Trwa ładowanie...
d3c0964

Kraj pachnący żywicą. Kanada to wyjątkowy kraj

Ogromny kraj pachnący żywicą, z którym wiążą się młodzieńcze sentymenty lektury książek Arkadego Fiedlera, otworzył swe podwoje i nareszcie możemy podróżować tam bez wizy w paszporcie

d3c0964
d3c0964

[

]( \"http://www.poznajswiat.com.pl\" )

(fot. Poznaj Świat)
Źródło: (fot. Poznaj Świat)

*_ Ogromny kraj, z którym wiążą się młodzieńcze sentymenty lektury książek Arkadego Fiedlera, otworzył swe podwoje i nareszcie możemy podróżować tam bez wizy w paszporcie. _ *

d3c0964

Kanada to najmniej liczny kraj spośród najpotężniejszych. Prawie zawsze był spełnieniem marzeń o wolności i własnym, szczęśliwym miejscu na ziemi. Prawie, bo kiedyś Francuzi zasiedlali Kanadę jako swoją kolonię karną...

Jak już ktoś tak narozrabiał, że nie chcieli go we Francji, to wysyłali do Kanady. Dziś to drugi pod względem powierzchni kraj na ziemi, w którym mieszka niewiele ponad 30 milionów ludzi – za to z każdego niemal kraju. Kanada ma też swoich Pierwszych Mieszkańców, po angielsku zwanych First Nations. Pierwsi z pierwszych przybyli tu może nawet 20 tysięcy lat temu, a ostatni zaledwie wczoraj. Nie zmienia się tyko przyroda, która majestatem Gór Skalistych, niezliczonymi jeziorami i nieprzemierzonymi lasami wciąż zachwyca podróżników.

Zdziwienie

Jak dla wielu przede mną, książka Arkadego Fiedlera „Kanada pachnąca żywicą” i późniejsze książki o wyprawach do Kanady, były jak kierunkowskaz. Sprawiły, że wszystkie moje drogi zdawały się prowadzić do tego dzikiego kraju Indian, jezior i traperów. Jakoś nie zapisały się w mej pamięci te bardziej „cywilizacyjne” elementy książek Fiedlera, więc lądowanie w Toronto było dla mnie szokiem. Ani drzewka, ani Indian, ani traperów, za to autostrady i równinna pustka wokoło.

Dużo czasu mi zajęło zanim zacząłem wędrować po Kanadzie. Początkowo myślałem, że najważniejsze, co mogę znaleźć to natura w jej najdzikszym wydaniu. Jednak to nie było to. Okazało się, że niedaleko miast, wśród wszelkich cudów natury jakie ziemia zgotowała człowiekowi, trafiałem na przedziwne klimaty dawnej Kanady – Indian, mennonitów, Inuitów.

Ale Kanada to nie tylko jeden wielki rezerwat przyrody, gdzie na terytorium większym niż USA mieszka prawie 10 razy mniej ludzi. Dzięki wyjątkowej tolerancji Kanadyjczyków znajdowali tu swe miejsce na ziemi ludzie, którzy musieli uciekać ze swoich domów w innych częściach świata. To tu był raj wolności dla zbiegłych niewolników z Południa, tutaj uciekały szczepy indiańskie przeganiane przez wojska jankesów, tu znajdowali schronienie amerykańscy dezerterzy z Wietnamu i odłamy religii chrześcijańskiej skazane na banicję w Europie.

Toronto (fot. Poznaj Świat)
Źródło: Toronto (fot. Poznaj Świat)

Świat równoległy

Półtorej godziny drogi na zachód od Toronto leży miasto Kitchener. Założone przez mennonitów w XVIII wieku pod nazwą Sand Hills, nie oparło się najazdowi niemieckich osadników, którzy założyli tu swój kanadyjski Berlin. Po wybuchu pierwszej wojny światowej potomkowie osadników, jako wyraz patriotyzmu dla nowej ojczyzny, nazwą miasta uczcili brytyjskiego marszałka Horatio Kitchenera.

d3c0964

Mennonici to ciekawa grupa katolickich tradycjonalistów. Tak jest teraz, ale w XVI wieku byli prześladowani w zachodniej Europie jako reformatorzy. Musieli uciekać. Jedni przez Polskę i Rosję trafili na Alaskę, a inni przez ocean dotarli do stanu Pensylwania w USA. Lecz ich pacyfistyczna natura nie odpowiadała wojowniczym Amerykanom i znów musieli uciekać. Tym razem do Kanady. Osiedli w Kitchener. Później, pod naporem niemieckich osadników przenieśli się jeszcze dalej na północ, w okolice Elmiry i St Jacobs.

