MiastaNajpiękniejsze uzdrowiska w Polsce

Najpiękniejsze uzdrowiska w Polsce

Najpiękniejsze uzdrowiska w Polsce
Źródło zdjęć: © Nightman1965 - Shutterstock

Na terenie Polski znajduje się wiele miejsc o szczególnych właściwościach leczniczych, w których od wieków kuracjusze korzystają z wyjątkowego klimatu i walorów przyrodniczych.

Na terenie Polski znajduje się wiele miejsc o szczególnych właściwościach leczniczych, w których to od wieków kuracjusze korzystają z wyjątkowego klimatu i walorów przyrodniczych. Oto najpiękniejsze z nich.

Zestawienie rozpoczyna jedna z największych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce - Ciechocinek. Nazywany "Perłą Kujaw" leży niewiele ponad 200 km od Warszawy. Piękne umiejscowienie u brzegów Wisły, a także warunki balneologiczne, przyciągają sympatyków tego miasteczka bez względu na porę roku. Wyjątkowy mikroklimat połączony z kąpielami solankowymi, siarkowymi i borowinowymi ma dobroczynny wpływ na schorzenia narządów ruchu oraz układu oddechowego. br />

ik

1 / 6

Krynica-Zdrój

Obraz
© Agnes Kantaruk - Shutterstock

Krynica-Zdrój jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy są świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa. To także miasto malarza prymitywisty - Nikifora, którego osoba na stałe wpisała się w krynicki pejzaż. Wyjątkowa architektura zachwyca nie tylko unikatowym na skalę światową szlakiem cerkwi, ale także budynkami w centrum miasta np. zabytkowymi drewnianymi willami z początku XX wieku.

ik

2 / 6

Duszniki-Zdrój

Obraz
© Stepniak - Shutterstock

Sudety *są zdrojowym i uzdrowiskowym zagłębiem Polski. Kudowa, Polanica, *Duszniki i Lądek Zdrój gromadzą kuracjuszy z całej Europy. Najstarsze wzmianki o dobroczynnych właściwościach wody z tych okolic sięgają XV wieku. Duszniki rozsławił na cały świat Fryderyk Chopin, który przebywał tu jako nastolatek. Co roku odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

3 / 6

Kołobrzeg

Obraz
© marekusz / Shutterstock.com

*Kołobrzeg *to jeden z największych kurortów Pomorza Zachodniego. Plaże są szerokie, czyste i zadbane - latem pojawiają się tutaj tłumy turystów. Wiele osób przyjeżdża tu także po zdrowie, gdyż miasto słynie ze źródeł solankowych i kopalni borowiny, a historia tutejszych warzelni soli sięga aż średniowiecza.

4 / 6

Sopot

Obraz
© Pawel Kazmierczak - Shutterstock

Sopot *to od lat najpopularniejsze i najmodniejsze miejsce wypoczynku w Polsce. Tłumy Polaków i obcokrajowców przyciągają czyste, piaszczyste plaże oraz bogate życie nocne. Wciśnięty między Gdynię i Gdańsk jest miastem o statusie *uzdrowiska. Zabytkowy gmach działającego od 1903 roku *Zakładu Balneologicznego *wznosi się przy Placu Zdrojowym. Obiekt oferuje wiele zabiegów leczniczych, m.in. hydro-, krio- i balneoterapię, nawiązujące do działalności dawnego Zakładu Kąpielowego Jerzego Haffnera.

5 / 6

Nałęczów

Obraz
© Marcin Krzyzak - Shutterstock

Nałęczów, położony na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Przebywała tu elita polskiej literatury z Żeromskim i Iwaszkiewiczem na czele. Niezwykły bioklimat tego miejsca obniża ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza dolegliwości chorób serca.

6 / 6

Szczawnica

Obraz
© Pawel Kazmierczak - Shutterstock

Szczawnica to uzdrowisko, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów doceniających nie tylko jego walory lecznicze, ale także piękne położenie, bogatą infrastrukturę oraz masę atrakcji w okolicy. Znajduje się w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski - pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim. Panuje tu znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)