Trwa ładowanie...
d2tevl8

List sprzed 134 lat spadł ze strychu Pałacu Kamieniec. Co za znalezisko!

Historyczne budowle Dolnego Śląska chyba nigdy nie przestaną zaskakiwać. W czasie remontu XIX-wiecznego pałacu jeden z pracowników znalazł prywatną korespondencję. "Śledztwo" odsłoniło fascynujący skrawek przeszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W trakcie remontu Pałacu Kamieniec znaleziono prywatną korespondencję
W trakcie remontu Pałacu Kamieniec znaleziono prywatną korespondencję (Facebook.com, Fot: Pałac Kamieniec)
d2tevl8

Katarzyna Hutna, właścicielka Pałacu Kamieniec, nie miała łatwego zadania w rozwiązaniu zagadki. List skryty w kopercie, która - jak poinformował tvn24.pl - spadła wprost pod nogi mężczyzny remontującego budowlę, napisany był po niemiecku drobnym, kaligraficznym pismem. Wreszcie jednak udało się odczytać nazwisko nadawcy i adresatki korespondencji zaczynającej się od słów "Moja miłościwa panienko! Moja wielce szanowna szwagierko".

Z postu na facebookowym profilu Pałacu Kamieniec dowiadujemy się, że autorem listu z 1883 r. okazał się niejaki Herr Otto von Bulow, a treść skierowana była do Julie Bannier, teściowej ostatniego niemieckiego właściciela pałacu. Nadawca zapowiadał swój rychły przyjazd oraz tłumaczył się z długiego milczenia spowodowanego jego… lenistwem.

Facebook.com

List był twardym orzechem do zgryzienia dla tłumaczy – nie tylko ze względu na ozdobne pismo, ale też archaiczne sformułowania. Z pomocą przyszła 90-latka, która w mig poradziła sobie z niezrozumiałymi słowami

d2tevl8

Zobacz też: Tajemnice i legendy Pałacu Kultury i Nauki

d2tevl8

Podziel się opinią

Share

d2tevl8

d2tevl8