Trwa ładowanie...

Kolejarze ratują most w Przemyślu. Urzędnicy planowali go rozebrać

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o planie rozebrania ponadstuletniego mostu kolejowego na rzece San w Przemyślu. Doniesienia zostały zdementowane przez kolejarzy. PKP PLK znalazło sposób, by go uratować.

Kolejarze ratują most w Przemyślu. Urzędnicy planowali go rozebraćŹródło: Facebook.com/Przemyśl - miasto zieleni
d4enrky
d4enrky

Most kolejowy w Przemyślu jest projektem biura konstrukcyjnego Gustave’a Eiffla. Został zbudowany dwa lata po tym, jak architekt zaprezentował światu słynną wieżę, która stanęła w Paryżu.

Francuska konstrukcja stanowi dziś nie tylko symbol stolicy, ale i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie. Most na rzece San w Polsce również mógłby być turystyczną atrakcją.

Jak podoje portal WhiteMad, most w Przemyślu w obecnej postaci zbudowano w 1891 r. Podczas pierwszej wojny światowej został wysadzony przez austriackie wojsko. Konstrukcję odbudowano w 1916 r. W czerwcu 1941 r. walczyły o niego wojska niemieckie i radzieckie, a w 1944 r. niemieckie oddziały podłożyły pod niego materiały wybuchowe. Uratowali go żołnierze Armii Krajowej.

Przemyślanie obawiają się, że do likwidacji architektonicznego symbolu miasta doprowadzą polscy urzędnicy. Przedstawiciele PKP PLK stanęli w jego obronie. Porozumieli się z przemyskimi urzędnikami oraz wspólnie z konserwatorem zabytków ustalili plan zachowania historycznych części mostu.

Sposobem na uratowanie konstrukcji jest zwolnienie jej z funkcji mostu kolejowego. Zacznie funkcjonować jako kładka pieszo-rowerowa. Nowy most zostanie natomiast zbudowany tuż obok. Jak dotąd nie opracowano projektu nowej konstrukcji oraz planu przebudowy oryginalnego mostu.

d4enrky

Źródło: whitemad.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W Chinach powstał wielki most

d4enrky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4enrky