W PodróżyLampart morski połknął pendrive'a. Urządzenie jest sprawne

Lampart morski połknął pendrive'a. Urządzenie jest sprawne

Przypomina fokę, żyje w okolicach Antarktydy i wciąż fascynuje badaczy. Mowa o amfitrycie lamparciej, która połknęła małe urządzenie. Ostatnie odkrycie jest zdumiewające.

Lampart morski połknął pendrive'a. Urządzenie jest sprawne
Źródło zdjęć: © pl.wikipedia.org

06.02.2019 | aktual.: 06.02.2019 20:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amfitryty lamparcie występują w okołobiegunowej strefie dryfującego lodu na północ od wybrzeży Antarktydy oraz w południowej części Oceanu Indyjskiego. Przypominają foki. Są szybkie, zwinne i dobrze przystosowane do polowania. Interesują się nimi badacze, biolodzy morscy, a wolontariusze działający w ramach NIWA (National Institute of Water and Atmospheric Research) oraz organizacji LeaopardSeals.com zbierają ich odchody. Chcą poznać sposób ich odżywiania, a także aby dowiedzieć się, w jakim są stanie fizycznym. Chcą również oszacować, jak długo mogły przebywać na terenie Nowej Zelandii.

W listopadzie 2017 r. na plaży Oreti w mieście Invercargill znalazł się wychudzony lampart morski. Zebrane próbki trafiły do nowozelandzkiego instytutu i umieszczono je w chłodni. Po czasie dwie wolontariuszki Jodie Warren i Melanie Magnan zaczęły je analizować i odkryły coś niezwykłego, nośnik pamięci USB, który ku wielkiemu zaskoczeniu okazał się sprawny.

Gdy kobiety zostawiły nośnik do wyschnięcia, okazało się, że można było go uruchomić i sprawdzić, co w sobie ukrywa. Zapisano na nim film z pływającymi lwami morskimi w roli głównej - matką z młodym - w zatoce Porpoise w okolicy rezerwatu Caitlins. Jedyną wskazówką, która mogłaby pomóc wskazać autora nagrania, jest dziób niebieskiego kajaka, z którego najpewniej wykonano film.

Obraz
© niwa

Teraz NIWA poszukuje właściciela nośnika. Organizacja postawiła warunek, że pamięć USB można wykupić jedynie, gdy dostarczy się… odchody lampartów morskich.

Na stronie LeaopardSeals.com można nawet znaleźć dokładne instrukcje, w jaki sposób bezpiecznie pozyskać próbkę.

Lamparty morskie żywią się najczęściej młodymi pingwinami, a także innymi fokowatymi. Ryby są tylko uzupełnieniem jego diety. Osobniki te żyją samotniczo, oprócz okresu rozrodu, kiedy tworzą stada. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 5 lat, żyje do 20 lat. Samica rodzi zazwyczaj 1 młode, a ciąża trwa od 8 do 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nowa zelandialampart morskiantarktyda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także