Kirgistan. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne

Aż 95% powierzchni kraju pokrywają góry, których wierzchołki skryte są w chmurach. Jaki język tu obowiązuje? Waluta? I czy potrzebna jest wiza, żeby tu wjechać? Publikujemy informacje praktyczne.

_ Stolica: Biszkek Waluta: som (KGS); 1 USD = 36,40 KGS; 1 EUR = 57,62 KGS (kurs z 10.04.2008)* Języki urzędowe: kirgiski, rosyjski Inne języki: uzbecki *(na południu kraju) _

_ Uwaga: Uwaga: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP doradza, aby przy planowaniu wyjazdów do Kirgistanu brać pod uwagę aktualny rozwój sytuacji w tym kraju, a szczególnie warunki bezpieczeństwa. _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Władze Republiki Kirgiskiej poin­for­mowały, że z dniem 1 lipca 2008 r. wprowadzą obo­wiązek wizowy wobec obywateli polskich.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy. Wwóz można deklarować na życzenie zaintere­so­wanego. W tym przypadku posiadane środki płatnicze należy wpisać do deklaracji celnej, wypełniając ją w 2 egzemplarzach, z których jeden (z podpisem i pieczątką celnika) należy zachować dla siebie. Jeżeli przy wyjeździe kwota środków wywożonych przewyższa kwotę środków wwożonych, należy przedstawić dokumenty potwierdzające legalność ich pocho­dzenia (np. potwierdzenia zakupu waluty w punktach wymiany lub banku bądź dokumenty świadczące o wypłacie środków z konta walu­towego). W praktyce przy wjeździe do Kirgistanu uzyskanie druku deklaracji celnej na przejściu granicznym (poza lotniskiem Manas koło Biszkeku) jest bardzo trudne.

Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy jednak zachować daleko idącą ostrożność i umiar w tym, co się przewozi, ze względu na powszechną korupcję wśród urzędników.

MELDUNEK
Cudzoziemcy przebywający w Kirgistanie dłużej niż 3 doby objęci są obowiązkiem meldunkowym. Zameldowania (rejestracji) należy dokonać we właściwym ze względu na miejsce pobytu oddziale OWiR (rejonowy wydział MSW).

UBEZPIECZENIE
Nie jest obowiązkowe. Ponieważ koszty leczenia są wysokie, wskazane jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Obowiązuje ubezpieczenie komunikacyjne OC. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane. Niektóre polskie firmy mają w Kirgistanie partnerów ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku przed­stawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przyby­wający do Kirgistanu powinni mieć zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwier­dza­jące, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na gruźlicę, choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.

Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podsta­wowych lekarstw i sprzętu medycznego. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą. Znacz­nie gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych są stosunkowo wysokie i nie ma ustalonego cennika.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Aby podróżować samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natę­żenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) jest nieduże, a komu­ni­kacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Należy zacho­wywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwo­lonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

BEZPIECZEŃSTWO
Zagrożenie przestępczością jest nie większe niż w Polsce. Przypadki pobicia cudzoziemców czy napady z bro­nią w ręku zdarzają się sporadycznie. Jednakże przestępczość w Kirgistanie ma swą lokalną specyfikę. Powszechną plagą są korupcja i wymuszenia. Trzeba uważać na złodziei kieszon­ko­wych. Bezwzględnie należy odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, ponieważ jest to jedna z form przemytu narkotyków. Realnym zagrożeniem są silne trzęsienia ziemi. Dla osób uprawiających turystykę wysokogórską groźne są lawiny śnieżne, a w okresie wiosenno-letnim tzw. sieli, czyli lawiny z kamieni, błota, śniegu i lodu. Dla własnego bezpie­czeństwa osoby udające się w góry proszone są o wcześniejsze skontaktowanie się z polską placówką dyploma­tyczną oraz o informowanie bliskich i znajomych o aktualnym miejscu pobytu i planowanych wyprawach.

RELIGIA I OBYCZAJE
W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby pro­wadzić do sytuacji konfliktowych.

ŚWIĘTA
Dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia, 7 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca – Dzień Kobiet, 22 marca – Nooruz (święto wiosny), 1 maja, 5 maja – Dzień Konstytucji, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 31 sierpnia – Dzień Niepodległości, 7 listopada.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Zaopatrzenie się w podstawowe produkty spożywcze i środki czystości w miastach nie stanowi problemu. Nie ma też więk­szych problemów z wymianą pieniędzy; można je bezpiecznie wymieniać w kantorach.
• Urzędy są czynne od 8.00 do 17.00 z przerwą obiadową trwającą zwykle od 12.00 do 13.00.
• Czas: + 4 godziny w stosunku do czasu warszawskiego.
• Dodatkowe informacje o Kirgistanie można znaleźć na stronach internetowych: www.mfa.kg; www.president.kg; www.kabar.kg.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)