Trwa ładowanie...

Japonia. Między wyspami widziano parę białych orek. To zły znak

Orki o nietypowym kolorze zostały zauważone podczas wycieczki na wieloryby w cieśninie Kunashirskiy. Zwierzęta zaobserwowano między wyspami Hokkaido i Kunashir. Niestety, jak sugerują naukowcy, białe orki nie są dobrym znakiem dla świata przyrody.

Białe orki są coraz częściej widywaneBiałe orki są coraz częściej widywaneŹródło: Adobe Stock
d3zbkrw
d3zbkrw

Starszy osobnik widziany był przez obserwatorów już dwa lata temu, jednak po raz pierwszy zaobserwowano go w towarzystwie młodszego kompana. Obie orki miały rzadko spotykany biały kolor. Nie są to jednak prawdziwi albinosi, ale osobniki, które cierpią na tzw. leucyzm.

Japonia - orki cierpią na leucyzm

Zwierzęta albinosy miałyby czerwone oczy, ze względu na krew obecną w naczyniach ukrytych za prześwitującą tęczówką. Orki, widziane przez obserwatorów miały białe plamy, które otaczają ich podbródki i oczy. Same oczy były natomiast ciemne.

Białe orki i wieloryby były kiedyś tak rzadko spotykane, że uważano je za mit. Obecnie stają się jednak coraz bardziej powszechne, a naukowcy donoszą o co najmniej pięciu żyjących osobnikach. Ich obecność może wynikać z malejącej liczby wielorybów i jest to znak, że ich gatunek znalazł się w tarapatach.

Japonia - biały kolor orek to oznaka zagrożenia gatunku

W miarę zmniejszania się populacji gatunku, zmniejsza się również jego zmienność genetyczna. Zwierzęta mają po prostu coraz mniej potencjalnych partnerów do wyboru. Geny przekazywane przez pozostałe osobniki mogą uwydatniać pewne cechy, które wcześniej uważano za genetycznie rzadkie, jak np. leucyzm.

d3zbkrw

Źródło: "Daily Mail"

Olbrzymi humbak zaplątany w sieci rybackie. Niezwykłe nagranie ratowników

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zbkrw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zbkrw