Trwa ładowanie...
d3vezv0

Kolejarze ratują most w Przemyślu. Urzędnicy planowali go rozebrać

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o planie rozebrania ponadstuletniego mostu kolejowego na rzece San w Przemyślu. Doniesienia zostały zdementowane przez kolejarzy. PKP PLK znalazło sposób, by go uratować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Most projektanta wieży Eiffela jest ikoną Przemyśla
Most projektanta wieży Eiffela jest ikoną Przemyśla (Facebook.com/Przemyśl - miasto zieleni)
d3vezv0

Most kolejowy w Przemyślu jest projektem biura konstrukcyjnego Gustave’a Eiffla. Został zbudowany dwa lata po tym, jak architekt zaprezentował światu słynną wieżę, która stanęła w Paryżu.

Francuska konstrukcja stanowi dziś nie tylko symbol stolicy, ale i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie. Most na rzece San w Polsce również mógłby być turystyczną atrakcją.

Jak podoje portal WhiteMad, most w Przemyślu w obecnej postaci zbudowano w 1891 r. Podczas pierwszej wojny światowej został wysadzony przez austriackie wojsko. Konstrukcję odbudowano w 1916 r. W czerwcu 1941 r. walczyły o niego wojska niemieckie i radzieckie, a w 1944 r. niemieckie oddziały podłożyły pod niego materiały wybuchowe. Uratowali go żołnierze Armii Krajowej.

Przemyślanie obawiają się, że do likwidacji architektonicznego symbolu miasta doprowadzą polscy urzędnicy. Przedstawiciele PKP PLK stanęli w jego obronie. Porozumieli się z przemyskimi urzędnikami oraz wspólnie z konserwatorem zabytków ustalili plan zachowania historycznych części mostu.

d3vezv0

Sposobem na uratowanie konstrukcji jest zwolnienie jej z funkcji mostu kolejowego. Zacznie funkcjonować jako kładka pieszo-rowerowa. Nowy most zostanie natomiast zbudowany tuż obok. Jak dotąd nie opracowano projektu nowej konstrukcji oraz planu przebudowy oryginalnego mostu.

Źródło: whitemad.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3vezv0

Zobacz też: W Chinach powstał wielki most

d3vezv0

Podziel się opinią

Share
d3vezv0
d3vezv0