Historyczne centrum Odessy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO historyczne centrum Odessy zostało wpisane w środę 25 stycznia na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO.
Dyrektor generalna UNESCO — Audrey Azoulay — podkreśliła w swoim oświadczeniu, że Odessa, wolne miasto, miasto świata, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, znajduje się zatem pod wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej. "Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto, które zawsze przezwyciężało globalne wstrząsy, zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem" — dodała.
Przypomnijmy, że od 2009 roku historyczne centrum Odessy widniało na liście informacyjnej UNESCO, a 30 sierpnia 2022 roku organizacja poinformowała, że popiera wniosek Ukrainy o wpisanie ukraińskiej Odessy na listę światowego dziedzictwa. Przekazano wówczas, że zmobilizowano ekspertów mających wspierać wniosek Ukrainy, tak aby nominacja mogła być pilnie zbadana przez państwa członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Historyczne centrum Odessy na liście UNESCO
Historyczne centrum Odessy zostało wpisane też na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. "Czarnomorski port Odessa znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu i był on już wielokrotnie narażony na ostrzał artyleryjski" - wyjaśniono. Niestety w wyniku działań armii rosyjskiej zniszczona została m.in. część szklanego dachu i okien Muzeum Sztuk Pięknych w Odessie, które zostało otwarte w 1899 roku.
Odessa bywa nazywana perłą Morza Czarnego. Nadmorski kurort przez lata przyciągał turystów nie tylko krajowych, ale i zagranicznych — w tym również Polaków, którzy dzięki liniom Ryanair mogli dolecieć do tego bezpośrednio m.in. z Krakowa i Gdańska. Gości zachwycało nie tylko historyczne centrum, ale i bulwar nadmorski, przy którym znajdują się słynne schody potiomkinowskie.
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski