Trwa ładowanie...

Łagiewniki. Sanktuarium. Miasto dla ciekawych

W 1889 roku za sprawą fundatora księcia Aleksandra Lubomirskiego wykupiono w podkrakowskiej wsi Łagiewniki kilkanaście hektarów pola i oddano je w posiadanie sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Łagiewniki. Sanktuarium. Miasto dla ciekawychŹródło: Hachette Polska
d1wws6f
d1wws6f

W 1889 roku za sprawą fundatora księcia Aleksandra Lubomirskiego wykupiono w podkrakowskiej wsi Łagiewniki kilkanaście hektarów pola i oddano je w posiadanie sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Zaprojektowany przez Karola Zarembę zespół klasztorny wraz z ogrodami i sadami otoczono murem, gdzie w ciszy i skupieniu siostry mogły oddawać się modlitwie i pracy. Na terenie posesji wzniesiono również zakład dla dziewcząt. W atmosferze głębokiej modlitwy i pracowitości część swojego 13-letniego życia zakonnego spędziła w klasztorze łagiewnickim siostra Faustyna Kowalska, orędowniczka Miłosierdzia Bożego. Tutaj 5 października 1938 roku zakończyła życie i została pochowana na przyklasztornym cmentarzu.

Wkrótce potem za sprawą jej powiernika i spowiednika ks. Józefa Andrasza rozpoczęły się w Łagiewnikach nabożeństwa i kult Miłosierdzia Bożego w formach podanych przez Faustynę. Karol Wojtyła w czasie II wojny światowej, pracując w pobliskich zakładach Solvay, także przychodził tu na modlitwy. W wyniku procesu informacyjnego dotyczącego życia siostry Faustyny przeniesiono z cmentarza jej doczesne szczątki do kaplicy klasztornej i złożono na ołtarzu pod cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego.

Obraz ten namalował Adolf Hyła, jako wotum za uratowanie życia, i podarował go Zgromadzeniu. Pierwszy, autentyczny obraz, malowany według wskazań siostry Faustyny, powstał w 1934 roku i znajduje się w Wilnie. Jego autorem był malarz religijny Eugeniusz Kazimirowski. Zaciszny do niedawna Józefów, jak nazywano od imienia św. Józefa cały teren klasztorny, od lat 80. XX wieku stawał się miejscem coraz liczniejszych pielgrzymek z całego świata. Kanonizacja siostry Faustyny w pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 2000 roku dodatkowo rozsławiła kult Miłosierdzia Bożego.

d1wws6f

W 1996 roku kardynał Franciszek Macharski powołał Fundację Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gromadzącą datki na budowę sanktuarium. We wrześniu 1999 roku z wielkim rozmachem rozpoczęto budowę sanktuarium – światowej stolicy kultu Bożego Miłosierdzia. Autorem projektu jest profesor Witold Cęckiewicz. Nastrój górnego kościoła buduje wpadające przez szklany sufit światło. Dominuje skromna dekoracja, część ołtarzową tworzy obraz Jezusa Miłosiernego, tabernakulum i rzeźba imitująca targany porywem wiatru krzew. To symbol współczesnego człowieka, narażonego na ciągłe wichry, wpływy, wątpliwości.

W sierpniu 2002 roku papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski poświęcił górną część kościoła, zawierzając świat Miłosierdziu Bożemu. Dolna część to kaplica włoska poświęcona św. Faustynie z relikwiarzem świętej oraz cztery kaplice boczne, m. in. węgierską i niemiecką. Obok wejścia do górnego kościoła znajduje się kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Charakterystycznym elementem bryły sanktuarium jest wieża – punkt widokowy, z którego przy dobrej pogodzie widać Tatry.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Kraków
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d1wws6f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wws6f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj