Trwa ładowanie...

Kutaisi. Industrialne miasto ze starożytną duszą

Kutaisi to trzecie największe miasto w Gruzji. Z uwagi na niedrogie loty jest często odwiedzane przez turystów. Ale nie tylko dogodny transport jest powodem dużej popularności tego kierunku. To miasto, w którym poczujesz ducha prawdziwej Gruzji - z pysznym jedzeniem i tanim, lokalnym transportem.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kutaisi - widok z katedry BagratiKutaisi - widok z katedry BagratiŹródło: Adobe Stock, fot: Leonid ANDRONOV
d3oetuy
d3oetuy

Kutaisi - miasto Jazona i Argonautów

Choć Kutaisi to miasto, któremu obecnie niewiele zostało ze swojego starożytnego charakteru, to warto wiedzieć, że ma całkiem długą historię. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z VI i III wieku p.n.e. Od XV wieku było stolicą Królestwa Imeretii, by w 1810 zostać przyłączone do Imperium Rosyjskiego.

Wcześniej jednak opisywane było m.in. w mitologii greckiej jako Ai, miasto w starożytnej Kolchidzie. To właśnie tutaj Jazon i Argonauci wybrali się na wyprawę po złote runo.

Kutaisi - co zobaczyć?

Choć dziś po starożytnych budynkach zostało niewiele, nadal jest tu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z obowiązkowych punktów jest na pewno katedra Bagrati, która góruje nad całym miastem. Ciekawostką jest to, że w 1994 roku została wpisana na listę zabytków UNESCO, jednak na polecenie byłego prezydenta Gruzji została poddana konserwacji. Do zabytkowej zabudowy dodano elementy ze szkła i stali, co sprawiło, że w roku 2010 budowlę wykreślono z listy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Otworzyła własny biznes w Albanii. Turyści ciągle zadają jej jedno pytanie

Warto zobaczyć także monastyr Gelati, w którym odbywają się uroczystości religijne. Widać z niego górę Kakukaz.

d3oetuy

Atrakcją jest także Biały Most, który zdobi rzeźba siedzącego na poręczy chłopca, a także Czerwony Most, którego konstrukcję wykonano we Francji.

Rzeźba chłopca na Białym Moście, Kutaisi Adobe Stock
Rzeźba chłopca na Białym Moście, KutaisiŹródło: Adobe Stock, fot: jobi_pro

Od 2012 do 2018 roku miasto było siedzibą Parlamentu Gruzji.

Uliczny klimat Kutaisi

W większości przekazów Kutaisi jawi się raczej jako industrialna metropolia, z siecią ulic i zaniedbanych domów. Warto jednak mieć na uwadze historię miasta i to, że w czasach radzieckich był to drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy w całej Gruzji. W 1945 roku w obozie przejściowym pracowali tam przymusowo także Polacy, którzych deportowało NKWD z rejonu Wilna. Po buncie w 1947 roku zostali zwolnieni.

d3oetuy

W Kutaisi znajdziesz także targ z lokalnym jedzeniem. Warto zjeść tutaj słynne chaczapuri, gruzińskie sery i czurczchele, czyli nawleczone na nitkę orzechy.

Jak dostać się do Kutaisi?

Do Kutaisi można znaleźć z Polski sporo tanich lotów. Ceny zaczynają się już od 120 zł w jedną stronę, i to nawet w sezonie. Dostępne są połączenia z Katowic, Gdańska, Krakowa, a także Warszawy.

W mieście bez problemu można wsiąść w lokalny transport - marszrutkę, i przejechać się nią nawet do Tbilisi, które znajduje się w odległości ok. 221 km.

d3oetuy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3oetuy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oetuy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj