Trwa ładowanie...
krasiejów
Joanna Wróbel
07-06-2020 14:39

Krasiejów. Jakie atrakcje warto odwiedzić w miasteczku dinozaurów?

Krasiejów to niewielka miejscowość w województwie opolskim słynąca ze znalezisk archeologicznych. Jest najstarszą miejscowością w swojej gminie, jednak największą atrakcją okolicy jest JuraPark Krasiejów. Gdzie położony jest Krasiejów i jakie atrakcje oferuje? Co warto zobaczyć w JuraParku?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

KrasiejówKrasiejówŹródło: East News
d2gd6t6

Krasiejów - gdzie się znajduje?

Krasiejów to wieś, która położona jest w województwie opolskim w gminie Ozimek. Leży ona około 5 km od drogi krajowej łączącej Opole z Częstochową. Pierwsze wiadomości dotyczące Krasiejowa pochodzą z końca XIII wieku, co sprawia, że jest to najstarsza miejscowość w gminie. Pierwszy drewniany kościół zbudowano w miasteczku na początku XVI wieku, natomiast na początku XIX wieku kościół drewniany zastąpiono murowanym. Od 1867 roku kościół ten był najważniejszym kościołem w parafii. W XVIII wieku w okolicach założono również hutę żelaza, która zakończyła działalność już w 1821 roku, co było spowodowane wyczerpaniem się złóż.

Na początku XX wieku miejscowość była zamieszkiwana przez Polaków i Niemców, a w miejscowości aktywnie działały organizacje polskie. W latach 1919-1921, podczas powstań śląskich, w okolicy odbywały się walki między niemieckimi bojówkami a komórką Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

Krasiejów - jakie atrakcje odwiedzić?

Krasiejów słynie z tego, że od 1993 roku prowadzone są tam największe wykopaliska paleontologiczne. To pierwsze polskie cmentarzysko dinozaurów. Wśród znalezisk są między innymi sporych rozmiarów fragmenty szkieletów kręgowców, których wiek szacuje się na około 230 mln lat. W okolicach znaleziono również skamieniałości:

d2gd6t6

·      gadów należących do tekodontów,

·      płazów należących do labiryntodontów,

·      sfenodontów,

·      bezkręgowców,

·      ryb,

·      roślin.

Co ciekawe, skamieniałości znajdowane w Krasiejowie zachowane są bardzo dobrym stanie, często dużo lepszym niż podobne skamieniałości znajdowane w innych miejscach. Światową sławę wykopaliska w Krasiejowie zyskały z kolei za sprawą odnalezienia szczątków dinozauromorfa z rodzaju Silesaurus opolensis.

d2gd6t6

Wystawę skamieniałości znalezionych w Krasiejowie można zobaczyć w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Dodatkowo, w Krasiejowie znajdują się dwa muzea. Jedno z nich umiejscowione jest w budynku dawnej szkoły, a drugie znajduje się na złożu kostnym. Drugie z muzeów otwarto w 2006 roku i oglądać w nim można fragment pokładu iłu, w którym widoczne są nienaruszone fragmenty szkieletów, w tym czaszki o rozmiarach osiągających nawet 50 cm.

Park Ewolucji. Idealna atrakcja na weekend z dziećmi

JuraPark Krasiejów - dlaczego warto go odwiedzić?


Na początku czerwca 2010 roku na terenie krasiejowskiego wyrobiska otwarty został park edukacyjno-rozrywkowy, który obecnie jest największą atrakcją Krasiejowa. JuraPark Krasiejów to doskonałe miejsce na weekendową, rodzinną wycieczkę. W parku zobaczyć można między innymi wystawę naturalnej wielkości dinozaurów z okresu mezozoiku, a także wejść do tunelu czasu, w którym ogląda się film edukacyjny przedstawiający okres od Wielkiego Wybuchu do czasu wymierania permskiego. Inne atrakcje parku to między innymi:

d2gd6t6

·      Ścieżka edukacyjna: ścieżka o długości około 1,5 km, na której poznaje się około 200 okazów dinozaurów ustawionych w chronologicznym porządku,

·      Prehistoryczne Oceanarium: zakładając okulary 3D można się w nim przenieść wiele milionów lat wstecz i podziwiać prehistoryczne pływające gady,

·      Jurajska plaża: jest idealnym miejscem na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu. Dodatkowo, dzieci mogą popływać na rowerach wodnych albo pontonach.

DinoPark Krasiejów FORUM, Marek Maruszak
DinoPark KrasiejówŹródło: FORUM, Marek Maruszak

Na terenie parku najmłodsi mogą pobawić się na placu zabaw, a po zwiedzaniu odpocząć można w strefie gastronomicznej. Co interesujące, wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie są w dalszym ciągu aktywne.

d2gd6t6

Krasiejów - co jeszcze zobaczyć?

W Krasiejowie znajdują się dwa zabytki, które zostały wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Są to:

·      neobarokowy kościół pw. Św. Małgorzaty,

·      grób zbiorowy powstańców śląskich.

We wsi warto zobaczyć również budynek klasztoru, który został wybudowany w 1896 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2gd6t6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gd6t6