Kłodzko
Miasto założone zapewne pod koniec X wieku przez czeskiego księcia Sławnika – ojca św. Wojciecha, pierwotnie strzegło słynnego szlaku bursztynowego.
Miasto założone zapewne pod koniec X wieku przez czeskiego księcia Sławnika – ojca św. Wojciecha, pierwotnie strzegło słynnego szlaku bursztynowego.
Po przejęciu przez Prusy, w ramach umacniania świeżych granic, od 1742 roku Kłodzko zaczęto przebudowywać na twierdzę z potężną, górującą nad miastem fortecą na skalistym wzgórzu Zamkowym (369 m). W 1807 roku fortecy tej nie udało się zdobyć Hieronimowi Bonapartemu.
Jej podziemne przejścia i kazamaty udostępnione są teraz zwiedzającym. Artystycznym świadectwem wielowiekowej przynależności miasta do Czech jest m.in. kamienny most z XIV stulecia z barokowymi figurami, uważany za miniaturę praskiego Mostu Karola.
Kościół farny Wniebowzięcia NMP zbudowany z inicjatywy praskiego biskupa Arnoszta z Pardubic, powstawał od około 1390 roku do połowy XVI stulecia. W 1624 roku świątynię przejęli jezuici, którzy poddali wnętrze barokizacji – jednej z najlepszych na Śląsku. Nawet późnogotyckie sklepienie sieciowe wykorzystano jako pole dla barokowych dekoracji.
Obok kościoła jezuici postawili przypominające praskie Clementinum budynki kolegium (1655–1690), seminarium i konwikt, w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Przemierzając miasto, można natknąć się na piękne kamieniczki, wśród których są perły renesansu i baroku, a także na ratusz stojący na zboczu góry zamkowej – neorenesansowy (1890), z gotycką wieżą.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Wrocław
Autor: Beata Lejman