Koniec trybu samolotowego. "Rewolucja"
To historyczny moment dla lotnictwa. Wszystko wskazuje na to, że niebawem pożegnamy się z trybem samolotowym w telefonach i podczas lotu będziemy mogli korzystać z komórek w takim samym zakresie jak na ziemi. Wszystko dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uznała, że w samolotach będzie możliwe wdrożenie usług 5G.
Osoby często podróżujące samolotem przyzwyczajone są od lat, że na pokładzie nie skorzystają z telefonu. Poza nielicznymi lotami, gdy dostępne jest WiFi, podczas podróży nie tylko nie zadzwonimy, ale też nie sprawdzimy skrzynki mejlowej czy social mediów, a jeśli chcemy obejrzeć serial, musimy go wcześniej ściągnąć.
5G na pokładach samolotów
Okazuje się, że prawdopodobnie już wkrótce loty będą wyglądały zupełnie inaczej. Komisja Europejska podjęła historyczną decyzję dotyczącą wdrożenia technologii 5G na pokładzie samolotu.
- 5G zapewni innowacyjne usługi i możliwości rozwoju dla europejskich firm. Niebo nie jest już granicą, jeśli chodzi o możliwości oferowane przez superszybką łączność o dużej przepustowości – wyjaśnił Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego w Komisji Europejskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Plan przewiduje, że podróżni w UE będą mogli korzystać z 4G i 5G w swoich telefonach komórkowych podczas lotów na niższych wysokościach, z kolei na wyższych wysokościach sygnał komórkowy zostanie wzmocniony przez "piko-nadajniki", które łączą i przekierowują połączenia, wiadomości tekstowe i dane między samolotem a ziemią, tworząc małą sieć pokładową.
Przełomowa decyzja KE. "Rewolucja"
- Decyzja Komisji Europejskiej o umożliwieniu korzystania z sieci komórkowej w standardzie 5G w samolotach jest w pewnym sensie rewolucją - nie ukrywa Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSKy.pl. - Rozmowy telefoniczne czy korzystanie z internetu na pokładzie samolotu są nie tylko ogromnym udogodnieniem dla podróżujących rekreacyjnie, lecz także dla osób podróżujących w celach biznesowych, które często potrzebują dostępu do internetu - dodaje.
Obecnie niektóre linie lotnicze oferują odpłatny dostęp do WiFi na pokładach samolotów na trasach europejskich, lecz są to nadal wyjątki, które stanowią znikomy procent wszystkich operacji lotniczych w Europie.
Jak zaznacza Deniz Rymkiewicz, decyzja Komisji Europejskiej jest sprzeczna z decyzją Amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności z 2020 roku - odrzucono wtedy podobny pomysł pod wpływem sprzeciwu linii lotniczych, w tym pilotów i personelu pokładowego, którzy argumentowali to względami bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa narodowego.
5G w samolocie a kwestie bezpieczeństwa
- Nakaz korzystania z trybu samolotowego zawsze był bardziej kwestią dmuchania na zimne niż konieczności uniknięcia realnego zagrożenia - mówi Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomania.pl. - Po prostu nie wiedzieliśmy, jak systemy lotnicze mogą zareagować na nowy typ urządzeń bezprzewodowych, więc bezpieczniej było zakazać ich używania. Dziś telefonia komórkowa jest dużo doskonalsza, a i nasza wiedza na jej temat większa. Przeprowadzono już całą masę badań naukowych, które nie wykazują wpływu smartfonów na bezpieczeństwo lotu. A już szczególnie bezpieczna jest sieć 5G, bazująca na stacjach bazowych o niższej mocy niż wcześniejsze generacje - dodaje Nurski.
Jak czytamy na Simple Flying, przejście na piko-nadajniki sprawi, że komunikacja w kokpicie pozostanie na częstotliwości 4,2-4,4 GHz, podczas gdy telefony będą korzystały z częstotliwości 5 GHz i wyższej, zapewniając bezpieczeństwo podczas lotu. Z kolei sieci 5G w Stanach Zjednoczonych wykorzystują częstotliwości radiowe 3,7 i 3,98 GHz, zbliżone do częstotliwości używanych podczas lotu.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy nastąpi wdrożenie technologii 5G na pokładzie samolotów. Według ekspertów, z pewnością jest to kwestia minimum kilku miesięcy. Wiadomo natomiast, że 5G będzie dostępne dla pojazdów drogowych w UE przed 30 czerwca 2023 r.
Koniec spokojnych lotów
Minusem decyzji KE jest z pewnością koniec spokojnych lotów. Obecnie, wyłączając płaczące dzieci czy pijanych pasażerów, w samolotach jest dość cicho - większość pasażerów skupia się na serialach czy książkach. Wraz z wdrożeniem technologii 5G będziemy musieli się liczyć z nowym typem pasażera, który uprzykrza obecnie życie w pociągach czy autobusach. Nową rzeczywistością mogą być głośne rozmowy telefoniczne i słuchanie wbrew sobie o problemach obcych osób.
Źródło: The Brussels Times/Simple Flying