Trwa ładowanie...
d47f4c2

"Latające kleszcze" w Polsce. Co warto wiedzieć o strzyżakach sarnich?

Ukąszenia tych owadów są bolesne i wywołują reakcje alergiczne. Choć są nazywane "latającymi kleszczami", w rzeczywistości nie są to kleszcze. Kto powinien uważać na te niewielkie owady i czy mogą być one groźne dla ludzi?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strzyżak sarni
Strzyżak sarni (Getty Images)
d47f4c2

"Latające kleszcze" to potoczna nazwa skrzydlatych owadów (przez niektórych nazywane także wszami sarnimi i łowikami). Mimo że strzyżaki posiadają skrzydła i potrafią latać, z powodu swojego wyglądu są często mylone z nielubianymi mieszkańcami polskich lasów - kleszczami. Ponadto, podobnie jak one, strzyżaki żywią się krwią i są jajożyworodne.

Strzyżaki spotkamy w lasach w całej Polsce, podobnie jak w innych krajach w Europie, znajdujących się w klimacie umiarkowanym, a także w północnych Chinach i na Syberii. Są niewielkich rozmiarów - mierzą ok. 5-6 mm i mają brunatne zabarwienie. Mają szeroką głowę, małe oczy, 3 pary odnóży oraz skrzydła, które są odrzucane po znalezieniu żywiciela. Zapłodnione samice wydają na świat larwy w futrze żywiciela.

d47f4c2

Strzyżaki sarnie - czy są groźne dla człowieka?

"Latające kleszcze" nie rozmnażają się na ludziach i najczęściej atakują sarny, jelenie oraz łosie. Jednak nie "pogardzą" też ludźmi. Ugryzienia strzyżaków, choć początkowo niezauważalne, mogą być bardzo dotkliwe i wywoływać reakcje alergiczne. Po około 3 dniach w miejscu ugryzienia powstaje twardy, zaczerwieniony obrzęk, który mocno swędzi nawet przez 2-3 tygodnie.

Strzyżak sarni Getty Images
Strzyżak sarni

Jak wyjaśnia National Geographic, strzyżaki mogą przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne. Niektóre źródła informują, że pasożyty są w stanie przenosić anaplazmozę i boreliozę, ale nie jest to potwierdzone naukowo.

d47f4c2

Warto mieć na uwadze, że u części osób ukąszenie prowadzić może po pewnym czasie do wtórnej reakcji alergicznej i utrzymujących się kilka miesięcy silnie swędzących, rumieniowych zmian skóry.

"Nie ma co panikować, są w lasach od zawsze tak samo, jak komary czy meszki i choć potrafią być uciążliwe, nie warto z ich powodu rezygnować z wypraw do lasu" - czytamy na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

Źródło: Lasy Państwowe, WP, National Geographic

d47f4c2

Jak skutecznie pozbyć się kleszcza? Lekarka pokazała nagranie z gabinetu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47f4c2

Podziel się opinią

Share

d47f4c2

d47f4c2