Trwa ładowanie...
hachette
15-09-2010 14:51

Grzegorzewice. Stawy. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Grzegorzewice istnieją co najmniej od XIV stulecia. Od połowy XVII wieku jej mieszkańcy zajmowali się wyrobem płótna i sukna. W 1794 roku przekazali nawet Tadeuszowi Kościuszce 100 m materiału na mundury wojsk insurekcji. Jakie czekają na nas atrakcje? Co warto zobaczyć?

Grzegorzewice. Stawy. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d4kvi3a
d4kvi3a

Wieś istnieje co najmniej od XIV stulecia. Od połowy XVII wieku jej mieszkańcy zajmowali się wyrobem płótna i sukna. W 1794 roku przekazali nawet Tadeuszowi Kościuszce 100 m materiału na mundury wojsk insurekcji.

Około połowy XIX wieku wzniesiono tu klasycystyczny dwór, który w wyniku kolejnych przebudów zyskał formę neorenesansowego pałacu. Jego ostatnim, przedwojennym właścicielem był Alfred Meissner, któremu powojenna polska stomatologia ma niezwykle wiele do zawdzięczenia. Niestety, w 1945 roku profesor Meissner został zmuszony do opuszczenia pałacu, który w okresie wojny nieco podupadł. Następne lata tylko pogłębiły ten stan. W 1954 roku we wsi bawiła Maria Dąbrowska. Bynajmniej nie mieszkała w pałacu, przyjechała tu z okazji wesela swojej chrześniaczki Weroniki. Od 1973 roku pałac użytkuje Naczelna Rada Adwokacka.

Dom Pracy Twórczej

Nocleg

Okazały pałac jest nieco zaniedbany. Choć w słońcu wygląda nader malowniczo, to jednak widać odpadające tynki i plamy wilgoci. Park i najbliższe otoczenie także potrzebują troskliwej ręki gospodarza. We wnętrzach nie jest lepiej. Z pałacowej świetności nie pozostało nic. Panuje tu stylistyka rodem z lat 70. XX wieku. I pewnie pałac nie wart byłby polecenia, gdyby nie fakt, iż panuje tu dziwna atmosfera, przyciągająca nie tylko adwokatów. Trudno to zrozumieć, ale chyba nie bez powodu (argumenty finansowe raczej nie wchodzą w grę) wszyscy, którzy tu przybywają na weekend lub na urlop, wyjeżdżają oczarowani miejscem, zachwyceni pobytem. Czar miejsca, miła obsługa, domowe wyżywienie i życzliwość tu panująca pozwalają zarówno na wypoczynek, jak i twórczą pracę – to ulubione miejsce spotkań Naczelnej Rady Adwokackiej. A poza tym pałac położony jest zaledwie 50 km od Warszawy. Polecane dania: kuchnia polska, bardzo smaczne domowe posiłki.

d4kvi3a

Okolica

Grójec – słynie w całej Polsce z jabłkowych sadów. W ostatnią niedzielę maja obchodzone jest Święto Kwitnącej Jabłoni. Grzmiąca – neorenesansowy pałac z ok. 1867 roku, otoczony parkiem krajobrazowym. Milanówek – miasto znane z produkcji jedwabiu może poszczycić się przepiękną zabudową willową. Niegdyś mieszkała tu słynna Pola Negri, a i dziś cieszy się ono popularnością wśród gwiazd kina. Tu swój dom ma m.in. Krystyna Janda. Petrykozy – w dworku z początku XIX wieku Wojciech Siemion otworzył prywatne muzeum, gdzie można zobaczyć m.in. bogatą kolekcję rzeźb ludowych. Podkowa Leśna – miasto-ogród powstałe w dwudziestoleciu międzywojennym. Wśród wielu pięknych willi w różnych stylach wyróżnia się willa Stawisko, gdzie mieści się muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Puszcza Mariańska – wieś na skraju Lasów Bolimowskich, słynie z drewnianego kościółka z 1674 roku. Na tutejszym cmentarzu spoczywają prochyCzesława Tańskiego – pioniera polskiego lotnictwa, i Józefa Rapackiego – malarza. Radziejowice –
barokowo-klasycystyczny pałac rozbudowany o neogotycki zameczek był ulubionym miejscem wypoczynku i pracy Jerzego Waldorffa, inicjatora odbudowy warszawskich Powązek. Pięknyklasycystyczny kościół jest dziełem Jakuba Kubickiego. W pobliskich Zawadach olbrzymi głaz o obwodzie 40 m i wysokości 3 m jest drugim co do wielkości kamieniem narzutowym w Polsce. Re­zer­wat Skul­skie Dęby – by zo­ba­czyć po­nad­-dwu­stu­let­nie dęby, można się wybrać na pieszą wycieczkę z Grzegorzewic, po drodze mijając najpiękniejsze na Mazowszu Stawy Grzegorzewickie. W Skułach drewniany kościółek z 1678 roku z polichromią z końca XVIII wieku. Żyrardów – drugi po Łodzi ośrodek przędzalniczy dawnej Polski, z zachowanym układem urbanistycznym z lat 70. XIX wieku.

Dom Pracy Twórczej Adwokatury im. adw. Marii Budzanowskiej

ul. Pałacowa 59,96-321 Żabia Wola

(46) 857 98 21

d4kvi3a

Dojazd samochodem: Z Warszawy drogą krajową nr 8 (odcinek Warszawa––Radziejowice). W Żabiej Woli skręcić na Skuły. Za Skułami po dojechaniu do drogi nr 876 skręcić w prawo, w drogę polną. Jadąc nią wypatrywać po prawej stronie kierunkowskazu do pałacu. Wyjazd z Warszawy drogą krajową nr 7 na Kraków. W Tarczynie skręcić w drogę nr 876 do Mszczonowa. Ok. 5 km za manami skręt w prawo na Grzegorzewice.

Dojazd autobusem: Z Warszawy autobusem przez Skuły.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d4kvi3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kvi3a