Jedliście kiedyś rzeżuchę? "Całe życie was oszukiwano"
Lasy Państwowe postanowiły po raz kolejny zaskoczyć miłośników przyrodniczych ciekawostek. W poście opublikowanym na Facebooku leśnicy przewrotnie zapytali fanów, czy jedli rzeżuchę. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest taka oczywista.
Rzeżucha jest popularnym dodatkiem m.in. do kanapek, szczególnie wiosną. Jednak jak tłumaczą Lasy Państwowe, możliwe, że większość z nas żyje w błędzie. "Jedliście kiedyś rzeżuchę? Otóż prawdopodobnie... nie, bo całe życie Was oszukiwano!" - piszą leśnicy. To, co wysiewamy na watę lub do siewników, a później zjadamy w postaci kiełków tak naprawdę nazywa się Pieprzyca siewna (Lepidium sativum).
Roślina ta jest rodzima dla południowo zachodniej Azji i północno zachodniej Afryki. Potocznie - ale w gruncie rzeczy nieprawidłowo - w Polsce nazywana bywa rzeżuchą - czytamy we wpisie.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Prawdziwa rzeżucha nie tylko do jedzenia
Jak się okazuje, prawdziwa rzeżucha (Cardamine sp.) w Polsce jest reprezentowana przez kilka gatunków, m.in. rzeżuchę leśną, gorzką czy łąkową. Rzeżucha to rodzaj roślin z rodziny kapustowatych. W sumie należy do niego ok. 200 gatunków szeroko rozprzestrzenionych na kuli ziemskiej, zwłaszcza na półkuli północnej. Niektóre uprawiane są jako rośliny ozdobne, część jest jadalna.
Osoby komentujące wpis nie kryły zaskoczenia. "O nie, całe życie byłam oszukiwana...", "Może chodziło o to, żeby dzieci uczyć ortografii" - czytamy.