Mennonici niechętnie bratają się z obcymi. Wciąż żyją zgodnie z tradycją swoich przodków, nie uznają elektryczności, maszyn i żadnych zdobyczy cywilizacji. Raz w tygodniu, większość z nich przyjeżdża z okolicznych farm na jarmark do St Jacobs. Pobocza jezdni zapełnione są czarnymi dorożkami, w których siedzą na czarno ubrani mennonici, ich żony w białych lub niebieskich czepkach i niezliczone chmary dzieci. Ich produkty cieszą się ogromną popularnością. Powstają na bazie recept przywiezionych z Europy przed kilkuset laty, nie używają żadnych środków chemicznych.

Raz udało mi się odwiedzić gospodarstwo mennonity o nazwisku Martin. Na rynku w St Jacobs chciałem kupić od niego mleko. Sprzedawał je nie- legalnie prosto z dorożki, ponieważ prawo kanadyjskie w obawie o zdrowie swoich obywateli zabrania sprzedawania produktów nie przetworzonych. Mleko akurat się skończyło, więc zapytałem, czy mógłbym pojechać do niego po wieczornym dojeniu. Pan Martin był miły i nie odmówił. Powiedział mi mniej więcej jak dojechać do jego gospodarstwa. Po południu wybrałem się plątaniną szutrowych dróg w kierunku jego farmy. Zabłądziłem i straciłem już nadzieję. Nagle zobaczyłem piechura dziarsko maszerującego poboczem. Zapytałem o gospodarstwo pana Martina. Człowiek w czarnym przykurzonym ubraniu i w kape- luszu rozejrzał się dookoła i powiedział, „Martin, hmm. A jak ma na imię? Nie wiedziałem. „Tu mieszka Martin” – wskazał na wąską dróżkę prowadzącą między polami. Już zacząłem dziękować, kiedy człowiek powiedział „I tam mieszka Martin” wskazał w przeciwnym kierunku. „I jeszcze tam
mieszka Martin” – pokazał przed siebie. Zapytałem czy dużo Martinów tu mieszka? „Prawie każdy tutaj w okolicy nazywa się Martin” – odpo-wiedział człowiek. Pożegnał się, uśmiechnął i poszedł. Wtedy na horyzoncie spostrzegłem człowieka z krowami. To był „mój” Martin.

Nie zaprosił mnie do domu, bo nie byłem jednym z nich. Obejrzałem podwórko, które bardzo przypominało mi gospodarstwo mojej prababci sprzed 45 lat pod Rykami. Dzieci była tu cała chmara. Będzie miał kto podtrzymywać tradycje rodzinne.

Toronto (fot. Poznaj Świat)
Źródło: Toronto (fot. Poznaj Świat)

Pierwsza demokracja

Na północ od wielkich aglomeracji Ontario zaczyna się kraina Indian. Rzadko widać nazwy miejsc, których pochodzenie można by przypisać europejskim imigrantom. Nazwa miasta Toronto pochodzi od Indian Mohawk, a oznacza „drzewa stojące w wodzie”. Nazwy setek miejsc na terenie całej Kanady pochodzą z języków Indian, którzy zamieszkiwali te tereny zanim Europejczycy zaczęli je kolonizować w XVI wieku.

d3c0964

Właśnie wokół wielkich jezior na pograniczu obecnych prowincji Quebec i Ontario oraz Stanu Nowy Jork w XVI wieku zamieszkało pięć plemion indiańskich: Mohawk, Oneida, Onondaga, Cayuga i Seneca, później dołączył do nich szczep Tuscarora. Wszyscy posługiwali się językiem Irokezów (Irokez to przezwisko nadane im przez wrogów z północy, z plemienia Algonquin, znaczyło „grzechotniki“). Stworzyli pierwszy na świecie ustój demokratyczny, gdzie każde plemię miało jeden głos, a wszystkie decyzje były podejmowane większością głosów. Ich system polityczny stał się pierwowzorem demokracji amerykańskiej. Irokezi zasłynęli jako dzielni wojownicy, dzięki którym powstrzymany został marsz wojsk francuskich prze- ciwko Anglikom.

Ich żywiołem były wojny. Słynęli też ze swej brutalności: uwielbiali torturować jeńców wojennych, potem zabijali lub zostawiali ich w charakterze niewolników. Europejczycy przywieźli ze sobą choroby, głównie ospę, która zdziesiątkowała Irokezów w XVII wieku. Aby zachować swoje plemiona, Irokezi porywali wielu Europejczyków i siłą wcielali ich do swoich plemion, często nadając im imiona i status swoich zmarłych bliskich. Obecnie na terenie Kanady i USA żyje około 900 tysięcy potomków Irokezów.

