Trwa ładowanie...

Gwatemala – co trzeba o niej wiedzieć i co warto zobaczyć?

Gwatemala to nadal niezbyt popularny wśród Polaków kierunek wakacyjnych podróży, mimo, iż jest to niezwykle atrakcyjny i zróżnicowany kraj. Co warto wiedzieć o tym kraju? Jakie są najważniejsze atrakcje w Gwatemali i co koniecznie trzeba zobaczyć?

Gwatemala jest położona w Ameryce ŚrodkowejGwatemala jest położona w Ameryce ŚrodkowejŹródło: Getty Images
d24khee
d24khee

Gwatemala – gdzie jest?

Gwatemala jest położona w Ameryce Środkowej, graniczy z Meksykiem, Salwadorem, Belize oraz Hondurasem. Państwo leży nad Oceanem Spokojnym oraz Oceanem Atlantyckim. Zazwyczaj kraj w przewodnikach dzielony jest na cztery regiony:

1.      Wybrzeże Morza Karaibskiego,

2.      Wybrzeże Oceanu Spokojnego,

3.      Nizina Peten (środkowa część kraju),

d24khee

4.      Łańcuchy górskie położone w centrum kraju.

Większa część kraju to tereny nizinne, które występują przede wszystkim na nizinie Peten, ale również wybrzeżu Morza Karaibskiego. Góry są położone wzdłuż równoleżników, a najwyższym szczytem Gwatemali jest Tajumulco o wysokości 4220 m n. p. m., który jest wygasłym wulkanem (czasami jest uznawany za drzemiący wulkan).

Gwatemala – co warto zobaczyć?

Gwatemala oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Jest to kraj, w którym można odpocząć na plaży nad Morzem Karaibskim albo nad Pacyfikiem, zobaczyć tropikalną dżunglę w północnej części kraju, a także wybrać się na górską wycieczkę lub zwiedzać wygasłe wulkany. Co koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Gwatemali?

1.      Tikal – to miasto z czasów Majów wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ruiny miasta zostały odkryte dopiero w XVII wieku, obecnie na terenie tym utworzony został Park Narodowy Tikal, którego znaczną część wciąż stanowi dziewicza dżungla, wśród której z pewnością kryje się więcej ruin.

d24khee

2.      Antigua – to miasto o wyjątkowym klimacie, które odwiedza najwięcej turystów. Miasto zawdzięcza swój urok między innymi charakterystycznej, niskiej zabudowie oraz małym, brukowanym uliczkom. Antigua była wielokrotnie niszczona przez trzęsienia ziemi, co widać między innymi po obecności zrujnowanych kościołów.

3.      Semuc Champey - są to kaskady położone w głębi dżungli, które najlepiej oglądać z wyżej położonego punktu widokowego. Nie brakuje tam również naturalnych basenów, w których można się schłodzić w upalny dzień.

4.      Jezioro Atitlan - leży w kraterze wygasłego wulkanu i jest nazywane najładniejszym jeziorem w całej Gwatemali. Jest otoczone przez trzy wulkany, a na jego brzegach znajduje się kilka miast, w tym San Marcos, San Pedros oraz Panajachel. Panajchel to największa baza wypadowa nad jeziorem, z której można się dostać w inne rejony wypożyczając łódkę.

d24khee

5.      Wulkan Tajumulco – mierzy ponad 4200 m n. p. m. i jest najwyższym szczytem w Gwatemali, ale również w całej Ameryce Środkowej. Trasa na wulkan jest dość długa i męcząca, dlatego, żeby jednego dnia zdążyć wejść i zejść ze szczytu należy wyruszyć wcześnie rano. Istnieje również możliwość spędzenia nocy w namiocie pod wierzchołkiem wulkanu, co więcej, około 200 m od szczytu znajduje się pole namiotowe.

6.      Wulkan Acatenango – ma prawie 4000 m n. p. m., a trasa dla mniej wprawionych w wędrówkach górskich turystów może być dość męcząca, ale naprawdę warto się na niego wspiąć. Ze szczytu widać między innymi pobliski wulkan Fuego, a widoki zapierają dech w piersiach. Na szczyt można dotrzeć samemu, z przewodnikiem albo w ramach wycieczki organizowanej przez biuro turystyczne.

7.      Wulkan Santamaria – to wulkan o wysokości ponad 3700 m n. p. m., z którego szczytu podziwiać można inne wulkany znajdujące się w okolicy, w tym aktywny wulkan Santiaguito. U stóp wulkanu położone jest czwarte co do wielkości miasto w Gwatemali – Quetzaltenango.

d24khee

Gwatemala – jak podróżować?

Gwatemala nie jest popularnym kierunkiem wakacyjnym, w związku z czym transport turystyczny nie jest w tym kraju dobrze rozwinięty. W niektórych rejonach przemieszczanie się może być trudne, a znalezienie podwózki zajmować dużo czasu. W związku z tym najlepiej po Gwatemali poruszać się samochodem. Często, żeby wypożyczyć samochód konieczne jest pozostawienie sporego depozytu albo posiadanie karty kredytowej. Żeby prowadzić w Gwatemali trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy.

Ruszyły loty międzynarodowe z Polski. Byliśmy na lotnisku w Gdańsku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24khee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24khee