Trwa ładowanie...

La Palma. Lawa wdarła się do fabryki chemicznej

La Palma nadal walczy ze skutkami erupcji wulkanu. Lawa z Cumbre Vieja wdarła się do fabryki chemicznej. Ewakuowano ok. 3000 osób z miejscowości El Paso i Los Llanos. Zdarzenie to spowodowało uwolnienie toksycznej chmury do atmosfery.

La Palma. Lawa wdarła się do fabryki chemicznej (Photo By Europa Press via Getty Images)La Palma. Lawa wdarła się do fabryki chemicznej (Photo By Europa Press via Getty Images)Źródło: GETTY, fot: Europa Press News
d1s1orv
d1s1orv

Aktywny od 19 września wulkan Cumbre Vieja cały czas zwiększa swoją aktywność i nie przestaje siać zniszczenia na kanaryjskiej wyspie La Palma. Po tym jak lawa wpłynęła do fabryki chemicznej, ewakuowano ok. 3000 osób z miejscowości El Paso i Los Llanos.

La Palma. Lawa wdarła się do fabryki

W skutek wpłynięcia lawy do fabryki, w której wytwarzany jest głównie cement, do atmosfery dostały się toksyczne gazy i doszło do eksplozji.

"Analizujemy poziom szkodliwych gazów w powietrzu"- powiedziała szefowa hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) Maria Jose Blanco.

Służby obrony cywilnej ogłosiły odwołanie zajęć w szkołach w miejscowościach El Paso, Los Llanos, a także w Tazacorte. Jeżeli sytuacja będzie stabilna, dzieci wrócą do szkoły już w czwartek.

Straty mieszkańców wyspy La Palma

Hiszpańscy wulkanolodzy szacują, że w ciągu ostatnich 24 godzin zwiększyła się ilość lawy i zajmuje już 600 hektarów wyspy. Wielkie straty zanotowali właściciele winnic czy plantacji bananów. Lawa pochłonęła już 150 hektarów terenów uprawnych.

d1s1orv

Źródło: RMF24

Potężne skały płyną razem z lawą. Najnowsze zdjęcia z La Palmy

d1s1orv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s1orv