Japonia. Między wyspami widziano parę białych orek. To zły znak
Orki o nietypowym kolorze zostały zauważone podczas wycieczki na wieloryby w cieśninie Kunashirskiy. Zwierzęta zaobserwowano między wyspami Hokkaido i Kunashir. Niestety, jak sugerują naukowcy, białe orki nie są dobrym znakiem dla świata przyrody.
Starszy osobnik widziany był przez obserwatorów już dwa lata temu, jednak po raz pierwszy zaobserwowano go w towarzystwie młodszego kompana. Obie orki miały rzadko spotykany biały kolor. Nie są to jednak prawdziwi albinosi, ale osobniki, które cierpią na tzw. leucyzm.
Japonia - orki cierpią na leucyzm
Zwierzęta albinosy miałyby czerwone oczy, ze względu na krew obecną w naczyniach ukrytych za prześwitującą tęczówką. Orki, widziane przez obserwatorów miały białe plamy, które otaczają ich podbródki i oczy. Same oczy były natomiast ciemne.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Białe orki i wieloryby były kiedyś tak rzadko spotykane, że uważano je za mit. Obecnie stają się jednak coraz bardziej powszechne, a naukowcy donoszą o co najmniej pięciu żyjących osobnikach. Ich obecność może wynikać z malejącej liczby wielorybów i jest to znak, że ich gatunek znalazł się w tarapatach.
Japonia - biały kolor orek to oznaka zagrożenia gatunku
W miarę zmniejszania się populacji gatunku, zmniejsza się również jego zmienność genetyczna. Zwierzęta mają po prostu coraz mniej potencjalnych partnerów do wyboru. Geny przekazywane przez pozostałe osobniki mogą uwydatniać pewne cechy, które wcześniej uważano za genetycznie rzadkie, jak np. leucyzm.
Źródło: "Daily Mail"