Trwa ładowanie...

Kaplica Czaszek i skalne labirynty. Idealne miejsce na weekend

Kudowa-Zdrój jest jednym z dolnośląskich uzdrowisk, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Miasto wyróżnia się piękną architekturą, nietypowymi zabytkami oraz fantastyczną lokalizacją u podnóża Gór Stołowych.

Kudowa Zdrój to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicyKudowa Zdrój to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicyŹródło: Adobe Stock
d4jyfj7
d4jyfj7

Kudowa-Zdrój położona jest w płaskiej kotlinie otoczonej przez Góry Stołowe, Góry Orlickie oraz Wzgórza Lewińskie. Atutem miasta i wabikiem na turystów jest więc łagodny klimat oraz źródła wód mineralnych, które już od kilku wieków przyciągają w te strony wczasowiczów. Tradycje uzdrowiskowe Kudowy-Zdroju sięgają XVIII wieku i właśnie dzięki kuracjuszom miasto zbudowało swoją sławę turystycznego kurortu.

Do Kudowy-Zdroju nie tylko po zdrowie

- Kudowa-Zdrój to jeden z popularniejszych kierunków na długi weekend w połowie listopada. Turyści doceniają tu zarówno bazę noclegową, jak też ciekawe atrakcje, z których mogą korzystać podczas pobytu. Wiele osób decyduje się na przykład na zwiedzanie Parku Narodowego Gór Stołowych - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z Nocowanie.pl.

Do Kudowy-Zdroju nadal przyjeżdżają kuracjusze, którzy chcą skorzystać z zabiegów w miejscowych sanatoriach, ale pojawia się też wielu turystów, traktujących miasto jako bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Poza tym Kudowa sama w sobie stanowi atrakcję, wyróżnia się bowiem ciekawymi zabytkami i interesującymi, niespotykanymi nigdzie indziej miejscami.

Zwiedzanie warto zacząć od centrum, w którym zlokalizowana jest dzielnica uzdrowiskowa. Główny punkt stanowi tam Park Zdrojowy z egzotycznymi roślinami. Późną wiosną i latem można podziwiać tam między innymi kaktusy, opuncje, rododendrony oraz agawy. Wśród drzew kryją się zabytkowe budynki pamiętające początki uzdrowiska. Jednym z nich jest gmach sanatorium Zameczek, wybudowany w 1772 roku. Na uwagę zasługują także Teatr Zdrojowy im. Stanisława Moniuszki oraz Pijalnia Wód Mineralnych z freskami Arpada Molnara przedstawiającymi Dolny Śląsk takim, jakim był początku XX wieku.

d4jyfj7

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Jednym z miejsc, które chętnie zwiedzają turyści, jest Kaplica Czaszek. Znajduje się w dzielnicy Czermna, gdzie z centrum Kudowy można dojść spacerem w dwadzieścia minut. Już nazwa obiektu wskazuje, co można tam zobaczyć.

Kaplica Czaszek to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w naszym kraju. Adobe Stock
Kaplica Czaszek to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w naszym kraju.Źródło: Adobe Stock, fot: ©Tolo - stock.adobe.com

Kaplica Czaszek to grobowiec ofiar wojen oraz zarazy, jakie w XVII i XVIII wieku nawiedziły miasto. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są piszczelami i czaszkami, a pod podłogą spoczywa jeszcze więcej ludzkich szczątków. Miejsce nie służy rozrywce, a raczej pobudza do zastanowienia się nad kruchością życia i jego przemijalnością.

- Fajne przeżycie. Siostra, która opowiada historię, bardzo wiarygodna i miło się jej słuchało - ocenił swoje doświadczenie jeden z turystów.

d4jyfj7

Atrakcje Kudowy-Zdroju. To trzeba zobaczyć podczas pobytu!

W Czermnej warto zatrzymać się na dłużej - między innymi po to, by zobaczyć jedną w swoim rodzaju ruchomą szopkę. Jej twórcą jest Frantisek Stepan, który pracował nad nią przez dwadzieścia lat. Stworzone przez niego figurki zachwycają precyzją wykonania, podobnie jak budynki.

Szopka pokazuje codzienne życie pasterzy i mieszczan, mieszkających w regionie na początku XX wieku. Zabytek mieści się w domu Stepanów, opiekuje się nim kolejne pokolenie. Teraz są to prawnukowie artysty.

Turystów zachwyca również Muzeum Kultury Ludowej i Pogórza. Jest to skansen położony na obrzeżach miasta, składający się z zabytkowych drewnianych budynków mieszkalnych, a także dawnej karczmy czy kuźni.

d4jyfj7

- To jest super! Pięknie, malowniczo położone, mnóstwo eksponatów, można dosłownie wejść komuś do domu i zobaczyć, jak mieszkał 100 lat temu. Polecam wszystkim – pisze na Nocowanie.pl pani Marta.

Błędne Skały to niezwykłe skalne labirynty. Adobe Stock
Błędne Skały to niezwykłe skalne labirynty.Źródło: Adobe Stock, fot: Martin Minarik

Natomiast poza miastem na uwagę zasługują Błędne Skały, jedna z atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to skalny labirynt, który został wyrzeźbiony przez wiatr i wodę, wymywającą skały.

d4jyfj7

Warto również wejść na najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, jakim jest Szczeliniec Wielki, skąd przy dobrej pogodzie widać pasma Karkonoszy. Najlepsze podejście rozpoczyna się w Karłowie, który od Kudowy-Zdroju oddalony jest tylko o 12 kilometrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Chcesz wyjechać na Sylwestra? Lepiej się pospiesz. „Nawet 8 tys. za noc”

d4jyfj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jyfj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj