Trwa ładowanie...

Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się w Krainie Wygasłych Wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Obejmuje teren Pogórza Kaczawskiego z wieloma wzniesieniami. Na jednym z nich usytuowany jest słynny Zamek Grodziec, jedna z największych atrakcji turystycznych tych okolic.

Zamek Grodziec z lotu ptakaZamek Grodziec z lotu ptakaŹródło: Adobe Stock, fot: Sergey Dzyuba
d4353of
d4353of

Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

Jest to najlepiej zachowany zamek w Krainie Wygasłych Wulkanów, który można zwiedzać na własną rękę lub z przewodnikiem, wziąć udział w rozmaitych imprezach tematycznych, a nawet zatrzymać się w tym wyjątkowym miejscu na nocleg. To zabytek, w którym na każdym niemal kroku czuć historię, pełen ciekawych eksponatów, zachwycających wnętrz oraz sekretów, które czekają na odkrycie.

Krótka historia Zamku Grodziec

Zamek Grodziec to jedno z tych miejsc, które wzbudzają zachwyt w każdym turyście, goszczącym w jego progach. Jest to niezwykle klimatyczny zabytek zlokalizowany na bazaltowym, powulkanicznym wzgórzu, górującym nad okolicą na wysokości 389 m n.p.m.

Jest to także jedna z najstarszych atrakcji turystycznych całego Pogórza Kaczawskiego. Pierwsze wzmianki w źródłach na jego temat są datowane na rok 1155 i pochodzą z papieskiej bulli Hadriana IV.

d4353of

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogromny problem w górach. "Ludzie są kuszeni"

Przez wieki Zamek Grodziec był niszczony i odbudowywany. Przechodził z rąk do rąk kolejnych właścicieli, którzy wedle własnych potrzeb zmieniali jego wystrój, dokonywali przebudów i remontów i pozostawili po sobie trwały ślad w jego murach.

Za czasów księcia legnickiego Fryderyka II, Zamek Grodziec stał się jedną z najpiękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na całym Śląsku. Pomimo dość burzliwej historii, Zamek Grodziec zachował się do naszych czasów w dobrym stanie i stanowi obecnie jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu na Dolnym Śląsku.

Zamek Grodziec z lotu ptaka Adobe Stock
Zamek Grodziec z lotu ptakaŹródło: Adobe Stock

Z murów, wież i baszt zamku można podziwiać przepiękne, malownicze widoki na całą okolicę. Zamek Grodziec przyciąga do siebie miłośników historii, średniowiecznych klimatów, a także osoby zafascynowane folklorem i kuchnią regionalną Dolnego Śląska. Na zamku regularnie odbywają się imprezy turystyczne o różnym charakterze – są to m. in. turnieje rycerskie, spotkania z lokalnym folklorem, pokazy kuchni regionalnej, koncerty, a także nocne zwiedzanie z przewodnikiem. Na Zamku Grodziec można zatrzymać się także na nocleg.

Zamek Grodziec jest przepięknie położony Adobe Stock
Zamek Grodziec jest przepięknie położonyŹródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Świtulski

Przewodnik, ceny biletów i godziny otwarcia atrakcji

Zamek Grodziec jest zlokalizowany w gminie Zagrodno, oddalonej o ok. 20 km od Bolesławca i o 40 km od Legnicy. Można do niego dojechać w bardzo prosty sposób własnym autem. Zamek jest otwarty dla turystów przez cały tydzień, w godzinach od 9 do 17. Do wyboru mamy dwie opcje zwiedzania – indywidualną i z przewodnikiem. Możliwe jest także odwiedzenie Zamku Grodziec w grupach zorganizowanych.

d4353of

Zwiedzanie indywidualne kosztuje 28 zł (bilet normalny) lub 23 zł (bilet ulgowy). W jego ramach można zobaczyć górną część zamku, w tym m. in. bogato wyposażone sale zamkowe, krużganki oraz dziedziniec.

Bardzo ciekawą i wartą zobaczenia atrakcją jest wystawa narzędzi tortur. Możliwe jest także wynajęcie przewodnika i spacer po zamkowych wnętrzach okraszony barwnymi opowieściami o historii tego miejsca. Zwiedzanie z przewodnikiem jest dostępne w weekendy oraz dni świąteczne i odbywa się o godzinie 13. Ceny biletów są takie same, co w przypadku zwiedzania indywidualnego.

Zamek Grodziec przyciąga także nowożeńców na sesje zdjęciowe Adobe Stock
Zamek Grodziec przyciąga także nowożeńców na sesje zdjęcioweŹródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Świtulski

Zamek Grodziec, ze względu na swój wyjątkowy klimat, przyciąga do siebie nie tylko miłośników historii i odkrywania nowych miejsc, ale także… pary młode. Specjalnie z myślą o nich umożliwiono wykonywanie na zamku ślubnych sesji fotograficznych. Opłata za taką możliwość wynosi 150 zł i obejmuje wstęp na zamek dla pary młodej, fotografa oraz świadków. Młodzi mają do swojej dyspozycji cały obiekt. Sesje ślubne na Zamku Grodziec odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-17, a w weekendy od 9 do 18.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4353of
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4353of