Trwa ładowanie...

Hotelarze mają dość. Apelują o ponowne otwarcie obiektów noclegowych na Wielkanoc

Po woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim rząd zdecydował, że zamknie hotele także w dwóch innych częściach Polski. Od poniedziałku, 15 marca, obiekty noclegowe będą nieczynne również w woj. lubuskim i mazowieckim. "To droga donikąd" - ocenia Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

MikołajkiMikołajkiŹródło: Getty Images
dijeojs
dijeojs

Hotele są w stanie sprostać najbardziej rygorystycznym zasadom sanitarnym

Właściciele hoteli w Polsce każdego tygodnia w napięciu czekają na informację, czy będą musieli zamykać swoje obiekty w związku z aktualizowanymi kilka razy w miesiącu obostrzeniami. Jednak zdaniem Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) najbardziej skuteczna broń w walce z pandemią to nie kolejne przestoje, a umożliwienie funkcjonowania w reżimie sanitarnym.

- Ciągłe zamykanie i otwieranie hoteli to droga donikąd - mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP, cytowany przez serwis Interia. Dodaje, że hotele są w stanie sprostać najbardziej rygorystycznym zasadom sanitarnym, co wielokrotnie udowodniły przechodząc pozytywnie tysiące kontroli sanepidu. Dlatego Izba apeluje o jasne stanowisko rządu w sprawie funkcjonowania hoteli w Wielkanoc.

Hotelarze nie mogą skorzystać ze wsparcia państwa z uwagi na wykorzystany już limit

Mączyński zwraca też uwagę, że skandalem pozostaje sytuacja, w której - pomimo dwukrotnego podniesienia przez Komisję Europejską limitu pomocy - w Polsce wciąż nie wprowadzono nowych przepisów, przez co limit ten pozostał niezmieniony.

dijeojs

- Oznacza to, że choć pandemia i obostrzenia trwają w najlepsze, to przedsiębiorcy nie mogą skorzystać ze wsparcia państwa z uwagi na wykorzystany już limit, a ich wnioski są notorycznie odrzucane - podkreśla Mączyński.

Po prawie półrocznej przerwie hotele wznowiły pracę w reżimie sanitarnym 12 lutego. Jak wynika z grudniowej ankiety IGHP, w 90 proc. hoteli frekwencja spadła poniżej 20 proc. A w sześciu na 10 hoteli - poniżej 10 proc. Dla porównania - w 2019 roku liczba wynajmowanych pokoi wahała się od 60 do 80 proc.

Źródło: Interia

WIDEO: Wielkanoc i majówka 2021. Gdzie warto pojechać na urlop?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj