Krk (miasto)
Śródziemnomorski klimat, interesujące zabytki, malowniczy port oraz przybrzeżna promenada z licznymi kawiarniami, restauracjami i barami nie pozwalają na nudę podczas kilkugodzinnego zwiedzania.
Stolica Krk i ośrodek kulturalny jest przy okazji najbardziej obleganym miastem Wyspy Krk (70 tys. turystów rocznie). Śródziemnomorski klimat, interesujące zabytki, malowniczy port oraz przybrzeżna promenada z licznymi kawiarniami, restauracjami i barami nie pozwalają na nudę podczas kilkugodzinnego zwiedzania. W ten sposób poznaje miasto większość turystów - wypełnione po brzegi autokary przyjeżdżają tu na jeden dzień, a wieczorem wracają na stały ląd.
Być może warto się w Krk zatrzymać na dłużej - w okolicy nie brakuje osłoniętych, sympatycznych zatoczek, btękitno-lazurowego morza, miłych plaż oraz wspaniałych krajobrazów. Jedynym, ale poważnym mankamentem są ceny, wyjątkowo wysokie nawet poza sezonem.
Krk istniało już w czasach rzymskiego panowania. Napis na jednym z grobowców z IV w. mówi o \"wspaniałym mieście Curicti\", zachowało się także kilka fragmentów budowli z tamtych czasów. Rzymianie ufortyfikowali ośrodek, wznosząc wokół zabudowań mury. Do znanych zabytków miasta należy także zamek (i jego mury obronne), liczne kościoły, domy patrycjuszowskie oraz dawny dwór biskupi z galerią malarstwa.
Zwiedzanie
KATEDRA (Katedrala).
Wzniesiona w V w. na ruinach rzymskich łaźni (odnaleziono w niej mozaiki), została znacznie przebudowana w XII stuleciu, co wyjaśnia jej romański styl. Tak naprawdę w świątyni można odnaleźć różne wpływy architektoniczne. W środku znajduje się np. gotycka kaplica Frankopanów, hrabiowskiego rodu z Krk, rządzącego w porozumieniu z Wenecją.
ZAMEK (Kaštel).
W XII w. Frankopanowie zbudowali w pobliżu morza fortyfikacje z czterema wieżami, a fragmenty murów są nadal widoczne wokół starego miasta. Zamek \"dostawili\" znacznie później - w XVI i XVII w. - Wenecjanie.