Trwa ładowanie...
d2w1wa3

Lampart morski połknął pendrive'a. Urządzenie jest sprawne

Przypomina fokę, żyje w okolicach Antarktydy i wciąż fascynuje badaczy. Mowa o amfitrycie lamparciej, która połknęła małe urządzenie. Ostatnie odkrycie jest zdumiewające.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Młoda amfitryta lamparcia
Młoda amfitryta lamparcia (pl.wikipedia.org)
d2w1wa3

Amfitryty lamparcie występują w okołobiegunowej strefie dryfującego lodu na północ od wybrzeży Antarktydy oraz w południowej części Oceanu Indyjskiego. Przypominają foki. Są szybkie, zwinne i dobrze przystosowane do polowania. Interesują się nimi badacze, biolodzy morscy, a wolontariusze działający w ramach NIWA (National Institute of Water and Atmospheric Research) oraz organizacji LeaopardSeals.com zbierają ich odchody. Chcą poznać sposób ich odżywiania, a także aby dowiedzieć się, w jakim są stanie fizycznym. Chcą również oszacować, jak długo mogły przebywać na terenie Nowej Zelandii.

W listopadzie 2017 r. na plaży Oreti w mieście Invercargill znalazł się wychudzony lampart morski. Zebrane próbki trafiły do nowozelandzkiego instytutu i umieszczono je w chłodni. Po czasie dwie wolontariuszki Jodie Warren i Melanie Magnan zaczęły je analizować i odkryły coś niezwykłego, nośnik pamięci USB, który ku wielkiemu zaskoczeniu okazał się sprawny.

Gdy kobiety zostawiły nośnik do wyschnięcia, okazało się, że można było go uruchomić i sprawdzić, co w sobie ukrywa. Zapisano na nim film z pływającymi lwami morskimi w roli głównej - matką z młodym - w zatoce Porpoise w okolicy rezerwatu Caitlins. Jedyną wskazówką, która mogłaby pomóc wskazać autora nagrania, jest dziób niebieskiego kajaka, z którego najpewniej wykonano film.

niwa

Teraz NIWA poszukuje właściciela nośnika. Organizacja postawiła warunek, że pamięć USB można wykupić jedynie, gdy dostarczy się… odchody lampartów morskich.

d2w1wa3

Na stronie LeaopardSeals.com można nawet znaleźć dokładne instrukcje, w jaki sposób bezpiecznie pozyskać próbkę.

Lamparty morskie żywią się najczęściej młodymi pingwinami, a także innymi fokowatymi. Ryby są tylko uzupełnieniem jego diety. Osobniki te żyją samotniczo, oprócz okresu rozrodu, kiedy tworzą stada. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około 5 lat, żyje do 20 lat. Samica rodzi zazwyczaj 1 młode, a ciąża trwa od 8 do 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Grenlandzki lód nowym źródłem informacji o historii starożytnego Rzymu

d2w1wa3

Podziel się opinią

Share

d2w1wa3

d2w1wa3