Krzemionki. Neolityczne kopalnie ponownie dostępne dla turystów
Nowości w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki nareszcie są dostępne dla turystów. Po wielkim remoncie (za 10 mln zł!) zwiedzać można zmodernizowaną podziemną trasę turystyczną, nową wystawę stałą oraz zrekonstruowaną wioskę neolityczną.
Rejon dawnej wsi Krzemionki jest jedynym w swoim rodzaju miejscem na świecie i dziedzictwem przeszłości. Prehistoryczne pola górnicze w Krzemionkach, Borowni, Koryciźnie oraz relikty osady na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie zostały w roku 2019 wpisane Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.
Nareszcie otwarto zmodernizowaną podziemną trasę turystyczną, nową wystawę stałą oraz zrekonstruowaną wioskę neolityczną w Krzemionkach. Turyści będą zachwyceni.
Trasa turystyczna w Krzemionkach
Mierząca około 1,5 km trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności. Prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5 tys. lat.
W ramach inwestycji przebudowano m.in. dwa pawilony ekspozycyjne nad szybami kopalnymi (Zenon i Stefan). Zamontowano windę, dzięki czemu zwiedzanie trasy jest możliwe także dla osób z niepełnosprawnościami.
Wymieniono całą instalację elektryczną oraz oświetlenie w podziemnej części trasy. Lampy są teraz zamontowane w bocznych ścianach i w sklepieniu korytarzy. Dzięki temu lepiej można zobaczyć wyrobiska, w których kilka tysięcy lat temu pracowali górnicy w poszukiwaniu krzemienia.
Cała trasa zwiedzania mierzy ok.1,5 km długości, w tym blisko 500 m pod ziemią, a w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Można tam zobaczyć wyrobiska pradziejowe kopalń krzemienia pasiastego i zapoznać się z geologią regionu. Na trasie można także zobaczyć najstarszy na naszych ziemiach piktogram, prawdopodobnie postaci ludzkiej, nazywany "Wielką Matką".
Po remoncie otwarto także nową wystawę "Władcy Krzemienia". "Eksponowane są na niej zabytki archeologiczne związane z oddziaływaniem górnictwa neolitycznego i wczesnobrązowego głównie z terenu woj. świętokrzyskiego. Wystawa ma także charakter częściowo multimedialny" - powiedział Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którego część stanowią Krzemionki.
Wystawa przybliża życie codzienne dawnej osady neolitycznej. Znajdują się na niej makiety zwierząt i górników. Przygotowano m.in. rekonstrukcje pochówków mężczyzny z okresu kultury mierzanowickiej i krowy z kultury amfor kulistych. Można też zobaczyć replikę wozu sprzed ok. 5,5 tys. lat, którego rysunek widnieje na wazie znalezionej w Bronocicach (woj. świętokrzyskie).
Krzemionki to skarb
W Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się największy na świecie kompleks prehistoryczny kopalni krzemienia. Kopalnie powstały w okresie neolitu i wczesnej epoki brązu, około 5 tys. lat temu.
Efektem prowadzonej tam działalności jest pole górnicze o powierzchni prawie 80 ha, na którym znajduje się ok. 4 tys. kopalń. Można tam poznać wszystkie techniki pozyskiwania krzemienia: od najprostszych jam, po duże skomplikowane kopalnie osiągające głębokości 10 m.
Na miejscu widać, że do stanowisk pracy wiodły ciasne korytarze prowadzone w gruzie wypełniającym wyeksploatowane części kopalni. Licowanie ścian chodników gładkimi płytami odrywanymi od stropu ułatwiają przemieszczanie się. Krzemienie pasiaste były także pozyskiwane ze złoża za pomocą kamiennych kilofów i dźwigni wykonanych z poroża. Urobek transportowano w koszach lub workach i przenoszono na powierzchnię, gdzie następowała jego obróbka.
Krzemionki - wstęp
Krzemionki można zwiedzać tylko po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Bilet normalny kosztuje 30 zł – bilet normalny, a ulgowy 20 zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.krzemionki.pl.