Trwa ładowanie...

Tajlandia. Rybak znalazł wymiociny wieloryba. Mogą być warte fortunę

Los najwyraźniej uśmiechnął się do tajskiego rybaka, który znalazł na plaży kulę wielorybich wymiocin. Drogocenne znalezisko może być warte nawet 2,5 mln funtów (ponad 11 mln zł).

Wymiociny wieloryba są warte fortunę Wymiociny wieloryba są warte fortunę Źródło: 123RF
d356o4f
d356o4f

Wielorybie wymiociny, czyli tzw. ambra uważana jest za skarb morski i pływające złoto. Wpływ na jej wartość ma bezwonny alkohol, który dodaje się do perfum, by wydłużyć czas ich zapachu. Składnik wykorzystywany jest m.in. w produkcji Chanel No5.

Rybak znalazł bryłę wymiocin wieloryba

Bryła wymiocin została znaleziona przez 60-letniego Narisa Suwannasanga, który spacerował nad morzem w Nakhon Si Thammarat w południowej Tajlandii. Rybak zauważył przy brzegu kilka bladych grudek, przypominających skały.

Przy pomocy rodziny zabrał znalezisko do domu, gdzie wspólnie zaczęli mu się bliżej przyglądać. Duże bryły do złudzenia przypominały ambrę. Rodzina wykonała "test zapalniczki", by przekonać się, czy ich przypuszczenia są słuszne. Fragment bryły po podpaleniu natychmiast się stopił, wydzielając charakterystyczny piżmowy zapach.

Ambra warta nawet 11 mln zł

Znaleziona przez Taja bryła ważyła ok. 100 kg, co może ją czynić jedną z największych złóż wielorybich wymiocin, jakie kiedykolwiek znaleziono. Rybak twierdzi, że kontaktował się z nim biznesmen, który proponował mu 960 tys. tajskich bathów, czyli ponad 115 tys. zł za kilogram ambry. W sumie dałoby mu to ok. 11 mln zł.

d356o4f

Naris czeka na specjalistów, którzy potwierdzą, czy znaleziona przez niego substancja jest ambrą. Dodał także, że zmierza udać się na policję, by zgłosić swoje odkrycie, bo boi się, że może zostać skradzione.

Źródło: Daily Mail

Rzadki szkielet wieloryba. Naukowcy nie mogli uwierzyć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d356o4f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d356o4f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj