiorcami wynika, są oni zainteresowani tworzeniem bazy uzdrowiskowej.

W celu utworzenia uzdrowiska, gmina Szaflary musi zrealizować szereg procedur określonych przez ustawę. Najważniejszym etapem będzie opracowanie i zatwierdzenie przez resort zdrowia tzw. operatu uzdrowiskowego. Na terenie gminy istnieje kilka czynnych odwiertów geotermalnych, zasilających sieć ciepłowniczą, głównie dla Zakopanego, oraz aquaparki. Temperatura wód na dnie ponad 3-kilometrowego odwiertu osiąga 95 st. C.

Wody geotermalne mają właściwości lecznicze i pozytywnie wpływają na schorzenia reumatoidalne, sprzyjają leczeniu zwyrodnień stawów, pozytywnie wpływają na skórę, schorzenia układu oddechowego i sprzyjają rekonwalescencji.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (6)