Trwa ładowanie...

Łódź czekają zmiany. Zostanie gospodarzem zielonego EXPO 2024

Jedno z największych polskich miast ma powody do dumy. Łodzi przyznano prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 r. Decyzję podjęto na zgromadzeniu w Melbourne.

Łódź czekają zmiany. Zostanie gospodarzem zielonego EXPO 2024Źródło: Twitter / Hanna Zdanowska
dy6bca4
dy6bca4

– Szanowni Państwo, obiecałam i dotrzymałam słowa. Mamy EXPO dla Łodzi! Przed chwilą otrzymaliśmy informację, że Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku – skomentowała werdykt obradujących Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Wydarzenie poświęcone jest zielonemu rozwojowi miast i rewitalizacji. Decyzja o przyznaniu Łodzi prawa do zorganizowania imprezy zapadła w środę 21 marca w australijskim Melbourne. To tam odbywa się posiedzenie zgromadzenia ogólnego AIPH (Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych). Miasto chce zaprezentować wystawę "Nature of the city", czyli "Natura w mieście". Ma wyrażać ideę miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu – miejsca życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. Expo ma odbyć się w terminie 27 kwietnia - 28 września 2024 roku.

Głównym terenem wystawy mają być parki 3 Maja i Baden-Powella, które docelowo mają zostać przekształcane w Centralny Park Miejski. Łącznie powierzchnia EXPO ma mieć 77 ha, z czego 10 proc. zostanie przeznaczone na pawilony czy oranżerię. Cieszy wiadomość, że także w innych łódzkich parkach powstaną ogrody tematyczne. Po wydarzeniu będą służyć łodzianom.

dy6bca4

Władze Łodzi liczą, że impreza przyciągnie ok. 4 mln gości. Jaki będzie koszt organizacji wystawy? Tego na razie nie wiadomo. Holandia, która zorganizuje zielone EXPO w 2022 r., przeznaczyła na ten cel 100 mln euro. Przewiduje się, że podobną kwotę może wydać na ten cel Łódź. 70 proc. tej sumy mają docelowo pokryć wpływy z biletów czy sponsorów.

Dwa lata temu Zielone EXPO organizowała Turcja w Antalyi, a w przyszłym roku wystawę zorganizuje Pekin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Salmed - Międzynarodowe Targi Poznańskie

dy6bca4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy6bca4