Gruzja - oderwana od rzeczywistości wioska Uszguli

Gruzja - oderwana od rzeczywistości wioska Uszguli
Źródło zdjęć: © Ilona Raczyńska/Wirtualna Polska

Trudno dostępne, ale warte zobaczenia atrakcje to specjalność Gruzji. Jedną z nich jest Uszguli - najwyżej położona osada w Europie. By tam dotrzeć trzeba pokonać niełatwą trasę. O utwardzonej drodze można tylko pomarzyć.

Trudno dostępne, ale warte zobaczenia atrakcje - z tego słynie Gruzja. Jedną z nich jest Uszguli - najwyżej położona osada w Europie (w zależności od przyjętej wersji terytorium Gruzji znajduje się w całości w Europie/częściowo w Europie i Azji/w całości w Azji). By tam dotrzeć, trzeba pokonać niełatwą trasę, a o utwardzonej drodze można tylko pomarzyć. Szlak jest wyboisty, pełen stromych zjazdów, serpentyn, dziur, błota, piachu, kamieni i wzburzonych strumieni. Wszędzie bezpardonowo rozłożone są krowy, świnie i psy, na które nie działa dźwięk klaksonu czy odgłos silnika. Trzeba po prostu poczekać aż łaskawie się usuną. 45 km *z najbliższego miasta - Mestii - *można przejechać samochodem terenowym w ok. 2,5 godziny. Turyści często pokonują tę wymagająca trasę pieszo (2-3 dni), na rowerze lub motocyklu, a po drodze decydują się na rozbicie obozu. Niezależnie od warunków dojazdu, warto dotrzeć tu chociaż raz w życiu. W tym miejscu czas jakby nie istniał. Jest cicho, powietrze jest czyste, a
widoki zapierają dech w piersiach. Choć okolica jest totalnie oderwane od rzeczywistości, nie ma tu czterogwiazdkowych hoteli z basenem, ekskluzywnych restauracji, a miejska toaleta to dziura w podłodze, to w Uszguli po prostu chce się być i bardzo, ale to bardzo nie chce się stąd wracać.

1 / 5

Atrakcje Gruzji - Uszguli

Obraz
© Ilona Raczyńska/Wirtualna Polska

Klimat Uszguli urzeka od pierwszego wejrzenia. Gdy dotrze się do pierwszej z czterech osad (Chvibiani, Murkmeli, Jibiani i Chajashi) od razu widać, że to miejsce jest odizolowane od świata. Z jednej strony chce się natychmiast wejść w głąb i poczuć ten klimat, a z drugiej stać i patrzeć z oddali, by przypadkiem nie zaburzyć lokalnego rytmu.

2 / 5

Uszguli - wieś w Swanetii

Obraz
© Ilona Raczyńska/Wirtualna Polska

Znajdujące się na liście UNESCO Uszguli leży w wysokogórskim regionie Gruzji, zwanym Swanetia. Ze względu na położenie, między 2000 a 2200 m n.p.m., uznawane jest za najwyżej położoną wioskę Europy (o ile przyjmiemy, że Gruzja jest jednak częścią Europy). Dojechać tu lub wydostać się w kierunku Mestii można tylko wiosną i latem. Z powodu obfitych opadów śniegu i braku utwardzonych dróg, miejscowość przez połowę roku jest kompletnie odcięta od świata, a mieszkańcy zdani są na korzystanie z zapasów. Na stałe żyje tu ok. 200 osób. W wiosce funkcjonuje szkoła, muzeum i kilka barów, w których można dobrze zjeść, napić się lokalnych trunków czy kupić swańską sól (mieszanka ziół oraz soli wydobywanej z gór Kaukazu). Turyści mogą spędzić noc w lokalnych domostwach (koszt od ok. 40 zł za dobę) lub rozbić namioty. Zdarza się, że mieszkańcy zapraszają też na nocleg za darmo. To idealna okazja na zasmakowanie gruzińskiej gościnności.

3 / 5

Uszguli - u podnóża gór

Obraz
© Ilona Raczyńska/Wirtualna Polska

Nad malowniczo położoną osadą górują ośnieżone wierzchołki Kaukazu wraz z Szcharą - najwyższym szczytem Gruzji. Droga pod lodowiec biegnie doliną rzeki Inguri. Uszguli jest idealną bazą wypadową dla miłośników trekkingu. Na szlaku nieustannie można spotkać turystów m.in. z Polski czy Rosji.

4 / 5

Atrakcje Uszguli

Obraz
© Ilona Raczyńska/Wirtualna Polska

W Uszguli, tak jak we wszystkich wioskach Swanetii, charakterystycznym elementem są kamienne, wysokie na 20 m wieże. Baszty obronne w średniowieczu pełniły funkcję schronu dla ludzi i zwierząt, a także miejsca do przechowywania dobytku. W Uszguli jest ich 37. Dziś w większości mieszkańcy składują swoje rzeczy. Co ciekawe, po drodze do osady znajduje się baszta zwana _ Tower of Love _, której powstanie wiąże się z legendami o nieszczęśliwej miłości pary mieszkańców. W jednej z wersji dziewczynę zamknięto w wieży, by nie mogła widywać się z kochankiem. Inna opowieść utrzymuje, że nieszczęśliwie zakochana poprosiła ojca, żeby ten wybudował wieżę. Kobieta chciała, by ze szczytu jej łzy spływały do rzeki, w której utopił się jej ukochany.
Nie wiadomo, czy w baszcie straszy, ale na pewno w jej wnętrzu można się przespać w drodze do Uszguli, z czego często korzystają turyści.

5 / 5

Wakacje w Gruzji - Uszguli

Obraz
© Ilona Raczyńska/WP

Charakterystycznym miejscem w Uszguli jest, usytuowana na wzgórzu, maleńka cerkiew Lamaria z XII wieku, w której do dziś odbywają się nabożeństwa. W jej wnętrzu kobiety obowiązuje nakrycie głowy, ramion i nóg, które dostępne jest na miejscu. Obok znajdują się także pozostałości jednej z najstarszych fortec obronnych Swanetii, która sięga czasów panowania królowej Tamar. Z tego najwyższego wzgórza w okolicy roztaczają się piękne widoki - na Szcharę i na całą osadę.
Uszguli znajduje się 170 km od lotniska w Kutaisi, na którym lądują samoloty Wizzair z Warszawy i Katowic. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 300 zł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)