Holandia przywraca obostrzenia. Mimo, że zaszczepiono prawie 90 proc. dorosłych
Holandia zdecydowała się na przywrócenie wielu obostrzeń, które zniesiono pod koniec września. Przyczyną jest duży wzrost liczby osób zarażonych koronawirusem.
"Mamy do zakomunikowania trudne wiadomości" - tymi słowami rozpoczął konferencję prasową premier Rutte. "Rosnąca liczba zakażeń COVID-19 zmusza nas do podjęcia konkretnych kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa" - dodał.
"Niektórzy są przeciwni wszelkim środkom zapobiegawczym, inni chcą, aby były one bardziej surowe, ale większość z nas jest gdzieś pośrodku" - powiedział Rutte i zapowiedział, że rząd będzie "kontynuować rozsądną drogę".
Zobacz także: Atak zimy w Hiszpanii i Portugalii. Na drogach paraliż
Holandia przywraca wiele obostrzeń
Jak poinformował premier, ponownie konieczne będzie zachowywanie 1,5 m dystansu społecznego oraz w miarę możliwość praca z domu (przez co najmniej połowę tygodnia). Przepustki sanitarne mają obowiązywać nie tylko w kinach, teatrach, restauracjach i klubach, ale również - od 6 listopada - w siłowniach, parkach rozrywki, muzeach i ogródkach gastronomicznych.
Co więcej, przywrócony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej (np. na przystankach komunikacji miejskiej), w sklepach oraz w szkołach. "Maseczki muszą też nosić osoby świadczące usługi seksualne" - dodał premier.
Zobacz także: Pijani turyści w Tatrach. Jeden zasnął na przełęczy
"Musimy odwrócić negatywny trend" - powiedział minister zdrowia Hugo de Jonge. "Dlatego nie mamy innego wyboru, jak tylko interweniować" - podkreślił i poinformował, że aktualnie w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 87 proc. dorosłych Holendrów.
Chorych na COVID-19 przybywa
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) przekazał, iż w zeszłym tygodniu niemal 54 tys. Holendrów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Oznacza to, że średnio 313 na 100 tys. mieszkańców ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa, w porównaniu do 225 na 100 tys. w poprzednim tygodniu. To prawie 40 proc. wzrostu.
Z kolei Narodowe Centrum Koordynacji Rozlokowania Pacjentów (LCPS) poinformowało, że w szpitalach przebywa obecnie 1,3 tys. pacjentów chorych na COVID-19 z czego 240 na oddziałach intensywnej terapii.