PlażeJedna wyspa, dwa klimaty. Kreta zachwyca przez cały rok

Jedna wyspa, dwa klimaty. Kreta zachwyca przez cały rok

Wyspiarskie wakacje w Grecji to marzenie wielu Polaków. Każda z wysepek to odrębny świat z tradycjami i unikalnymi zwyczajami. Osoby, które nastawiają się na zwiedzanie zabytków i wypoczynek na długich, piaszczystych plażach, powinny wybrać Kretę.

Jedna wyspa, dwa klimaty. Kreta zachwyca przez cały rok
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

16.08.2018 | aktual.: 17.08.2018 08:54

Wiele osób twierdzi, że Kreta to miejsce, w którym lato trwa najdłużej w Europie. Nic dziwnego, temperatury powyżej 30 st. C oraz masy ciepłego powietrza znad Afryki czynią z wyspy wyjątkowo atrakcyjny kierunek dla tych, którzy chcą zapomnieć o nadchodzącej jesieni.

Dwa kreteńskie światy

Kreta leży na granicy dwóch stref klimatycznych, północna część charakteryzuje się typowo śródziemnomorskim klimatem z łagodną i deszczową zimą oraz suchym, pogodnym latem. Południe to natomiast silne wpływy klimatu afrykańskiego. Jest tam znacznie goręcej, na plażach można znaleźć nawet palmy daktylowe. Dla porównania w terenach górzystych często można spotkać śnieg, który w niektórych latach utrzymuje się nawet do maja. Niemniej jednak ponad 300 słonecznych dni w roku sprawia, że wyspa ochrzczona jest mianem najcieplejszej w Europie.

Nie tylko woda i złoty piasek

Kreta to wyspa, której przyroda potrafi zaskakiwać. Obok długich, piaszczystych plaż można znaleźć malownicze szczyty, klify i wąwozy. Najsłynniejszym i zarazem najgłębszym z nich jest wąwóz Samaria. Wysokie na kilkaset metrów zbocza w najwęższym punkcie są od siebie oddalone o zaledwie 3,5 m, tworząc tak zwane "Stalowe Wrota". Szlak ciągnie się przez 16 km i jego przebycie zajmuje średnio 6 godzin.

Obraz
© Shutterstock.com

Poza entuzjastami pieszych wędrówek Kreta przyciąga również amatorów sportów wodnych, a także ludzi, którzy wolą po prostu odpocząć na skąpanej w słońcu plaży. Ci ostatni powinni udać się na niewielką wysepkę Elafonisi. Tamtejsza plaża słynie na całym świecie z charakterystycznego, różowego piasku. By dostać się na Elafonisi, nie trzeba wynajmować łodzi. Można dojść tam pieszo przez płytką lagunę, która otacza wyspę. Warto również zwiedzić słynną lagunę Balos, którą otaczają wielobarwne, turkusowo-błękitne wody.

Tropem Minotaura

Na wschód od Heraklionu, największego miasta wyspy, znajduje się niewielka miejscowość Knossos, w której znaleziono pozostałości ogromnego pałacu liczącego sobie około 4 tys. lat. Jego powierzchnia wynosi około 17400 m kw. Mnóstwo niewielkich pomieszczeń połączonych wąskimi, niemal klaustrofobicznymi korytarzami kojarzą się z labiryntem, w którym rzekomo miał rezydować syn władcy Minosa – Minotaur. Amatorzy zabytków mogą również zwiedzić tego typu budowle znajdujące się w Fajstos czy Zakros.

Obraz
© Shutterstock.com

Kreteńskie miasteczka, poza charakterystycznymi ruinami urzekają również typowo wenecką architekturą. W samym Heraklionie można znaleźć dobrze zachowaną przysadzistą twierdzę wenecką czy mury obronne, pochodzące z tego samego okresu. W Chanii, drugim co do wielkości mieście warto natomiast zwiedzić słynny wenecki port i tamtejszą promenadę wypełnioną restauracjami i kawiarenkami, a także latarnię morską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Turystyka
poradnik kupującegokretawakacje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)