Trwa ładowanie...

Kostaryka. W krainie wulkanów i najszczęśliwszych ludzi na świecie

To jeden z wyjątkowo fascynujących krajów Ameryki Środkowej. Już sam fakt, że jego mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia na całym globie, każe przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu zakątkowi.

Kostaryka. W krainie wulkanów i najszczęśliwszych ludzi na świecieŹródło: Matteo Colombo /Getty Images
d161y61
d161y61

Happy Planet Index to ranking, który na podstawie kilku wskaźników pokazuje, gdzie ludzie są najszczęśliwsi. Co ciekawe, bogate kraje zachodnie nie zajmują wysokich miejsc. W czołówce znajduje się za to wiele państw z Ameryki Łacińskiej – Panama czy Meksyk.

Najbardziej zadowoleni z życia mieszkańcy

Nigdzie jednak nie ma tak wielu zadowolonych z życia mieszkańców jak na Kostaryce, która zajmuje w rankingu pierwsze miejsce.

Warto tu dodać, że kraj nie ma armii od 1948 r. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestowano przede wszystkim w służbę zdrowia, która jest bezpłatna, oraz edukację. Dzięki temu aż 97 proc. mieszkańców umie czytać i pisać. Co ciekawe, dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą uczęszczać do szkoły, nadawane są lekcje… w radio. W tutejszym parlamencie jest 50 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn.

Arctic-Images / Getty Images
Źródło: Arctic-Images / Getty Images

Rajskie plaże i kolorowe motyle

Większości Kostaryka kojarzy się z pięknymi plażami i egzotyczną przyrodą. Rzeczywiście, dzięki położeniu nad Morzem Karaibskim kraj może pochwalić się wspaniałym wybrzeżem. Poza rajskimi plażami przeważa krajobraz górzysty. Najwyższy szczyt, Cerro Chirripó ma 3819 m n.p.m.

Kostaryka to przede wszystkim jednak wyjątkowa przyroda. Na terenie niewielkiego kraju (jego powierzchnia to dla porównania mniej więcej tyle, ile połączone województwo mazowieckie i małopolskie) utworzono aż 28 parków narodowych.

d161y61

Kraj należy do pierwszej dwudziestki krajów świata z największą różnorodnością biologiczną. Jest to spowodowane położeniem na styku kontynentów i oznacza, że żyje tu aż 500 tys. różnych gatunków roślin i zwierząt, co stanowi 4 proc. wszystkich gatunków na świecie.

Na Kostaryce znajdziemy aż 10 proc. sposród motyli, które występują na całym świecie. Chociaż dużo bardziej rozpoznawalnym zwierzakiem z Kostaryki jest… uroczy leniwiec.

Mark Newman / Getty Images
Źródło: Mark Newman / Getty Images

Wiszące mosty i wulkany

Charakterystyczne są tu wiszące mosty, z których można podziwiać egzotyczną przyrodę. Najbardziej znany teren to Mistico Park, gdzie na terenie tropikalnego lasu deszczowego zbudowano aż 16 mostów.

d161y61

Żyje w nim 350 gatunków ptaków, 120 gatunków ssaków i 700 gatunków roślin. Dostępne są różne szlaki, które można pokonać z przewodnikiem. Do ciekawych atrakcji należy nocna wyprawa, na której odkrywa się zupełnie inną stronę deszczowych lasów.

F.J. Jimenez / Getty Images
Źródło: F.J. Jimenez / Getty Images

Należy też pamiętać, że Kostaryka jest obszarem aktywnym sejsmicznie. Na jej terenie znajduje się, w zależności od źródeł, od 100 do kilkuset wulkanów, z czego – tu nie ma wątpliwości - siedem jest aktywnych do dziś. Należą do pacyficznego pierścienia ognia, czyli strefy częstych erupcji i trzęsień ziemi wokół Oceanu Spokojnego. Szczególnie wyróżniają się trzy.

OGphoto / Getty Images
Źródło: OGphoto / Getty Images

Najwyższy to Irazú, którego stożek osiąga wysokość 3432 m n.p.m. Ogromny Poás charakteryzujący się jednym z największych kraterów na świecie, w którym znajdują się jeziora kraterowe. Ostatni to Arenal – najmłodszy i zarazem najbardziej aktywny wulkan Kostaryki. Ostatnia erupcja miała miejsce w latach 60. XX wieku, gdy niespodziewanie przebudził się po 400 latach.

d161y61

Przypominamy, że ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Od niedzieli 15 marca granice naszego kraju są zamknięte, zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Kierunek warto wziąć pod uwagę, gdy sytuacja wróci do normy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Majorka - wyspa słońca

d161y61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d161y61