Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
16-11-2015 09:52

Jak pomagać zagrożonym gatunkom zwierząt w Polsce?

Rozwój cywilizacji przynosi nie tylko same korzyści. Dla dziko żyjących zwierząt taki postęp jest krokiem w stronę zagłady. Wymieranie coraz rzadszych gatunków powoduje, że już niedługo ze światowej mapy fauny znikną rysie, niedźwiedzie, tygrysy czy wilki. Dlatego warto podjąć działania, mające na celu pomoc zagrożonym wyginięciem gatunkom zwierząt.

Jak pomagać zagrożonym gatunkom zwierząt w Polsce?Źródło: AFP
d1aml85
d1aml85

Istnieje wiele sposobów, by przyczynić się do ratowania wymierających gatunków. Warto się tego podjąć, ponieważ zwierzęta nie są w stanie upomnieć się o trudne położenie. Wycinka lasów prowadzi do zmniejszania powierzchni, którą do tej pory zamieszkiwały, co z kolei skutkuje wymieraniem. Także nielegalny handel zwierzętami z przemytu czy produkowanie wyrobów ze skóry cennych gatunków są przyczynami zmniejszającej się populacji fauny.

Pomoc zwierzętom nie musi kosztować
Pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt wcale nie musi być kosztowna. Na przykład, wysyłając rozliczenie PIT za 2015 rok można wesprzeć fundację WWF oraz inne organizacje pożytku publicznego, zajmujące się ratowaniem zwierząt. Także zmieniając podejście do środowiska naturalnego można przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków. Jeśli wiele osób wyjdzie z takiego założenia, wspólnymi siłami można naprawdę wiele zdziałać.

• Troska o środowisko naturalne
Nie chodzi o to, by przykuwać się do drzew, chcąc w ten sposób zapobiec ich wycince. Wystarczy dbać o środowisko naturalne, zachowując podstawowe zasady ekologii. Utrzymywanie czystości w lasach, niepozostawianie śmieci na górskich szlakach, niewycinanie drzewek leśnych, niepalenie łąk i traw, niezanieczyszczanie wód – to wszystko da efekty i zwiększy szanse na zachowanie zagrożonych wymarciem zwierząt.

• Rezygnacja z zakupu zwierząt z przemytu
Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że kupowany żółw, wąż czy ptak może pochodzić z przemytu. I chociaż są tego nieświadomi, tak naprawdę pośrednio przyczyniają się do wymierania cennych gatunków. Z powodu nielegalnego handlu zagrożonych jest nawet 5000 gatunków zwierząt. Część z nich – przemycanych z egzotycznych krajów nie przeżywa podróży. Jak więc temu przeciwdziałać? Kupno zwierząt egzotycznych jest dozwolone, pod warunkiem, że sklep zoologiczny posiada odpowiednie uprawnienia.

d1aml85

• Rezygnacja z zakupu wyrobów z zagrożonych gatunków
Piękna torebka wykonana z krokodylej skóry, futro z rysia, dywaniki z niedźwiedzia – wszystkie te wyroby systematycznie zmniejszają populację niektórych zwierząt. Chcąc więc ratować zagrożone gatunki, warto rezygnować z takich zakupów.

• Przekazanie 1% fundacji chroniących zwierzęta
Wymierającym gatunkom zwierząt można pomóc, przekazując 1% podatku na rzecz organizacji publicznego zajmującej się ochroną środowiska. W tym celu należy złożyć rozliczenie PIT za rok 2015, poprawnie uzupełniając dane w odpowiednich rubrykach. 1% podatku stanowi część daniny należnej fiskusowi, dlatego podatnik nic nie traci na wsparciu konkretnej fundacji.

1% podatku może przekazać osoba, która składa rozliczenie PIT, wypełniając: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Warunkiem jest jednak terminowe złożenie deklaracji - nie później niż do 30 kwietnia 2016 roku.

d1aml85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aml85

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj