Trwa ładowanie...
d3yeckj
holandia
22-11-2007 09:00

"Kasztan Anny Frank" - na aukcji w internecie

Mieszkaniec Holandii wystawił na aukcji w internecie kasztan pochodzący z drzewa, niedaleko którego ukrywała się przed nazistami 15-letnia Żydówka Anna Frank - autorka jednego z najbardziej przejmujących świadectw holokaustu.

d3yeckj
d3yeckj

_ Mieszkaniec Holandii wystawił na aukcji w internecie kasztan pochodzący z drzewa, niedaleko którego ukrywała się przed nazistami 15-letnia Żydówka Anna Frank - autorka jednego z najbardziej przejmujących świadectw holokaustu. _

Brytyjski dziennik \"The Times\" napisał we wtorek, że władze Amsterdamu zamierzają w środę ściąć kasztanowiec, gdyż drzewo jest chore.

\"Pomysł miałem w głowie już od kilku lat. Zobaczyłem drzewo w wiadomościach i zdecydowałem się wystawić kasztan na aukcji\" - powiedział 34-letni Charles Kuijpers, który mieszka tuż przy ogrodzie z kasztanowcem.

Cena kasztana sięgnęła już 2.425 dolarów. Do końca aukcji pozostał jeden dzień i dziewięć godzin.

Anna Frank urodziła się w 1929 roku we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech, która po dojściu Hitlera do władzy uciekła do Amsterdamu. Gdy w 1940 roku Niemcy zajęli Holandię rodzina Franków postanowiła się ukryć. Schronieniem stała się opuszczona oficyna kamienicy w Amsterdamie.

d3yeckj

Ukrywająca się Anna prowadziła dziennik. Zapiski były w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty. Ostatni z nich nosił datę 1 sierpnia 1944 roku. Powstał na trzy dni przed aresztowaniem autorki. Anna Frank zginęła w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen.

Przejmujący dziennik Anny Frank ukazał się po raz pierwszy w 1947 roku. Do dziś przetłumaczono go na 67 języków.

(PAP)

zab/ ro/

d3yeckj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yeckj