Trwa ładowanie...
dh1g5bv
dh1g5bv

Kungurska Jaskinia Lodowa

Największe atrakcje
Kungurska jaskinia lodowa jest największą atrakcją Uralu Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Kungurska Jaskinia Lodowa znajduje się we wnętrzu Góry Lodowej, na Uralu, na prawym brzegu rzeki Syłwa. Administracyjnie jaskinia położona jest w Kraju Permskim, 100 km od stolicy regionu – Permu. Jest jedną z największych jaskiń krasowych w europejskiej części Rosji.

Kungurska Jaskinia Lodowa - zwiedzanie

Kungurska Jaskinia Lodowa ma około 5700 metrów długości, ale dla zwiedzających otwarte jest tylko półtora kilometra trasy, której przejście zajmuje około 90 minut. Jaskinia jest dobrze oświetlona, posiada trakty, którymi zwiedzający mogą przejść bez specjalnego sprzętu.

Kungurska Jaskinia Lodowa posiada 48 grot, 60 jezior i 146 piszczałek oraz morze lodowych stalaktytów i stalagmitów. Najpiękniejszą lodową szatę posiadają Grota Diamentowa i Grota Polarna, przez które zwiedzający przechodzi już na samym początku trasy.

Najwyżej położoną grotą Kungurskiej Jaskinii Lodowej jest Grota Centralna, do której trzeba wspinać się stromymi schodami. Według legendy na jednym ze stopni poślizgnęła się i stłukła kolano niemiecka księżniczka Ludwika von Battenberg, która niedługo potem wyszła za szwedzkiego króla. Dziś panuje przekonanie, że jeśli panna śladem księżniczki upadnie na schodach, może liczyć na romans z wymarzonym księciem.

Mieszkańcy wsi Filippowka oprowadzali turystów po jaskini już w XIX wieku, ale oficjalnie Kungurska Jaskinia Lodowa została otwarta dla zwiedzających w 1914 roku. W pobliżu wybudowano kompleks „Stałagmit”, w którego obrębie znajduje się hotel, restauracja i parking. Rocznie jaskinię odwiedza nawet 100 tysięcy turystów.

W Kungurskiej Jaskini Lodowej panują bardzo niskie temperatury – w lecie około 0°C, a w zimie nawet -20°C. Z tego względu zaleca się zabranie dodatkowych ciepłych ubrań.

Kungurska Jaskinia Lodowa – godziny otwarcia i cennik

Kungurska Jaskinia Lodowa otwarta jest dla zwiedzających siedem dni w tygodniu od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu na półtoragodzinne zwiedzanie kosztuje 700 rubli (około 46 zł) za osobę dorosłą i 500 rubli (około 33 zł) za dziecko.

Kungurska Jaskinia Lodowa – lokalizacja i dojazd

Kungurska Jaskinia Lodowa znajduje się około 100 km na południowy wschód od miasta Perm. Ze stolicy Kraju Permskiego dojedziemy autobusem firmy AV Perm z dworca autobusowego w Permie. Podróż trwa około 2 godzin i kosztuje 200 rubli (około 13 zł). Autobusy odjeżdżają co pół godziny.

Podróż z Permu do Kunguru odbędziemy też koleją transsyberyjską. Zapłacimy od około 2000 rubli (ok. 130 zł) za miejsce w 1. klasie do 400 rubli (ok. 26 zł) za 3. klasę, a podróż będzie trwała 5 godzin.

Jaskinia znajduje się około 3 km od dworca, na którym zatrzymują się pociągi i autobusy.

Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego ani autobusowego z Polski do Permu. Chcąc się tam udać, należy zaplanować podróż z przesiadkami. Jedną z opcji jest lot z Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska lub Katowic do Kijowa tanimi liniami lotniczymi Wizz Air, a stamtąd samolotem linii Orenburg Airlines do Permu. Koszt takiej podróży może sięgać 1500 zł w jedną stronę.

Chcąc udać się do Permu lub bezpośrednio do Kunguru, możemy polecieć z Warszawy do St. Petersburga samolotem (koszt podróży to ok. 700 zł), a tam wsiąść do pociągu kolei transsyberyjskiej (koszt: 1. klasa ok. 1200 zł, 2. klasa ok. 750 zł, 3. klasa ok. 380 zł).

Kungurska Jaskinia Lodowa
Czas lotu / jazdy samochodem

3,5 h samolotem / 34 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+04:00

Waluta

rubel (RUB)

Kraj
Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli: 10.00 - 16.00

Ceny biletów

500 - 700 rubli (ok. 33 - 46 zł)

Orientacyjna odległość

2 700 km

dh1g5bv
dh1g5bv
dh1g5bv
dh1g5bv