Jedno z najmniej docenianych miast w Polsce. Omijając je, robicie ogromny błąd
Elbląg kojarzymy najczęściej ze słynnym Kanałem Elbląskim i niezwykłymi rejsami statkiem "po trawie". Choć to z pewnością niepowtarzalna atrakcja, miasto ma ich do zaoferowania znacznie więcej. Rozrywki nie zabraknie ani miłośnikom zwiedzania, ani wielbicielom wypoczynku na łonie natury. Sprawdziliśmy, co warto zobaczyć w Elblągu.
Elbląg to drugie pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Dzieli je ok. 60 km od Gdańska i ok. 110 km od Olsztyna. Jedną z najtańszych opcji dojazdu z tych stolic wojewódzkich jest skorzystanie z pociągów regionalnych, które w 1,5 - 2 godziny powinny dowieźć nas do celu. Chcąc zyskać na czasie, lepiej jednak wybrać podróż samochodem. Na wizytę w Elblągu warto zaś przeznaczyć cały weekend.
Elbląg – podstawowe fakty historyczne
Zanim zaczniemy zwiedzanie, poznajmy najważniejsze wydarzenia w historii miasta. Początki Elbląga datuje się na 1237 r. Wtedy to nad brzegiem rzeki o nazwie Elbląg Krzyżacy na czele z mistrzem Hermannem von Balk założyli niewielki gród. Z czasem wyrosła tu osada handlowa. O wyjątkowości tych terenów świadczą szybko przyznane prawa miejskie lubeckie. Elbląg otrzymał je już w 1246 r., co czyni go jednym z najstarszych miast w Polsce. Wkrótce powstał tu murowany zamek, który od 1251 r. stanowił siedzibę mistrza krajowego zakonu krzyżackiego w Prusach.
W XIV w. Elbląg słynął z ważnego portu i należał do związku miast hanzeatyckich, dzięki czemu nastąpił rozwój handlu, a status materialny mieszkańców uległ polepszeniu. Z czasem miasto zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz pobliskiego Gdańska.
Po przegranej przez Krzyżaków bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. pruscy elblążanie złożyli hołd królowi Polski Władysławowi II Jagielle. Elbląg został włączony do Królestwa Polskiego jednak dopiero w 1466 r. na mocy postanowień II pokoju toruńskiego. W kolejnych wiekach był przedmiotem licznych sporów z Prusami.