Hiszpanię ogarnęła fala upałów Yago. Ludzie szukają schronienia
Fala tropikalnych upałów ogarnęła Hiszpanię, powodując niezwykle trudne warunki dla mieszkańców i rolników. Temperatury sięgają nawet 44 st. C, paraliżując normalne funkcjonowanie społeczeństwa.
Hiszpania od wiosny zmaga się z ekstremalnie wysokimi temperaturami, a sytuacja tylko się pogarsza. Już w kwietniu w Kordobie na południu kraju termometry wskazywały 38,7 st. C. Wówczas przyczyną upałów był napływ gorącego i suchego powietrza z Afryki. Tym razem to 40-stopniowy upał nazwany imieniem Yago ogarnął Półwysep Iberyjski.
Miasta dotknięte upałem w największym stopniu
Miasta takie jak Sewilla i Kordoba odnotowały w poniedziałek rekordowe temperatury sięgające 44 st. C, zmuszając mieszkańców do porzucenia swoich dotychczasowych zajęć i szukania schronienia przed nieznośnym słońcem. Według ekspertów, fale upałów w czerwcu są spowodowane zmianami klimatycznymi, które nasiliły się w ostatnich latach.
- W ciągu ostatnich 12 lat częstotliwość występowania upałów w czerwcu potroiła się. Obecna fala ma utrzymać się do 28 czerwca - powiedział rzecznik hiszpańskiej agencji pogodowej AEMET, Ruben del Campo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapytaliśmy dzieci o wakacje. Ich odpowiedzi nas zaskoczyły
Imiona jako nazwy fal upałów
Warto zaznaczyć, że Sewilla jest pierwszym miastem na świecie, które postanowiło nadawać nazwy falom upałów. Projekt ten został opracowany przez Adrienne Arsht-Rockefeller Foundation Resilience Center we współpracy z Uniwersytetem w Sewilli i samym miastem. Klasyfikacja składa się z trzech kategorii i ma na celu ostrzeganie ludności o nadchodzących niebezpiecznych temperaturach na pięć dni przed ich wystąpieniem.
Dla pierwszych pięciu fal gorąca wymyślono imiona Zoe, Yago, Xenia, Wenceslao i Vega. W tym roku to Yago uderza w Hiszpanię. Biorąc pod uwagę gorący klimat Półwyspu Iberyjskiego, można przypuszczać, że lista imion może się szybko wyczerpać.
Fala nieznośnych upałów, jaka ogarnęła Hiszpanię, jest kolejnym alarmującym przykładem wpływu zmian klimatycznych na naszą rzeczywistość. Wielu naukowców i ekspertów zwraca uwagę na potrzebę podjęcia działań, mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i dostosowanie się do nowych warunków pogodowych.
Źródło: gazeta.pl