Trwa ładowanie...

Himalaje w końcu widoczne. Przez 30 lat zakrywał je smog

Pandemia koronawirusa ma jeden pozytywny skutek - spadek zanieczyszczeń. Wstrzymanie prac w fabrykach w Indiach, ograniczenie ruchu kołowego sprawiły, że po raz pierwszy od 30 lat w Pendżabie widać Himalaje. Mieszkańcy regionu publikują przepiękne zdjęcia.

Himalaje w końcu widoczne. Przez 30 lat zakrywał je smogŹródło: Archiwum prywatne, fot: Michał Zajączkowski
d2ru4z7
d2ru4z7

Na północy Indii, w Pendżabie po raz pierwszy od 30 lat na horyzoncie widać himalajskie ośmiotysięczniki. Majestatyczne, ośnieżone szczyty Himalajów przez trzy dekady spowijał smog - plaga Indii. Odkąd w kraju wprowadzono rygorystyczny, totalny zakaz wychodzenia z domu, który trwa 21 dni, jakość powietrza i jego przejrzystość poprawiły się niesamowicie.

Himalaje wychodzą z ukrycia

Rezultaty są widoczne gołym okiem. Ośmiotysięczniki, które są położone 200 km na północ od granic Pendżabu, pojawiają się na licznych fotografiach, jakie w ostatnich dniach zrobili Hindusi. Internauci są bardzo zaskoczeni drastyczną zmianą jakości powietrza, jaka nastąpiła w tak krótkim czasie. I większość z nich dzieli się refleksjami o negatywnym wpływie człowieka na środowisko.

O tym, że powietrze w Indiach bywa zabójcze, WHO alarmuje od lat. Tylko w 2012 roku na choroby spowodowane przez smog zmarło w kraju 1,2 miliona ludzi. Indie, które zazwyczaj przekraczają normy pyłów zawieszonych czterokrotnie, a nawet pięciokrotnie w ciągu dnia, w drugiej połowie marca zanotowały ogromne zmiany na plus. Oficjalne dane mówią o 33 proc. Spadku zanieczyszczeń.

Z resztą nie tylko w Indiach odczuwalny jest pozytywny wpływ kwarantanny na środowisko. Powietrze w Chinach, USA czy krajach europejskich również jest o niebo lepsze. A widoki - zdecydowanie piękniejsze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj