Jak nie dać się okraść?

Jak nie dać się okraść?

Co tu dużo mówić. Podróżując jesteśmy narażeni na kradzież częściej aniżeli w kraju. Najgorszym miastem pod tym względem jest Barcelona. Tam złodzieje polują dosłownie na każdego. Jeśli chcesz, by urlop upłynął Ci bez trosk i smutków przeczytaj jakie sztuczki stosują naciągacze, aby oskubać Cię z kasy.

Co tu dużo mówić. Podróżując jesteśmy narażeni na kradzież częściej aniżeli w kraju. Najgorszym miastem pod tym względem jest Barcelona. Tam złodzieje polują dosłownie na każdego. Jeśli chcesz by urlop upłynął Ci bez trosk i smutków przeczytaj, jakie sztuczki stosują naciągacze, aby oskubać Cię z kasy.

1 / 10

Poruszanie się autem

Obraz
© JupiterImages

Jedziesz autostradą, a tu nagle mija Cię auto i kierowca pokazuje wyraźnie, że złapałaś/eś gumę. Zatrzymujesz się, on również, gdyż chce Ci pomóc. Podczas, gdy Ty wychodzisz obejrzeć oponę, on szybko i sprawnie zabiera z przedniego siedzenia Twojego samochodu wszystkie wartościowe rzeczy i odjeżdża w siną dal.

Nasza rada: jeśli czujesz, że złapałaś/eś gumę, zwłaszcza jadąc samotnie, postaraj się dojechać do najbliższej stacji benzynowej. Zawsze bezwzględnie zamykaj drzwi samochodu jeśli zmieniasz oponę.

_ (wilczek) _

2 / 10

Skok na kasę

Obraz
© sxc.hu

Jak się okazuje nawet kasjerzy w bankach i kantorach znaleźli sposób na "przechytrzenie" turysty. Zatrzymują przeliczanie banknotów albo przeskakują kwoty w nadziei, że nikt nie zauważy lub nie zrozumie. Zdarzają się również przypadki podmiany waluty na mniej wartościową lub oszukiwania na ilości zer (np: w Turcji, gdzie liry liczone są w milionach). Uważajmy w zagranicznych kantorach.

Nasza rada: przed wyjazdem do obcego kraju dowiedz się dokładnie jaką będziesz używał walutę, jaki jest jej kurs i nominały. A na miejscu zawsze przeliczaj pieniądze podczas wymiany.

3 / 10

Odprawa paszportowa

Obraz
© AFP

Odprawa paszportowa również może okazać się tragiczna w skutkach. Oto scenariusz, który może niestety także i Ciebie spotkać. Kładziesz laptopa na taśmie podczas kontroli bezpieczeństwa. Przed Tobą przez skaner wykrywający metal przechodzi para. Pierwsza osoba przechodzi bez problemu, przy drugiej skaner piszczy. Zaczyna się wyciąganie monet, zdejmowanie biżuterii itd. Zanim przyjdzie Twoja kolej, pierwsza osoba znika...wraz z Twoim laptopem. Zdarza się to w krajach, gdzie bez ograniczeń można wchodzić i wychodzić z hali odlotów (np: USA).

Nasza rada: czekaj z położeniem na taśmę cennych rzeczy, póki skaner metalu nie będzie dostępny.

4 / 10

Uwaga "stłuczka"

Obraz
© sxc.hu

Kolejnym sposobem złodziei na turystów jest wymuszanie. Wyobraź sobie, że ktoś wpada na Ciebie w tłumie, upuszcza parę okularów lub jakiś cenny przedmiot (uprzednio popsuty), podnosi alarm i oczekuje od Ciebie zapłaty za zniszczenie. Już kilka groszy mniej w portfelu. W niektórych krajach afrykańskich odmianą tego wymuszenia jest umyślne wejście pod koła samochodu prowadzonego przez turystę i wymuszanie odszkodowania.

Nasza rada: jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji zaproponuj przejście na komisariat w celu wyjaśnienia sporu lub poszukaj przedstawicieli policji turystycznej.

5 / 10

Ostrożnie z alkoholem

Obraz
© sxc.hu

Będąc na wyjeździe lubimy poszaleć w nocnych klubach. Jak w takim miejscu nie dać się okraść? Zobacz, co może się stać jeśli jesteś na imprezie i świetnie się bawisz. Wychodząc do toalety zostawiasz drinka na stoliku, a kończysz go po powrocie, albo wypijasz napój zaoferowany przez przyjaznego nieznajomego - i nic więcej nie pamiętasz. Ockniesz się po kilku godzinach, przy odrobinie szczęścia tylko bez pieniędzy i dokumentów...

Nasza rada: podczas imprez w klubach trzymaj napoje zawsze przy sobie, a wychodząc przekazuj "pod opiekę" zaufanej osobie lub pozostawiaj szklanki puste.

6 / 10

2. Taksówkarz kreatywny

Obraz
© AFP

W wielu krajach taksówkarze są zobowiązani do instalowania taksometrów w swoich pojazdach. Nie zmienia to faktu, że turyści są często naciągani przez nieuczciwych kierowców. Przestawiony licznik, taryfa nocna zamiast dziennej, czy przymusowe zwiedzanie połowy miasta - któż z nas nie padł ofiarą taksówkarza - manipulatora?

7 / 10

Auto bez uszkodzeń?

Obraz
© sxc.hu

Chcąc szybko poruszać się po kraju, w którym przebywamy częstokroć decydujemy się na wypożyczenie auta. Gdy urlop ma się ku końcowi zazwyczaj mamy mało czasu na pakowanie, dopełnianie formalności i szczególną uwagę. Wyobraź sobie, że wakacje się kończą, w pośpiechu podjeżdżasz pod lotnisko wynajętym samochodem, oddajesz kluczyki pracownikowi wypożyczalni i znikasz w hali odpraw. Kilka dni po powrocie zauważasz, że karta kredytowa została obciążona dodatkową kwotą. Okazuje się, że wypożyczalnia ściągnęła opłatę za uszkodzenia auta, których nie było.

Nasza rada: przed odbiorem kluczyków obejrzyj samochód i zgłoś wszelkie usterki, a oddając auto przypilnuj, aby adnotacja "auto bez uszkodzeń" widniała przy Twoim podpisie.

8 / 10

Karta kredytowa

Obraz
© sxc.hu

Zawsze uważaj na karty kredytowe. Mogą zostać one Ci skradzione wraz z portfelem, ale złodzieje działają także w taki sposób jakiego byś się nie spodziewał. Jest już późno, jesteś w hotelowym pokoju, gdy nagle dzwoni telefon. Odbierasz, a tam osoba przedstawiająca się jako recepcjonista, przeprasza za tak późny telefon, ale prosi o potwierdzenie numerów karty kredytowej. W zmęczeniu lub po wybudzeniu podajesz detale. Oczywiście dzwoniąca osoba nie jest pracownikiem hotelu, a z karty do rana znikają wszystkie pieniądze.

Nasza rada: wszelkie formalności związane z płatnościami załatwiaj w hotelowej recepcji, nigdy przez telefon.

9 / 10

Nadbagaż i dodatkowy bagaż

Obraz
© sxc.hu

Nadbagaż i dodatkowy bagaż - tanie linie pobierają opłaty za każdą sztukę bagażu rejestrowanego. Limity wagowe w zależności od przewoźnika wahają się między 15, a 20 kg. Zatem jeśli nasze bagaże są cięższe, musimy zapłacić za nadbagaż - średnio 15 EUR za kilogram. Niektórzy dają możliwość wykupienia dodatkowego bagażu za 20 EUR, co może się opłacać przy dużej nadwyżce wagowej - jednak nie wszyscy są tak wspaniałomyślni.

10 / 10

Pan policjant?

Obraz
© sxc.hu

Policjant policjantowi nie równy. Podchodzi do Ciebie mężczyzna pytając o drogę lub oferując sprzedaż waluty. Zaraz po nim podchodzi dwóch mężczyzn, twierdzących, że są policjantami (nie zawsze w mundurach). Chcą sprawdzić obejrzeć portfel, aby sprawdzić czy nie masz "fałszywych" pieniędzy. Oskarżają Cię o przestępstwo i sugerują konieczność konfiskaty pieniędzy.

Nasza rada: sprawdź dokładnie zdjęcie i dane na odznace, nie przekazuj portfela, ani żadnych pieniędzy poza komisariatem policji.

kradzieżwyjazdporady

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)