Kraków wygrywa z Walencją i Berlinem. Zdaniem Brytyjczyków to najlepszy cel podróży
Trzeci rok z rzędu Kraków znalazł się na szczycie notowania magazynu "Which?". Spośród 43 europejskich miast, to właśnie gród Kraka okazał się najbardziej atrakcyjnym celem krótkich podróży, wyprzedzając w zestawieniu Sewillę, Walencję, Berlin czy Amsterdam.
Skąd popularność tego kierunku? – Z pałacem na każdym kroku, talerzem pierogów i kuflem piwa, które kosztuje mniej niż 10 funtów, nic dziwnego, że Kraków wciąż króluje w naszej ankiecie – podsumował wyniki zestawienia Rory Boland, redaktor działu podróży w "Which?".
Prestiżowy magazyn "Which?" od wielu lat prowadzi badania dotyczące popularności miast. Czytelnicy wypełniając szczegółowe ankiety, oceniają poziom zadowolenia z pobytu w mieście i udzielają odpowiedzi, na ile jest prawdopodobne, że zarekomendują je znajomym czy rodzinie. W sondażu oceniane są m.in.: koszty przelotu, hotelu, jakość zakwaterowania, restauracji, atrakcji kulturalnych i obiektów turystycznych, oferty zakupowej, komunikacji miejskiej i kosztów pobytu.
Zdeklasował inne europejskie miasta
Po raz trzeci Kraków jest najlepszy we wszystkich kategoriach. Uzyskał aż 93 proc. i zdeklasował inne europejskie miasta. Warto podkreślić, że jest jedynym miastem w rankingu, które otrzymało najwyższą pięciogwiazdkową notę w kategorii "stosunek jakości do ceny". Na drugim miejscu znalazła się Sewilla, tuż za nią uplasowały się: Walencja, Berlin, Amsterdam, Budapeszt. Zestawienie zamykają Bruksela, Mediolan i Alicante.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Siedziba królów Polski. Spektakularne odkrycie w Gnieźnie
– Cieszy nas popularność Krakowa jako wiodącej, europejskiej destynacji turystycznej. Bazując na badaniach zrealizowanych przez Małopolską Organizację Turystyczną na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, nasze miasto w 2018 r. odwiedziło 13,5 mln turystów – komentuje wyniki rankingu Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu.
– Wyróżnienie Krakowa jako najlepszego miasta europejskiego w kontekście weekendowego wyjazdu, potwierdza, że – zgodnie z kryteriami oceny opublikowanymi na portalu Daily Mail Online – jesteśmy miastem, które zapewnia wysoki poziom profesjonalizmu oferowanych usług turystycznych. Obejmują one: promocję dziedzictwa kulturowego miasta, atrakcje kulturalne, zakwaterowanie, zakupy, zadowalający stosunek ceny do jakości oraz ofertę gastronomiczną – podkreśla Elżbieta Kantor, dyrektor wydziału ds. turystyki w Urzędzie Miejskim w Krakowie. – Najliczniejszą grupą są właśnie Brytyjczycy, którzy stanowią ok. 15 proc. ogólnej liczby turystów przybywających do miasta.
Pięć gwiazdek za ofertę gastronomiczną
Kraków otrzymał również imponującą pięciogwiazdkową ocenę za ofertę gastronomiczną, co plasuje go w czołówce kulinarnych miejsc, takich jak Werona, Lizbona i Madryt. To ostatnie wyróżnienie cieszy miasto szczególnie, ponieważ w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Wyróżnienie nadała po raz pierwszy w historii Europejska Akademia Gastronomiczna. W mieście odbywa się ok. 10 tys. wydarzeń o charakterze kongresowym, w których uczestniczy ponad milion osób.
Nie tylko oferta gastronomiczna i tanie piwo przyciągają Brytyjczyków do Krakowa. Z badań, które opublikowała w kwietniu 2019 r. Małopolska Organizacja Turystyczna wynika, że turyści z Anglii cenią sobie zabytki (56,3 proc.) i wypoczynek (66,2 proc.). Dopiero na trzecim miejscu znalazła się rozrywka (30,08 proc.). Niewielki odsetek odwiedza rodzinę (9,3 proc.), przyjeżdża na zakupy (13,7 proc.) czy na studia (5,8 proc.). Jeszcze mniej odwiedzających wybiera polskie miasto w celach religijnych (4,4 proc.).
Choć w mediach dużo się pisze o popularności Krakowa wśród Anglików, jak się okazuje miasto ze smokiem wawelskim chętnie odwiedzają również turyści z Niemiec (12,78 proc.), Włoch (10,35 proc.), Francji (9,36 proc.) i Hiszpanii (8,23 proc.).
Turystyka kulturalna i kulinarna
Miasto nie ustaje w działaniach, aby przybywali tu podróżni z różnych zakątków świata, którzy interesują się kulturą i przyjeżdżają na międzynarodowe festiwale muzyczne, teatralne i filmowe. Działania promocyjne kieruje również do turystów biznesowych (w tym z branży medycznej). Obecnie, szczególną uwagę poświęca także tworzeniu oferty dla podróżnego z segmentu premium oraz turyście kulinarnemu.
– Turystom, którzy wciąż tkwią w Amsterdamie, Paryżu i innych klasycznych europejskich kierunkach, następnym razem polecam wybrać Polskę, aby znaleźć jedzenie, hotele i atrakcje turystyczne, które są równie dobre, ale o połowę tańsze – zachwala nasz kraj Rory Boland, redaktor działu podróży w "Which?".
Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski. Do 1795 r. był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. Już w latach nowożytnych - a dokładnie od 1978 r. - Stare Miasto oraz Kazimierz zostały wpisane na listę UNESCO. W 2000 r. był Europejską Stolicą Kultury, przewodniczy także Stowarzyszeniu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC. W tym roku piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej.