Trwa ładowanie...

Koronawirus. Kraje Europy Środkowej chcą porozumienia w sprawie podróży osób zaszczepionych na COVID-19

Szefowie dyplomacji tzw. Grupy C5 opowiedzieli się w czwartek w Bratysławie za zawarciem umów dwustronnych lub na szczeblu regionalnym, by umożliwić podróże osobom zaszczepionym na koronawirusa.

Przedstawiciele krajów nie wiedzą, jak traktować osoby zaszczepione szczepionkami niezatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków, których używa się m.in. na WęgrzechPrzedstawiciele krajów nie wiedzą, jak traktować osoby zaszczepione szczepionkami niezatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków, których używa się m.in. na WęgrzechŹródło: 123RF
d496g73
d496g73

Grupę C5 tworzą kraje, które w trakcie rozwoju pandemii wprowadziły różne ograniczenia wpływające m.in. na podróżowanie przez granice. Na liście są: Słowacja, Czechy, Węgry, Austria i Słowenia.

Porozumienie w sprawie podróży między pięcioma krajami

Wszystkie pięć krajów opowiedziało się za podpisaniem porozumienia, które miałoby ułatwić podróżowanie między nimi.

"Umowy mogłyby wejść w życie przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy to w Unii Europejskiej mają zostać wprowadzone tzw. paszporty covidowe" - powiedział na konferencji prasowej gospodarz spotkania, szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok.

"Jako rozwiązanie tymczasowe chcielibyśmy pozwolić tym osobom z krajów sąsiadujących, które są już zaszczepione, przyjechać do Czech. Równocześnie chcemy, aby obywatele czescy mieli możliwość swobodnego podróżowania do (sąsiednich) krajów" - powiedział dziennikarzom szef czeskiej dyplomacji Jakub Kulhanek.

d496g73

Bańka podróżnicza - co z niezatwierdzonymi szczepionkami?

Minister Korczok uważa, że trzeba dopracować szczegóły techniczne, takie jak wydawanie odpowiednich świadectw szczepień. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo jak traktować osoby, które otrzymały szczepionkę niezatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków.

Mowa o rosyjskiej szczepionce Sputnik V oraz chińskich Sinopharm i CanSino Biologics. Preparaty te podawane są na Węgrzech, a w ciągu dwóch tygodni mają się rozpocząć szczepienia Sputnikiem V na Słowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czeka nas drożyzna w restauracjach? "Przez inflację musieliśmy podnieść ceny"

d496g73
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d496g73