Trwa ładowanie...

Litwa. Od 1 stycznia zakaz palenia papierosów na balkonach

1 stycznia 2021 roku na Litwie zaczął obowiązywać zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciwi się temu choć jeden z sąsiadów. Ciekawe rozwiązanie?

Za palenie na balkonie na Litwie można teraz dostać mandat w wysokości nawet 60 euroZa palenie na balkonie na Litwie można teraz dostać mandat w wysokości nawet 60 euroŹródło: Getty Images
d257p4h
d257p4h

Litewskie balkony to nie jedyne miejsca, na których zaczął obowiązywać zakaz palenia w tym kraju.

Zakaz palenia na Litwie - lista miejsc jest długa

Od 1 stycznia na dymka nie można iść także podczas zawodów sportowych lub innych imprez plenerowych. Nie można palić na przystankach komunikacji miejskiej, placach zabaw dla dzieci oraz na zewnątrz lokali gastronomicznych.

Od 2014 roku litewski parlament kilkakrotnie rozpatrywał projekt zakazu plenia na balkonach i odrzucał go ze względu na to, że jest praktycznie niewykonalny. Zwolennicy zakazu ponawiali jednak apele, argumentując, że przez sąsiadów ludzie są narażeni na bierne palenie. Kontrowersje nie ucichły, ale zakaz wszedł w życie.

Zakaz palenia na Litwie - kara do 60 euro

Niektórzy zastanawiają się, czy ktoś w ogóle będzie przestrzegał tego zakazu. Litewska policja zaapelowała o informowanie o palących sąsiadach. Wysokość kary za palenie papierosów na balkonach wyniesie od 30 do 60 euro.

Od 2007 roku na Litwie obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych, barach, klubach, dyskotekach i innych lokalach usługowych.

d257p4h

A co wy myślicie o takim zakazie? Sprawdziłby się w Polsce?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko chorób serca o 50 proc.

d257p4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d257p4h