Trwa ładowanie...
d2w1wa3
Informacja prasowa

Jak pomagać zagrożonym gatunkom zwierząt w Polsce?

Rozwój cywilizacji przynosi nie tylko same korzyści. Dla dziko żyjących zwierząt taki postęp jest krokiem w stronę zagłady. Wymieranie coraz rzadszych gatunków powoduje, że już niedługo ze światowej mapy fauny znikną rysie, niedźwiedzie, tygrysy czy wilki. Dlatego warto podjąć działania, mające na celu pomoc zagrożonym wyginięciem gatunkom zwierząt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak pomagać zagrożonym gatunkom zwierząt w Polsce?
(AFP)
d2w1wa3

Istnieje wiele sposobów, by przyczynić się do ratowania wymierających gatunków. Warto się tego podjąć, ponieważ zwierzęta nie są w stanie upomnieć się o trudne położenie. Wycinka lasów prowadzi do zmniejszania powierzchni, którą do tej pory zamieszkiwały, co z kolei skutkuje wymieraniem. Także nielegalny handel zwierzętami z przemytu czy produkowanie wyrobów ze skóry cennych gatunków są przyczynami zmniejszającej się populacji fauny.

Pomoc zwierzętom nie musi kosztować
Pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt wcale nie musi być kosztowna. Na przykład, wysyłając rozliczenie PIT za 2015 rok można wesprzeć fundację WWF oraz inne organizacje pożytku publicznego, zajmujące się ratowaniem zwierząt. Także zmieniając podejście do środowiska naturalnego można przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków. Jeśli wiele osób wyjdzie z takiego założenia, wspólnymi siłami można naprawdę wiele zdziałać.

• Troska o środowisko naturalne
Nie chodzi o to, by przykuwać się do drzew, chcąc w ten sposób zapobiec ich wycince. Wystarczy dbać o środowisko naturalne, zachowując podstawowe zasady ekologii. Utrzymywanie czystości w lasach, niepozostawianie śmieci na górskich szlakach, niewycinanie drzewek leśnych, niepalenie łąk i traw, niezanieczyszczanie wód – to wszystko da efekty i zwiększy szanse na zachowanie zagrożonych wymarciem zwierząt.

• Rezygnacja z zakupu zwierząt z przemytu
Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że kupowany żółw, wąż czy ptak może pochodzić z przemytu. I chociaż są tego nieświadomi, tak naprawdę pośrednio przyczyniają się do wymierania cennych gatunków. Z powodu nielegalnego handlu zagrożonych jest nawet 5000 gatunków zwierząt. Część z nich – przemycanych z egzotycznych krajów nie przeżywa podróży. Jak więc temu przeciwdziałać? Kupno zwierząt egzotycznych jest dozwolone, pod warunkiem, że sklep zoologiczny posiada odpowiednie uprawnienia.

• Rezygnacja z zakupu wyrobów z zagrożonych gatunków
Piękna torebka wykonana z krokodylej skóry, futro z rysia, dywaniki z niedźwiedzia – wszystkie te wyroby systematycznie zmniejszają populację niektórych zwierząt. Chcąc więc ratować zagrożone gatunki, warto rezygnować z takich zakupów.

• Przekazanie 1% fundacji chroniących zwierzęta
Wymierającym gatunkom zwierząt można pomóc, przekazując 1% podatku na rzecz organizacji publicznego zajmującej się ochroną środowiska. W tym celu należy złożyć rozliczenie PIT za rok 2015, poprawnie uzupełniając dane w odpowiednich rubrykach. 1% podatku stanowi część daniny należnej fiskusowi, dlatego podatnik nic nie traci na wsparciu konkretnej fundacji.

1% podatku może przekazać osoba, która składa rozliczenie PIT, wypełniając: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Warunkiem jest jednak terminowe złożenie deklaracji - nie później niż do 30 kwietnia 2016 roku.

d2w1wa3

Podziel się opinią

Share

d2w1wa3

d2w1wa3