Biali ludzie prowadzili brutalną politykę w stosunku do Indian. Do dziś funkcjonuje w Kanadzie 196 rezerwatów indiańskich, w których mieszka 1,2 miliona pierwszych mieszkańców tego kraju (samych Polaków mieszka w Kanadzie 900 tys.), reprezentujących 52 narody różniące się językiem i obyczajami. Od lat 70. ubiegłego wieku Indianie skutecznie walczą o swoje prawa. Mają reprezentantów w parlamencie i senacie. Są prawnikami, lekarzami i artystami. Mozolnie odtwarzają swoją kulturę i tradycje. Korzystają też ze swojego odrębnego statusu. Niektóre plemiona zaczęły zakładać kasyna, co w Kanadzie jest zabronione, ale to prawo nie dotyczy rezerwatów. Dochody z hazardu dzielone są wśród członków lokalnych społeczności. Często dzięki tym pieniądzom Indianie mają szansę odtworzyć swoją dawną kulturę. Na ich święta pow-wow zjeżdżają różne plemiona, prezentując obyczaje, śpiewy do rytmu bębna. Przyjeżdżają i biali, dla których kultura Indian zaczęła być źródłem inspiracji na wielu polach.

Toronto (fot. Poznaj Świat)
Źródło: Toronto (fot. Poznaj Świat)

Pośród lodów

Jeśli podróżny nie powstrzyma swego mechanicznego rumaka ruszając na północ, niechybnie po kilku dniach podróży trafi do najowszej części administracyjnej Kanady, terytorium Nunavut. Powstało ono po podziale Terytoriów Pólnocno-Zachodnich, aby stworzyć własny kraj dla Inuitów, nazywanych kiedyś Eskimosami, mieszkańców lodowej północy Kanady. W pierwszej strefie administracyjnej zarządzanej przez jeden z Pierwszych Narodów Ameryki Północnej, na obszarze sześć razy większym od Polski mieszka zaledwie 30 tysięcy Inuitów. Mają swój rząd, premiera, przedstawicieli w parlamencie federalnym i w senacie. Dzięki autonomii Inuici mogą wreszcie spokojnie prowadzić styl życia taki, jaki prowadzili przez co najmniej 1000 lat, zanim biali postanowili wcisnąć ich siłą w ramy swojego świata.

d3c0964

Mogą mieszkać w igloo, polować i nie muszą się martwić, że jakiś nadgorliwy oficer Królewskiej Policji Konnej, w imię źle zrozumianej ochrony przyrody i potrzeby cywilizowania, nałoży im kajdany niezrozumiałych przepisów. Przed pół wiekiem zmuszono kilka grup Inuitów, aby osiedli w blokach Nunavut, zabroniono polowań i mieszkania wśród wiecznych lodów. Ci jednak nie wyobrażali sobie mieszkania w betonowych ścianach, tak samo jak biały człowiek nie wyobrażał sobie mieszkania w lodowym igloo.

Eskimosi palili w pokojach ogniska, bo dla nich ogień oznaczał życie. Chcieli polować, ale nie było im wolno. Dopiero 40 lat później pozwolono Inuitom wrócić do swoich śniegów. Musiały upłynąć prawie dwa pokolenia urzędniczego życia, aby jakiśtam „mister Brown” zrozumiał, że człowiek jest częścią natury. Tak, jak naturalnym środowiskiem tego pana były biurowce Toronto, huk samochodów na ulicach, zapach spalin i maleńki kawałek nieba widoczny między drapaczami chmur, tak Inuit potrzebuje widzieć niebo po horyzont, czuć zapach ogniska i własnoręcznie zrobionym kajakiem codziennie wyruszać na łowy.

Lud Inuitów, który na północy Kanady przetrwał ponad dziesięć wieków, jeszcze raz zwyciężył. W roku 1999 Nunavut stało się najnowszym, niezależnym terytorium Kanady. Ludzie otrzymali prawo do polowania i do ziemi. Odżyła też ich tradycyjna kultura i styl życia. I tym właśnie różni się Kanada od reszty „cywilizowanego” świata. Dobrze, że otworzyła granice i dla nas, choć z drugiej strony, czy potrzeba nas tam jeszcze więcej...?


KRAJ EMIGRANTÓW

Kraj klonowego liścia jest mekką dla ludzi szukających nowego domu. Największą jednolitą etnicznie mniejszością narodową są Chińczycy (ok. 4%), a największa fala emigracyjna znad Żółtej Rzeki ruszyła do Kanady (zwłaszcza do Vancouver) w związku z przejęciem przez Chiny administracji nad Hongkongiem. Niewiele mniejszą grupę stanowią Ukraińcy (3,6%), których największe skupiska znajdują się na prerii. Polacy (2,7%) mieszkają przede wszystkim w Toronto i jego okolicach (powincja Ontario) i Montrealu (Quebec).

_ Tekst: Andrzej Koziara Źródło: Poznaj Świat _

d3c0964
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c0964